تاریخ پست:1398/1/1 8:15
شهرام پوردهی زین آباد

واپسین خورشید اسفندماه سال 1397، نور و گرمایش را پهنه‌ی شهر شیراز، شهر راز، شهر گل و بلبل و زیبایی ها گستراند تا یادآوری کند تنها 19 ساعت دیگر تا تحویل سال نو باقی مانده است، در تمامی خیابان‌های شیراز حال و هوای بهاری را در رفت و آمد مردم احساس می کردی، اما چهارراه مشیر این شهر همچون هرسال حال و هوایی دیگر داشت.
شور و شوق مردم را می‌دیدی که در تکاپوی خرید گل و سبزه و ماهی گلی هستند، اما نه گل‌هایی که در هر گل‌فروشی و در هرجای ایران می‌بینید، بلکه گل‌هایی صحرایی که بیشتر آن‌ها در دشت‌های پهناور استان فارس به ویژه حومه‌ی شهرستان کازرون دیده می‌شوند و سالی یک‌بار و آن هم ساعاتی پیش از تحویل سال مسافر شیراز شده و بر سر سفره‌ها، مهمان هفت سین خانه ها می‌شوند. یکی فریاد می‌زد گل اشک (لاله واژگون) شاخه‌ای هشت هزار تومان، سه تا ببر 20 هزار تومان، دیگری می‌گفت لاله ببر، لاله وحشی بسته‌ی 10تایی 3 هزار تومان، دیگری می‌گفت سفره بدون ((مورد)) و گل شب بو نمی شود و آن طرف تر برادر و خواهری را می دیدی که ((گل گندمی)) می فروختند، گل های ریز و زیبایی که اگر خشک شوند، یک سالی را زینت بخش خانه ها خواهند بود. نکته ای که بیش از هر چیزی توجه همگان را جلب کرده بود ، حجم زیاد سنبل های وحشی بود که در صندوق عقب ماشین ها و وانت های حمل بار خودنمایی می کرد. هرچه سال گذشته به سبب کمبود بارندگی در اسفندماه، از سنبل وحشی خبری نبود و بسیار کمیاب بود، امسال بارندگی ها خوب بوده و سنبل وحشی هم فراوان. کمی آن طرف تر گل های شب بو به رنگ بنفش و سفید را با ساقه هایی بلند می دیدی. سبزه و سمنو هم که جای خودش را دارد و از قبل در سفره های هفت سین جای خود را رزرو کرده بودند. سبزه هایی که بر سفال هایی به شکل خوک سوار شده بودند. تشت های پرآب با ماهی ها گلی رنگارنگ، ماهی هایی که سعی می کردند آن قدر از خودشان تحرک نشان دهند و بر سطح آب بوسه بزنند و دم تکان دهند و خود را زبر و زرنگ نشان دهند که مورد پسند مردم قرار گیرند و انتخاب آنها باشند تا مهمان تنگی شوند ویژه، بر سر سفره‌ی هفت سین خانواده ای گرم و صمیمی.
با هم به تماشای فرتورهای لحظه‌های پایانی سال1397 می‌نشینیم، چه بسا که زبان تصویر بیشتر گواه حال و هوای شیراز شهر حافظ و سعدی باشد.

http://amordadnews.com//media//1397/12/29010199/edit//01.jpg

فرتور از شهرام پوردهی است.

0256

 


تاریخ پست:1398/1/1 8:15 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1076

دیدگاه هموندان

نام : ثابتی زمان : ۱ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۹:۳۱:۰۶

گزارشتون عالی بود، دستتون درد نکنه حال و هوای بهار و نوروز شیراز رو به مشام رسوندین

نام : ... زمان : ۱ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۹:۳۹:۱۳

درود بر شیرازی‌های عزیز هموطنان باذوق لاله وا|گون از دسته گیاهان صحرایی هست که با برداشت بی‌رویه رو به انقراض و نابودی است و فروش آن ممنوع شده است گیاهان صحرایی خودرو هستند تا به بذر نروند یا بوته‌ای نباشد تا پاجوش آن بروید چگونه می‌تواند ماندگاری داشته باشد قطع نابه هنگام هر گل صحرایی یعنی از دست رفتن هزاران بذر و نهایتا از دست رفتن فرصت رویش هزارا بوته جدید از گل و این به معنای نابودی است لطفا سودجویان را همراهی نکنیم

نام : مهرانگيز زمان : ۱ فروردین ۱۳۹۸ _ ۲۰:۱۲:۳۰

وای چه گل های زیبایی ، عکس هاتون و گزارشتون هم زیباتر توصیفش کرد . امیدوارم سال پرباران و برکتی داشته باشید .

نام : نفس زمان : ۲ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۶:۳۸:۲۶

ممنون از گزارش مردمی و زیباتون . این شور و حال فقط یکبار در سال و اونهم قبل از تحویل سال اتفاق میفته . از امرداد بابت.ثبت این لحظات سپاسگزارم.

نام : سلما زمان : ۴ فروردین ۱۳۹۸ _ ۲۲:۰۲:۰۷

اینجاکه من زندگی میکنم اصلاحال و هوای عید نبود امابادیدن این عکسها واقعا حالم تغییر کرد .بسیار زیبابود .سپاسگذارم.بهاری باشید تاابد

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics