تاریخ پست:1395/5/16 20:10
به فرخندگی ١٧ امرداد، روز خبرنگار

چی شد که خبرنگار شدم!

فیروزه فرودی

روز خبرنگارهر چه فکر می‌کنم یادم نمی‌آید در کودکی آرزو کرده باشم که وقتی بزرگ شدم می‌خواهم خبرنگار شوم. بارها موضوع انشای ما این بود: «وقتی بزرگ شدید می خواهید چه کاره شوید؟» به گمانم هميشه مي‌نوشتم آرزو دارم آموزگار شوم تا به بچه‌ها آگاهي دهم و چراغ راه دانش را روشن كنم. درس انشا را بسيار دوست داشتم به‌ويژه زماني كه با عنوان دلخواه بود. هم براي خودم مي‌نوشتم هم براي دوستانم. نوشتن را دوست داشتم به گمانم همين انگيزه شد تا در زماني كه بسيار از درس و مدرسه دور شده بودم دوباره آزمون بدهم و رشته‌ي روزنامه‌نگاري را برگزينم. سه سال به درازا كشيد تا در كنار آموزگاري، خبرنگار هم باشم. به گمانم اين‌دو به هم نزديكند. آموزگار خويشكاري‌اش آگاهي دادن و روشن كردن يك گروه از جامعه است و خبرنگار هم با گروه‌هاي گوناگون جامعه در پيوند است تا راستي‌ها را آگاهي‌رساني و روشنگري كند. هرچند كم پيش مي‌آيد، آن‌گونه كه مي‌انديشي، همان شود.
زماني كه استادم گفت :«به ياد بسپاريد خبرنگار مانند پزشك است. اشتباه پزشك جان يك انسان را مي‌گيرد اما اشتباه يك خبرنگار جان يك ملت را.»، ته دلم يك نگراني جوانه ‌زد كه مبادا روزي خبري را نادرست بازتاب دهم. اما زماني كه در جايگاه خبرنگار در چند نشست درون جامعه باشنده شدم، ديدم هر چه مي‌خواهم بنويسم يكي از يك گوشه‌ي نشست  فرياد مي‌زند «اين را ننويس» يا «اين‌جوري بنويس»، و اين در نشست‌ها و مصاحبه‌هاي گوناگون تكرار و تكرار شد.
شاید از یک خبرنگار، جز گفتن و نوشتن و بازتاب راستي‌ها، کار شاق دیگری سر نزند، اما انجام همین كارها، می‌تواند کوله‌باری از خطرات و سختی‌ها و دشواري‌ها را برایش پيش آورد.
خبرنگار که شده باشی، دیگر زمان و مکان، مرز و محدو‌ده‌ي جغرافیایی، دنياي حقيقي و مجازی، ملت و دولت، کوچک و بزرگ، زن و مرد، دارا و ندار و ... و... نمی‌شناسی، بلکه همه وجودت می‌شود انتقال آگاهي و خبرهاي درست به مردم و همكيشان و البته دفاع از حقوق كساني كه شايد با آگاهي‌رساني به حقشان برسند. كاشكي در هنگامه‌اي كه خبرها از دنياي راستين تا دنياي مجازي، راست و دروغ از راه‌هاي گوناگون گسترش مي‌يابند ارزش كار خبرنگار و رسانه را بيشتر بدانيم و با گفته‌ي اشوزرتشت همراه باشيم و «راستي را گسترش دهيم».
جالب این است در سالهاي کودکی و نوجوانی‌ام، هرگز فکر نمی‌کردم روزی خبرنگار شوم، و اكنون می‌دانم، بودن و دوام آوردن در این شغل و به روزمرگی نرسیدن، سوا از همه‌ي دغدغه‌ها، استرس‌ها، خبرها، خطرها و حذرها، پژوهشي پیوسته می‌خواهد و انديشه‌اي خلاق، وجدانی بیدار و قلمی روان!
و بي‌گمانم که همچنان: «برای رسیدن به قاف آگاهی باید سیمرغ بود». روز خبرنگار برهمه‌ي قلم‌بدستان روشن‌انديش فرخنده باد.


تاریخ پست:1395/5/16 20:10 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2351

دیدگاه هموندان

نام : نویسنده زمان : ۱۷ امرداد ۱۳۹۵ _ ۱۱:۲۱:۵۹

لطف بفرمایید تفاوت خبرنگار را با روزنامه نگار بیان کنید. چون خیلی ها تفاوت این دو را نمی دانند. اما هیچ در این مورد نوشته نشده است. باید گفت روز روزنامه نگاری شما مبارک.

نام : پ - قبادی زمان : ۱۷ امرداد ۱۳۹۵ _ ۱۱:۵۷:۰۱

روزها درگذرند و زندگی شور و حال خود را در پیش رو دارد. هر روز در هر نقطه ای از دنیا اخباری است و آن به مانند درختی که شاخه ها و برگها و حتی ریشه اش برای بقاء و تکامل و جاودانگی نیازمند تعامل و هماهنگی است، در اخبار موضوعات گوناگون را کسی غیر از خبرنگار نیست که لحظات را همراهی کرده و مهر و عشق را به هر گوشه ای از جهان هستی با تلاش و دوستی و درددلهای خوب و بد سرلوحه کار خود قرار می دهد و زندگی را با تجسمی زیبا به جهانیان بشناساند و تمام تلاش خود را می کند که مردم این بوم نقاشی شده را درست و زیبا تصور کنند تا بدانند زندگی با سختیهای خود قشنگ و زیباست. این روز را با همه ی عاشقانه های خود شاد باش گفته شاید از همه ی پلیدیها دور شویم مگر آنکه رنگ دوست را در تصویر زندگی پررنگ تر احساس و درک کنیم، امید است که همه هر لحظه عشق واقعی خداوندی را با شور و حالی که از زندگانی دارند سرلوحه کار خود قرار دهند. با بهترین شادباش ها به تمام خبرنگاران سراسر جهان.

نام : فرودي زمان : ۱۷ امرداد ۱۳۹۵ _ ۱۵:۲۸:۳۶

درود نویسنده زمان، کسانی که در رشته‌ی روزنامه‌نگاری درس می‌خوانند نخست کار خبرنگاری می‌کنند. روزنامه مجموعه‌ای از خبرها و گزارش‌هاس که دست‌آورد خبرنگاران است . روزنامه‌نگار و خبرنگار مکمل هم و از هم جدا نیستند.

نام : مهران سپهری زمان : ۱۷ امرداد ۱۳۹۵ _ ۲۰:۲۴:۱۵

با تبریک روز خبرنگار به خانم فرودی و همه همکاران امرداد که بی دریغ خدمت میکنند، سالگرد تاسیس امرداد را تبریک و تهنیت میگویم.

نام : د.مهرشاهی زمان : ۱۸ امرداد ۱۳۹۵ _ ۲۰:۳۳:۴۹

روز خبرنگار و روزنامه نگار به همه شما عزیزان دست اندرکار امرداد و سایر خبرنگاران خجسته باد!

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics