تاریخ پست:1397/4/13 14:24
در امرداد 390 چاپ شده است

خدای‌نامه به روایت شاهنامه

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

خدای‌نامه روایت شاهنامه در امرداد 390خدای‌نامه‌ها به خط فارسی میانه یا پهلوی ساسانی از جمله مهم‌ترین و اصلی‌ترین بن‌مایه‌های شاهنامه هستند.خدای‌نامه به زبان پهلوی شامل تاریخ حماسی ایران و تاریخ شاهان فرمانروا در روزگار پیش از اسلام است. «خدای‌نامه به روایت شاهنامه» عنوان نوشتار رویه‌ی شاهنامه‌ی امرداد 390 است که فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ در آن به واکاوی خدای‌نامه در شاهنامه پرداخته است.
بخشی از این نوشتار چنین است:
در دوره‏‌ي فرمانروايي ساسانيان نگرش پادشاهان به کردار و رفتار شهرياران پيشين و شيوه و آيين‌نامه‏‌ي شهرياري خردمندانه و کشورداري اهورايي در جهان‌بيني ايراني و اوستايي (خشثره وئيريه= شهريور= شهرياري آرماني= آرمانشهر– اتوپيا= مدينه‏ي فاضله) سبب گشت تا همواره پادشاهان و دستگاه ساساني چشم به کارنامه‏‌ي پر شکوه نياکان بدوزند و به هر هنگامي و هر انگيزه‏‌اي کردارها و کارنامه‌‏ي گذشتگان را برخوانند و به کار گيرند و همواره به يکديگر سپارش و اندرز دهند که : «مده کارکرد نياکان به باد» . . .
براي نمونه، در بخش‌هاي بسياري از شاهنامه‌‏ي فردوسي در روند سرگذشت ساسانيان به زمان‌هايي بر‌مي‏‌گرديم که در خور آن‌چه نياز بوده، پادشاه به تاريخ‌هاي پيشين و کارنامه‏‌ي گذشتگان می‌نگریسته است:
«فردوسي آورده است که در راه شکار، داستان‌هاي جمشيد و فريدون را براي بهرام گور(421 – 439م) نقل مي‏‌کردند. همو در مورد هرمز(579 تا 590م) مي‌گويد که در زندان از رامشگري خواست که با رود در "سرود پهلواني" داستان رويين دز اسفنديار را براي او بخواند. همچنين به روايت جاحظ، انوشيروان در گردشي قصه‌‌گوي خود را احضار کرد و از او خواست تا داستان جنگ اردشير بابکان را با پادشاه خزر نقل کند، اما وي که اين داستان را قبلاً از شاه شنيده بود، چنين وانمود کرد که اصلاً اين داستان را نشنيده است. آن‌گاه انوشيروان خود اين داستان را نقل کرد.1 ظاهراً حتي در زمان بهرام گور "نامه‏ي باستان" وجود داشته است که داستان هاي آن را در مجالس بزم مي‌خواندند.»2
«در همين‌باره در شاهنامه مي‏‌خوانيم که : خسرو پرويز پدر خويش هرمزد را در کاخش بازداشت مي‌کند، هرمزد می‌خواهد که دست‌کم براي رهایی از تنهايي‏اش، کسي را فرستند تا براي او تاريخ گذشتگان را از....»
متن کامل این نوشتار با عنوان «خدای‌نامه به روایت شاهنامه» در رویه‌ی شاهنامه امرداد 390 چاپ شده است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک خرید اینترنتی شماره‌‌ی 390 امرداد:

 https://goo.gl/W3NSLt

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد:

https://goo.gl/XqpSbS

 


تاریخ پست:1397/4/13 14:24 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1107

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics