تاریخ پست:1397/7/3 9:30
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

کاوش‌های گیرشمن از زبان عزت‌الله نگهبان در امرداد 396«کاوش‌های گیرشمن از زبان عزت‌الله نگهبان»، عنوان نوشتاری است به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ که در آن روانشاد نگهبان از خاطره‌های خود در زمینه‌ی کاوش‌های باستان‌شناسی در کنار گیرشمن یاد می‌کند.

«استاد زنده دكتر عزت‌­ا... نگهبان (۱۳۰۰ –۱۳۸۷) را بسياري به راستي پدر باستان­‌شناسي ايران مي­‌دانند. نگهبان یکی از سرسخت‌ترین مدافعان سامان‌دهی فعالیت‌های باستان‌شناسی بوده ‌است. بسیاری او را دشمن بزرگ قاچاقچیان و دلالان عتیقه در ایران می‌دانند. نگهبان در پنجمین کنگره‌ی جهانی باستان‌شناسی و هنر ایران در سال ۱۳۴۷، گفتاری ارائه داد و در آن ماده‌ای پیشنهاد کرد که بر پایه‌ی آن خریدوفروش اشیای باستانی به گونه‌ی غیرمجاز و از راه قاچاق ممنوع اعلام شود و کنگره را ملزم به صدور قانونی در این زمینه کرد. او با ارائه‌ی این گفتار، نقش بنیادین در تصویب قطعنامه‌ی محکوم ‌کردن قاچاق و فروش اشیای عتیقه داشت.
او پرورش‌­دهنده­‌ي چند نسل از استادان و دانشجويان باستان‌­شناسي دانشگاه تهران و سرپرست بسياري از كاوش­‌هاي باستان­‌شناسي كشور است. نگهبان در كتاب «مروري بر پنجاه سال باستان­‌شناسي ايران» روايتي ديگر را از كارنامه­‌ي پروفسور گيرشمن به ياد مي‌­آورد.
استاد عزت‌­ا... نگهبان از هنگامي ياد مي‌­كند كه در پايان زمستان 1337 به همراه گروهي از دانشجويان باستان­‌شناسي دانشگاه تهران به دشت خوزستان و ديدار از كاوش­‌هاي نيايشگاه چغازنبيل به وسيله­‌ي گيرشمن رفته بودند.
گيرشمن آنان را با خوش‌رويي مي­‌پذيرد و به پرسش­‌هاي آنان پاسخ مي­‌دهد.»
«کاوش‌های گیرشمن از زبان عزت‌الله نگهبان» در رویه‌ی تاریخ امرداد 396 چاپ شده است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

خرید اینترنتی شماره‌ی 396 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

 


تاریخ پست:1397/7/3 9:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :646

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics