تاریخ پست:1397/12/1 16:6
همزمان با جشن سپندارمزدگان

شیرازی‌ها مقام مادر را گرامی داشتند

شهرام پوردهی زین آباد

جشن سپندارمزدگان بنابر گاه‌شمار زرتشتی در روز سپندارمزد و ماه اسفند، برابر با دوشنبه ۲۹ بهمن‌ماه خورشیدی ویژه‌ی گرامی‌داشت جایگاه بانوان، از ساعت 19 در تالار روانشاد یزدانی شیراز برگزار شد.
پس از خوش‌آمدگویی شهرام پوردهی و پریسا کوکلری مجریان برنامه که با لباس سنتی بر جایگاه باشنده شده بودند، کیانوش رشیدی و پسرش آرتان سرایی، بندی از گاتها را به همراه معنای آن خواندند تا کلام اندیشه‌برانگیز گاتها سرآغازی باشد بر جشن سپندارمزگان، سرآغازی پرمعنا از همرایی مادر و فرزند، سنبلی از عشق مادر به فرزند به عنوان پایدارترین عشق گیتی.
با طنین‌انداز شدن سرود ملی ایران و سپس هنرنمایی چیستا نیکزاد همراه با حرکت‌هایی موزون با الهام از مهربانی مادر، باشندگان به وجد آمدند. پس از پذیرایی با شیرینی، کلیپ‌هایی به نمایش درآمد که از سوی فرزندان از فرتورهای (:عکس) مادرانشان تهیه شده بود و یا کلیپ‌هایی که واگویه‌هایی بود از آموزگاران و دانش‌آموزان کلاس‌های دینی در وصف مادر. این بخش از برنامه به سبب آنکه فرتورهایی از جوانی و سال‌های دور مادران تا به امروزشان را به نمایش می‌گذاشت، اشک‌های شوق را بر گونه‌های برخی از باشندگان نشاند و در نوع خود جالب توجه بود.
به رسم همه ساله‌ی این جشن که مهین‌بانو نورافروز نویسنده‌ی توانمند زرتشتی از نوجوانان و نونهالان سنتی‌پوش باشنده در جشن با پیشکش هدایایی سپاسداری می‌کرد، امسال نیز همچون سال گذشته به سبب کسالت نورافروز، فرزندش کتایون نمیرانیان بر جایگاه باشنده شد، نمیرانیان از مهرو خاوریان و آزاده نمیرانیان به عنوان نوترین مادران باشنده در جشن سپاسداری کرد. سپس از تمامی دوشیزگان نونهال و نوجوان سنتی‌پوش با پیشکش یادبودی که ساخته‌ی دست روشندلان بود، سپاسداری شد. همچنین مروارید فلفلی به عنوان پرنوه‌ترین مادربزرگ شیراز معرفی شد و به قید قرعه به یکی از سنتی‌پوشان باشنده در آیین هدیه‌ای پیشکش شد. مهین بانو نورافروز همه ساله در راستای تشویق هازمان زرتشتی به نگهداشت پوشش سنتی، این برنامه را اجرا می‌کند.
در ادامه تمامی بانوانی که پوشش سنتی بر تن داشتند، بر جایگاه باشنده شده و فرتور یادگاری گرفتند. همچنین مسابقه‌ای نیز میان آنها اجرا شد، بدین گونه که «مکنا»ی خود را باز کرده و در مدت 60 ثانیه دوباره به سر کردند، که داوری این بخش را پروانه کیانی‌پور بر دوش داشت. کیانی‌پور در ادامه شیوه‌ی درست به سرکردن مکنا را برای باشندگان نمایش داد.
برگزاری مسابقه‌ای شاد، پایان بخش برنامه‌ها بود که از سوی شبنم پوردهی به اجرا درآمد. در پایان هراه با سپاسداری از بانوانی که طی سال در آیین و جشن‌های گوناگون در آشپزخانه مشغول به کار هستند و به گونه‌ای در پشت صحنه زحمت می‌کشند، از آقایان باشنده در آیین خواسته شد پس از پذیرایی شام به یاری آنان شتافته و برای یک شب هم که شده، شستن ظرف‌ها و کارهای آشپزخانه را بر دوش بگیرند، که همین گونه هم شد. هماهنگ‌کننده‌ این آیین آرمیتا جمشیدی بود.

گات‌ها‌خوانی کیانوش رشیدی و فرزندش آرتان سرایی

گات‌ها‌خوانی کیانوش رشیدی و فرزندش آرتان سرایی

شهرام پوردهی و پریسا کوکلری مجریان برنامه

شهرام پوردهی و پریسا کوکلری مجریان برنامه

هنرنمایی دوشیزه چیستا نیکزاد

هنرنمایی دوشیزه چیستا نیکزاد

پذیرایی از باشندگان در جشن اسفندگان با شیرینی

پذیرایی از باشندگان در جشن اسفندگان با شیرینی

پخش کلیپ‌هایی از واگویه‌های دانش‌آموزان در ستایش مادر به مناسبت روز زن و مادر

پخش کلیپ‌هایی از واگویه‌های دانش‌آموزان در ستایش مادر به مناسبت روز زن و مادر

پخش کلیپ هایی در وصف زن و ستایش مقام مادر

پخش کلیپ هایی در وصف زن و ستایش مقام مادر

تقدیر از نومادران باشنده در جشن اسفندگان

تقدیر از نومادران باشنده در جشن اسفندگان

سپاسداری از نونهالان و نوجوانان سنتی‌پوش باشنده درجشن اسفندگان

سپاسداری از نونهالان و نوجوانان سنتی‌پوش باشنده درجشن اسفندگان

   برنامه سپاسداری از مادران به کوشش مهین بانو نورافروز

   برنامه سپاسداری از مادران به کوشش مهین بانو نورافروز

اجرای مسابقه ای برای پوشیدن سریع مکنا

اجرای مسابقه‌ای برای پوشیدن سریع مکنا

آموزش شیوه درست به سرکردن مکنا از سوی پروانه کیانی‌پور

آموزش شیوه درست به سرکردن مکنا از سوی پروانه کیانی‌پور

اجرای مسابقه ای شاد

شرکت کنندگان مسابقه

پذیرایی شام

پذیرایی شام

به پاس روز زن آقایان کارهای آشپزخانه از بانوان گرفتند

به پاس روز زن آقایان کارهای آشپزخانه از بانوان گرفتند

فرتور از مهتاب گشتاسبی است.

1986


تاریخ پست:1397/12/1 16:6 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2157

دیدگاه هموندان

نام : شهروز زمان : ۲ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۷:۲۴:۴۶

درود بر شیرازی ها، گرفتن یک جشن صرف یک نیایش و یک سخنرانی بیشتر وقت ها مثل رفع تکلیف میمونه، آفرین به شیرازی ها که اینقدر برای مادرانشون سنگ تموم گذاشتن. دست همه مادر رو میبوسم.

نام : جاماسبيان زمان : ۲ اسفند ۱۳۹۷ _ ۲۲:۱۱:۰۹

دمتون گرم به حفظ سنت ها توجه کافی دارید. چه خوب که پوشیدن لباس سنتی اینقدر مهم بوده تو برنامتون. ممنون بابت گزارش کامل و عکسهای زیباتون.

نام : مهرخداوندی زمان : ۳ اسفند ۱۳۹۷ _ ۲۳:۵۶:۱۷

خوشم میاد این شیرازی ها برای هر مراسم و برنامه ای سنگ تمام میگذارند. شیراز یه جورایی همه چی تمومه. درود بر همه شیرزنان ایران زمین...

نام : همکیش زمان : ۴ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۴:۵۶:۳۶

زنده باد شیرازی ها همیشه برنامه هاتون تکه

نام : دلنواز زمان : ۵ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۶:۲۲:۴۱

ممنون از عکس ها و گزارش زیباتون. شب شادی ساختین برای مادران. از چهره هاشون تو عکس ها معلومه . شیرازی ها همیشه همینطور شاد و پررنگ باشید

نام : ماوندادی زمان : ۵ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۷:۵۶:۲۱

درود. همت کم نکنید. واقعا تا کنون من نمیدونستم که مکنا با جوراب سیاه لباس سنتی هست یا زیر شلواری. بنظر من اگه کاری میکنیم درست انتخاب کنیم. خیلی بهتره تا اینکه اینجوری سر سری و بی برنامگی. سپاس از تارنامه امرداد

نام : یک ايرانی زمان : ۵ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۰:۲۴:۱۶

این عکس آخریه ، چه زیباست . با امید به اینکه آقایون توی خونه هم ، هر ازچندگاهی از این کارها انجام بدهند. درباره شیرازی های عزیز هم همه میدونیم که شیرازیا توی مهربونی و ادب و مهمان نوازی ، سرآمد هستند. آفرین.

نام : آذرباد زمان : ۵ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۴:۴۶:۰۳

ماوندادی عزیز ، شما از همت صحبت نکنید که هرگاه در نوشته ای از شیراز و شیرازی به نیکی یاد می شود، شما مغرضانه و بی منطق و با حسد ، به نقدهایی غیرمنصفانه دست می زنید، من به شخصه شیرازیها را از با برنامه ترین و باهمت ترین مردمان و انجمن ها می دانم. وگرنه اینکه بین کلی همکیش یک نفر جوراب مشکی به پا دارد ، اصلیت همت و زیبایی کار و با برنامگی را زیرسوال نمی برد. کما اینکه نقد غیرمنصفانه ی شما هم نظرات دوستان ، من و دیگران را کمرنگ نمی کند.

نام : نمیری زمان : ۵ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۶:۳۲:۵۴

اینقدر برنامه ها در دیگر شهرها و همین یزد خودمون تکراری و بی نظم شده و در عکس ها هیچ شادی و سروری در چهره افراد حاضر دیده نمی شود که دیگر نمیفهمم این آقا یا خانم ماوندادی از کدوم با برنامه بودن و سرسری نبودن صحبت می کنه. ای کاش نصف این شیرازیها ذوق و همت و برنامه داشتیم. دست مریزاد بهتون میگم همکیشان شیرازی من

نام : بهرام زمان : ۶ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۹:۰۲:۱۹

درود برشیرازی های ایران دوست. بسیارخوب وتماشایی جشن اسفندگان رو برگزارکردید

نام : ماوندادی زمان : ۶ اسفند ۱۳۹۷ _ ۲۰:۱۴:۴۰

سپاس. همت کم نکنید. سپاس از دوستان تو یزد

نام : ماوندادی زمان : ۶ اسفند ۱۳۹۷ _ ۲۲:۵۸:۱۶

سپاس بر اذرباد گرامی نه. هیچ قصد و یا تخریب نیست اگه یک نفر در جمع بود بله حرف شما درست نه مجری برنامه به عنوان لباس سنتی. یکم نکته بین باشیم و صادقانه ببینیم متوجه امر خواهید شد. من از زمانی که یادم میاد برنامه هاشون یک جور بوده. سپاس هر تن می‌تونه نظر بده و عیب ها رو بگه تو کار پیشرفت عجیبی هست. نه الکی تعریف کنه. سپاس . شاد و تندرست باشید. بهدین نمیری گرامی همه برنامه ها در شهرهای مختلف بی برنامگی داره چون اجرا کندگان و برنامه سازان تکراری هست پس پیشرفت و ایده جدیدی نمیاد. باز هم سپاس از تارنامه امرداد بخاطر شکیبایی

نام : آذرباد زمان : ۸ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۱:۰۵:۲۳

آخه ماوندادی عزیز، این رو درست گفتین که سپاس از شکیبایی تارنمای امرداد، چون تحمل نظرات کسی که مثل شما صادق نیست ، شکیبایی میخواد، شما در دیدن نیمه خالی لیوان حتی اگر یک درصدش خالی باشه ، منحصربفرد هستید. خدا این اجراکنندگان و برنامه ریزان تکراری را برای ما زرتشتیان حفظ کند ، چون آنها همت در اجرا و همازوری و همبستگی دارند و بهتر از این است که چون شما در بی منطقی و نظرات مغرضانه و حسد، تکراری باشند . لطفاً تغییر و خروج از تکرار را از خودتان همین امروز شروع کنید که فردا دیر است.

نام : پروين زمان : ۱۰ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۸:۱۳:۵۵

پیوسته همینگونه شاد باشید و تندرست و دلبسته ی وطن. چرا که هر که شیراز دارد، میلش به غربت چرا دارد! سپاس از امرداد و عکس و گزارش پر و پیمونتون.

نام : ناهید زمان : ۱۱ اسفند ۱۳۹۷ _ ۱۲:۵۴:۳۸

بسیار سنت زیبایی گذاشتید که پوشش سنتی زرتشتی را سالی یکبار هم که شده بر تن میکنید و باعث میشود نسل جوان با این پوشش های رنگارنگ غریبه نشوند . بسیار گزارش زیبا و عکس ها رنگارنگ و زیبا.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics