تاریخ پست:1397/6/4 14:16
در امرداد 394 چاپ شده است

وارونگی تاریخ به کدام انگیزه؟

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

امرداد 394 چاپ شدرویه‌ی تاریخ امرداد شماره‌ی 394 در گزارشی با عنوان «وارونگی تاریخ به کدام انگیزه؟» به نقد و بررسی یک گزارش نادرست درباره‌ی چند سکه‌ی تاریخی که در رسانه‌ی «اگزار» منتشر شد، پرداخته است.
این نقد به قلم اشکان زارعی کنشگر فرهنگی و پژوهشگر تاریخ است. وی با آوردن مستندهای تاریخی و معرفی درست سکه‌ها، بازتاب اینگونه گزارش‌ها را از روی ناآگاهی و کم‌دانشی برمی‌شمرد.
وی در پایان نوشتار خود آورده است: «این‌گونه خبررسانی‌ها اگر از روی ناآگاهی باشد کم‌‌دانشی است و باید دیگر انجام نگیرد و اگر آگاهانه است دروغ‌پردازی خواهد بود که نه‌تنها برازنده یک کنشگر میراث نیست و با میراث‌بانی و امانت‌داری میراث همخوانی ندارد که می‌تواند بسیار نگران‌کننده هم باشد.
فراموش نکنیم رسانه‌های ایران به نام‌های بزرگی چون «جهانگیرخان صوراسرافیل»، «ملک‌المتکلمین»، «محمد مسعود»، «کریم پورشیرازی» و ... می‌بالد که هیچ‌گاه خواننده را نفریبد و برای «ایران» تا پای جان ایستادند. این‌گونه تاریخ‌پردازی‌ها نه‌‌تنها ارج‌گزاری به هم‌میهنان عرب خوزستانی نیست، که ستمی افزون نیز به آنان به شمار می‌آید زیرا فرهنگ و آیین‌های شهروندان عرب چنان پربار و درخشان است که نیازی به وارونگی و دست‌کاری نباشد.».

خرید اینترنتی امرداد 394

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

 

 


تاریخ پست:1397/6/4 14:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :885

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics