تاریخ پست:1397/9/12 14:18
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

تاریخ تحول اندیشه و فرهنگ ایرانی از نخستین سال‌های شناخته شدن شهریگری (:تمدن) با ویژگی‌های مشخصی که از هزاره‌ی پنجم پیش از میلاد و تشکیل نخستین زیست‌گاه‌های انسانی و شهریگری و پس از آن برآمدن تمدن ایلام در سال‌های آغازین هزاره سوم پیش از میلاد شناخته شده است، تا دیگر دگرگونی‌هایی که پس از آمدن آریایی‌ها در آسیای جنوب باختری رخ داد و این سرزمین گسترده ایران نام گرفت، بر پایه‌ی شاهنشاهی هخامنشی، اشکانی و ساسانی، همه جریان‌های فکری و فرهنگی برآمده در این دوران بلند سه هزار ساله، موضوع پژوهش‌های گسترده‌ای است که مجموعه‌ی سه جلدی «تاریخ اندیشه ایرانی» کوشش بر بازنگارش آن‌ها دارد.
مجموعه‌ی سه جلدی «تاریخ اندیشه ایرانی» با زیر عنوان اندیشه، فرهنگ و آیین ایرانیان در عهد باستان نوشته‌ی آزرمیدخت فرهیخته والا به تازگی از سوی نشر فردوسی (اصفهان) چاپ شده است. این مجموعه به گفته‌ی نویسنده، دسترنج بیش از 10 سال کار، برای دست‌یابی به درست‌ترین داده‌ها در راه شناخت مبانی اندیشه، فرهنگ و جهان‌بینی ایرانی در روزگار باستان است.
در رویه‌ی ادب و هنر امرداد 401 گفت‌وگویی با آزرمیدخت فرهیخته والا، نویسنده‌ی کتاب «تاریخ اندیشه ایرانی» انجام شده است که با عنوان «رد پای کهن‌ترین متون ادبی ایران در روزگار ساسانیان» چاپ شده است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند:

لینک خرید اینترنتی شماره‌ی 401 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

نشانی دکه‌های شهر تهران ، کرج و حومه

 


تاریخ پست:1397/9/12 14:18 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :812

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics