تاریخ پست:1397/9/21 14:14
خبرنگار امرداد: گوهر برومندی

کانون دانشجویان زرتشتی آیین شب چله را پاس می‌داردکانون دانشجویان زرتشتی 27 آذرماه به پیشواز شب چله، بلندترین شب سال می‌رود.

 چله، آیین دیرین ایرانیان، 27 آذرماه 1397 خورشیدی از سوی کانون دانشجویان جشن گرفته می‌شود. این گردهم‌آیی از ساعت 19 در تالار جشنگاه خسروی برگزار می‌شود.

برپایه‌ی آگاهی‌رسانی آرین یگانگی، دبیر کانون دانشجویان زرتشتی این برنامه چون سال‌های گذشته در بردارنده‌ی شاهنامه‌خوانی، اجرای موسیقی، آیین چک‌ودوله و سخنرانی ویژه‌ی شب چله به همراه پذیرایی است. باشندگی در این گردهم‌آیی برای زرتشتیان آزاد و رایگان است.

 آیین شب چله در میان ایرانیان
در ایران باستان و گذشته‌های دور، در میان مردمانی که زندگی خود را با کشاورزی و دامپروری می‌گذراندند، روز و روشنایی انگیزه‌ای برای کوشش، خوشی و بالندگی بود. شب‌های بلند زمستان گردهم‌ می‌آمدند، آتش می‌افروختند تا روشنایی را افزون سازند. هنگامی که درازترین شبِ سال یعنی واپسین شب از ماه آذر فرا می‌رسید، به انگیزه‌ی این که از فردای آن شب، روشنایی بیشتر و روزها درازتر خواهد شد، گردهم آمده، شادی می‌کردند. در زمان گذشته ایرانیان میوه‌هایی را که تا آن زمان سالم مانده بود با آجیل و خوراکی‌های دیگر فراهم می‌کردند، همه با هم تا پاسی از شب را با شادی و سرور می‌گذراندند.

یکی دیگر از آیین‌های جشن چله، فال کوزه است که زرتشتیان به آن «چکُ دولَه» می‌گویند. از روز پیش از جشن، کوزه‌ی سفالی سبز رنگ و دهان گشادی که دولَه نام دارد را از آب پاکی که بیشتر سرچشمه‌ی قنات برمی‌دارند سپس دستمال سبز بر روی آن انداخته و به نزد کسانی که خواستار شرکت در آیین هستند می‌برند. هر یک از شرکت‌کنندگان جسمی نمادین کوچک مانند انگشتری، سنجاق و سکه و مانند آن را در آب کوزه می‌اندازند. دولَه را زیر درختی همیشه سبز چون مورد و سرو می‌گذارند. روز جشن کسانی که جسمی در دولَه انداخته و نیت و آرزویی دارند، گردهم می‌آیند. بانوان با صدایی بلند دوبیتی‌هایی را که به یاد دارند باز می‌سرایند. سپس دختری خردسال، در پایان سرایش دوبیتی، دست خود را به درون دولَه فرو می‌برد و به دلخواه، یکی از چیزهای داخل آن را بیرون می‌آورد، به این ترتیب صاحب آن جسم کوچک متوجه می‌شود که شعر و بیت خوانده شده مربوط به نیت، خواسته و آرزوی او بوده است.


تاریخ پست:1397/9/21 14:14 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :741

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics