تاریخ پست:1397/12/15 14:0
پاسخ میراث‌فرهنگی کرمانشاه به انتشارگزارشی در امرداد

ویراستاریه‌ی گزارش پل کوچه کنگاور

امرداد

اداره‌ی کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه درباره‌ی انتشار گزارشی با عنوان «زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی کوچه کرمانشاه» در تارنمای امرداد، توضیحات و ویراستاریه‌ای را برای آگاهی بیشتر خوانندگان در دسترس امرداد گذاشته است.

 همراه با پوزش از خوانندگان گرامی و میراث‌فرهنگی کنگاور پس از برداشتن خبر مورد اعتراض این ویراستاریه‌ را بدون هیچ ویرایشی منتشر می‌کنیم. 

«برادر گرانقدر جناب آقای سلامتی

با سلام و احترام : ضمن تقدیر و تشکر از بابت انعکاس اخبار

 پیرو خبر منتشر شده با عنوان «زخم مرمت‌های ناشیانه به پل تاریخی کوچه کرمانشاه» به اطلاع می‌رساند:

پل كوچه كنگاور علاوه بر قدمت و فرسودگی مصالح به دليل قرارگيری در مسير روستای كوچه متاسفانه محل عبور انواع و اقسام خودروهای سبک و سنگين می‌باشد و به همين دليل همواره دچار آسيب‌ديدگی‌های شديدی می‌گردد از جمله تخريب جان پناه‌ها، نشست سنگ فرش روی پل و آسيب‌ديدگی و در رفتگی تاق‌ها، كه در طول دهه گذشته بارها اين آسيب ديدگی‌ها مرمت و بازسازی شده است.

در مرمت اين پل در سال جاری كه با نظارت كارشناسان اداره كل ميراث فرهنگی استان کرمانشاه و نه با نظارت مدير شهرستان كنگاور و توسط پيمانكار مرمتی انجام شده است، هيچگونه تغييری در فرم بنا صورت نپذيرفته است و حتی‌الامكان هم از آجرهای موجود خود پل در نماسازی استفاده شده است و در بخش‌های فاقد آجر هم آجرهای مرغوب كه در ساير پروژه‌های مرمتی كشور استفاده می‌شود بكار رفته است و تفاوت رنگ بخش مرمت شده با قديمی صرفا به خاطر تازگی مصالح و ملات می‌باشد كه به مرور همرنگ بدنه خواهد شد هر چند كه طبق اصول مرمتی می‌بايست بخش مرمت شده با اصيل كمی متفاوت و قابل تشخيص باشد. اما آنچه بيشتر از رنگ آجر و زباله موجود حائز اهميت است و عامل اصلي تخريب پل عبور و مرور خودروهای سواری و كاميون و تريلر از روی پل است كه عليرغم در خواست‌های مكرر ميراث فرهنگی از مسوولين مربوطه و اهالی روستا جهت مسدود كردن پل و عبور و مرور از جاده كناری متاسفانه هيچ اقدامی صورت نپذيرفته و كماكان اين تردد ادامه دارد و پس از مرمت سال جاری دوباره باعث آسيب ديدگی جان پناها و كف سازی پل شده است. در صورت ادامه آسيب‌های جدی‌تری به پل وارد خواهد شد و جای تعجب است كه خبرنگار دلسوز آثار و استاد دانشگاه محترم چگونه كجی آجر و زباله زير پل را ديده‌اند اما هيچ اشاره‌ای به عامل آسيب و خودروهای در حال تردد نكرده‌اند.»

روابط عمومی اداره کل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمانشاه


تاریخ پست:1397/12/15 14:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :332

دیدگاه هموندان

نام : بهمن مرادیان زمان : ۱۵ اسفند ۱۳۹۷ _ ۲۲:۱۷:۰۴

با سپاس از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کرمانشاه برای این توضیح و نیز امرداد که این متن را منتشر کرد. با خواندن این نوشته دو موضوع به نظرم مناسب آمد که مورد توجه قرار گیرد 1- خبرنگار فردی است که تلاش می کند برداشت و دیدگاه اش از موضوعی را که به نظرش باید مورد توجه خواننده قرار گیرد را به آگهی می رساند. موضوعی را که مطرح می کند نظر و دیدگاه اوست و البته در بهترین حالت این نظر و دیدگاه باید از نظر فنی و حرفه ایی مشکلی نداشته باشد اما همواره قوانین پاسخگویی و ویراستاری یا توضیح و مطرح کردن یک دیدگاه یا نظر دیگر روشی است که اجازه می دهد تا خواننده بتواند داوری کند و در جریان امور مربوط به جامعه خود قرار گیرد حالا این می تواند بازسازی یک پل قدیمی باشد تا موضوعی اجتماعی. بسیار مناسب است که انجمن ها و ارگانها و «مسیولین » زرتشتی نیز روابط عمومی فعال تری داشته باشند و در برابر گزارش ها و نوشته ها واکنش نشان دهند. یکی از بهترین راه های ایجاد گفتگو و ایجاد مشارکت اجتماعی همین تبادلات تفاوت دیدگاه ها در رسانه ها است. 2- حالا که امرداد نسبت به بازسازی پلی در کرمانشاه حساس بوده است. به نظرم بسیار مناسب است که با توجه به نظری که یکی از خوانندگان امرداد در زیر خبر مربوط به »بازسازی» پیرهریشت نوشته بود و به نظرم اصل موضوعی که در آن مطرح کرده بود کاملا درست بود و ظاهرا مسیول بازسازی پیرهریشت حداقل اصول بازسازی را نمی دانسته است. بسیار مناسب است که در صورتی که امکان دارد امرداد گزارشی از چگونگی بازسازی پیرهریشت و طرح محتوایی این بازسازی و تعریف مسیول آن از چگونگی و اصول بازسازی این مکان تهیه کند.

نام : فرشید زمان : ۱۶ اسفند ۱۳۹۷ _ ۰۱:۰۳:۳۱

با بهترین درودها وبا سپاس ازسیاوش اریا گرامی و همچنین میراث فرهنگی کرمانشاه ، ای کاش این خبر را پاک نکرده بودید تا خواننده بیشتر متوجه میشد بویژه که کمتر دیده شده که میراث فرهنگی از خود واکنش نشان داده باشد.خواهش میکنم در صورت امکان دوباره کاشته شود .

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics