تاریخ پست:1397/4/9 14:0
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

محور ساسانی فیروزآباد فارسمحور ساسانی فارس در فهرست آثار جهانی یونسکو جای گرفت. در چهل و دومین نشست کمیته‌ی میراث فرهنگی یونسکو که در بحرین در حال برگزاری است، پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس بررسی و با ثبت آن موافقت شد.

پیش از این ایکوموس به برخی از بخش‌هایی این پرونده ایراد گرفته بود و گمان رد شدن این پرونده وجود داشت.
پرونده‌ی منظر باستان‌شناسی محور ساسانی فارس با انجام سه سال كار پژوهشی و كارشناسی توسط باستان‌شناسان، فيلم‌برداران، مستندسازان و پژوهش‌گران، تهيه و آماده شده است. پرونده ساسانی از فیروزآباد آغاز می‌شود و تا بیشاپور و سروستان ادامه دارد که شامل مجموعه‌ای گسترده شامل کاخ، شهر، غار و ساير سازه‌ها و بناها است.
محور ساسانی فارس شامل شهر گور فیروزآباد،  کاخ اردشیر سروستان، قلعه دختر، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان و غار شاپور در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شدند.
استان فارس پیش از این محوطه‌ تاریخی تخت‌جمشید به شماره ۱۱۴، محوطه‌ تاریخی «پاسارگاد» به شماره ۱۱۰۶ و باغ جهانی ارم یکی از ۹ باغ قرار گرفته در پرونده‌ زنجیره‌ای باغ‌های ایرانی را به شماره ۱۳۷۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده است.
گفتنی است؛ ‌چهل و دومین اجلاس میراث جهانی یونسکو از سوم تیر ماه در منامه بحرین کار خود را آغاز کرده و قرار است تا ۱۳ تیر پرونده‌های ارایه شده از سوی کشور‌های عضو یونسکو را بررسی کند.


تاریخ پست:1397/4/9 14:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :284

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics