تاریخ پست:1397/9/4 16:6
خبرنگار امرداد: گوهر برومندی

بازسازی نمای بیرونی پیرهریشت از نخستین روزهای اردیبهشت سال 1397 خورشیدی آغاز شد و تا پایان آذرماه به سرانجام خواهد رسید.

سهراب سلامتی، دهشمند پروژه‌ی بازسازی پیرهریشت و فرنشین انجمن زرتشتیان شریف‌آباد مقیم مرکز (اشا) در گفت‌وگو با امرداد از به پایان رسیدن بازسازی پیرهریشت تا نخستین روزهای دی‌ماه خبر داد و در این باره گفت: وقفه‌ی پیش آمده در بازسازی پیرهریشت به شوند (:دلیل) دیرکرد در رسیدن بار سنگ برای بازسازی پلکان پیر‌هریشت است. وی در ادامه به بازسازی کامل پیرهریشت اشاره کرد و افزود: این بازسازی شامل نصب دوربین مدار بسته در همه فضاها، نورپردازی کامل پلکان، روشنایی و دیگر امکانات است.

بازسازی پیرهریشت با مصوبه‌ی انجمن زرتشتیان شریف‌آباد یزد، برعهده‌ی سهراب سلامتی گذاشته شد. نقشه بازسازی مورد تایید کارگروه فنی بازسازی زیارتگاه‌ها و اماکن فرهنگی زرتشتیان قرار گرفته است و این کارگروه بر اجرای بازسازی نظارت دارد. گروه پیمانکار اجرایی که با سهراب سلامتی قرارداد دارد، مهندسانی با مجوز سازمان میراث فرهنگی هستند.

زیارت پیرهریشت، روز امرداد تا خور از ماه فروردین در گاهشمار زرتشتی، برابر با هفتم تا یازدهم فروردین‌ماه خورشیدی است. این نیایشگاه از مهمترین نیایشگاه زرتشتیان، بالای کوهی در اردکان استان یزد جای دارد. یکی از ویژگی‌های پیرهای زرتشتی، محصور بودن در دل کوه است. نیایش‌کنندگان زرتشتی چند روزی را در این مکان به نیایش سپری می‌کنند. سرپرستی و نگهداری پیرهریشت بر دوش انجمن زرتشتیان شریف‌آباد اردکان است. پیرهریشت بنا است در آینده‌ای نزدیک به دیگر آثار ثبت ملی بپیوندد.

 

 


تاریخ پست:1397/9/4 16:6 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :888

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics