تاریخ پست:1398/1/6 9:39
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

آتشکده‌ی یزد از مکان‌های زیارتی و تاریخی زرتشتیان، هرساله به ویژه در نوروز میزبان بازدیدکنندگان برون‌مرزی و هم‌میهنان ایرانی است.

آتشکده‌ی یزد از سازه‌های تاریخی ارزشمند است که آتش سپند ورهرام (بهرام) را در دل خود نگاه داشته است. این آتش فروزه‌ای از آتش آتشکده کاریان (آتشکده فرنبغ پارس) در استان فارس، یکی از سه آتشکده بزرگ دوره ساسانیان است. آتش آن، که سالیان دراز روشن بوده، اکنون در آتشکده یزد نگهداری می‌شود.
این آتشکده در سال 1313 با سرمایه‌ی یک زرتشتی پارسی هند، به نام همابایی بر روی زمینی که از سوی چند دهشمند زرتشتی از جمله برادران امانت به نامگانه‌ی پدرشان اردشیر رستم امانت وقف شده بود، ساخته شده است. این سازه، ۲۲ شهریورماه ۱۳۷۸ خورشیدی به شماره ۲۴۳۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 ورود به نیایشگاه همچون دیگر مکان‌های سپندینه‌ی زرتشتیان برای نیایش‌کنندگان با آیین ویژه‌ای مانند پاکیزه بودن و پوشیدن کلاه و روسری سپید برای مردان و زنان همراه است.

آتشکده‌ی یزد در مرکز استان یزد در خیابان آیت الله کاشانی شهر یزد، کوچه آتشکده جای دارد. بازدیدکنندگان از ساعت 7:30 تا 21:30 می‌توانند از این نیایشگاه تاریخی دیدن کنند.

 

فرتور از مریم پاکزاد است .

1364


تاریخ پست:1398/1/6 9:39 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :887

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics