تاریخ پست:1397/4/9 14:0
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

محور ساسانی فیروزآباد فارسمحور ساسانی فارس در فهرست آثار جهانی یونسکو جای گرفت. در چهل و دومین نشست کمیته‌ی میراث فرهنگی یونسکو که در بحرین در حال برگزاری است، پرونده ثبت جهانی محور ساسانی فارس بررسی و با ثبت آن موافقت شد.

پیش از این ایکوموس به برخی از بخش‌هایی این پرونده ایراد گرفته بود و گمان رد شدن این پرونده وجود داشت.
پرونده‌ی منظر باستان‌شناسی محور ساسانی فارس با انجام سه سال كار پژوهشی و كارشناسی توسط باستان‌شناسان، فيلم‌برداران، مستندسازان و پژوهش‌گران، تهيه و آماده شده است. پرونده ساسانی از فیروزآباد آغاز می‌شود و تا بیشاپور و سروستان ادامه دارد که شامل مجموعه‌ای گسترده شامل کاخ، شهر، غار و ساير سازه‌ها و بناها است.
محور ساسانی فارس شامل شهر گور فیروزآباد،  کاخ اردشیر سروستان، قلعه دختر، شهر تاریخی بیشاپور، تنگ چوگان و غار شاپور در فهرست آثار جهانی یونسکو ثبت شدند.
استان فارس پیش از این محوطه‌ تاریخی تخت‌جمشید به شماره ۱۱۴، محوطه‌ تاریخی «پاسارگاد» به شماره ۱۱۰۶ و باغ جهانی ارم یکی از ۹ باغ قرار گرفته در پرونده‌ زنجیره‌ای باغ‌های ایرانی را به شماره ۱۳۷۲ در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسانده است.
گفتنی است؛ ‌چهل و دومین اجلاس میراث جهانی یونسکو از سوم تیر ماه در منامه بحرین کار خود را آغاز کرده و قرار است تا ۱۳ تیر پرونده‌های ارایه شده از سوی کشور‌های عضو یونسکو را بررسی کند.


تاریخ پست:1397/4/9 14:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :385

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics