تاریخ پست:1398/1/12 0:30
خبرنگار امرداد: گوهر برومندی

روانشاد گشتاسب فلفلی پدر روانشاد منوچهر فلفلیمنوچهر گشتاسب فلفلی بنیانگذار دبیرستان گشتاسب، از دهشمندان نیک‌اندیش هازمان زرتشتی به هماروانان پیوست.

شادروان منوچهر فلفلی، دبیرستان دخترانه‌ی دوره‌ی یکم گشتاسب را به نامگانه‌ی پدرش، گشتاسب فلفلی، در روز اورمزد از ماه شهریور 1373 خورشیدی بر روی زمین انجمن زرتشتیان تهران بنا نهاد. بنیان خوابگاه گشتاسب فلفلی ویژه‌ی دانشجویان زرتشتی در شهر یزد به سال 1374 خورشیدی از دیگر یادمان‌های این دهشمند زنده‌یاد است.

منوچهر فلفلی زاده‌ی سال 1333 تنها فرزند روانشادان دلبر و گشتاسب بود. وی هنگام خردسالی پدر خود را از دست داد.

زنده‌یاد گشتاسب فلفلی پیش از انقلاب کارخانه‌ی پروفیل سپنتا، آلومینیوم اراک و دیگر نهادهای اقتصادی و ساختمانی را در اصفهان و شهرهای ایران بنیان گذاشت.

پیدایش صنعت لوله و پروفیل فولادی در ایران، در آغاز دهه‌ی چهل خورشیدی را باید همزمان با بنیان شرکت صنعتی سپنتا به عنوان نخستین تولیدکننده‌ی پروفیل در ایران دانست. به گونه‌ای که نام سپنتا برابر و جایگزین نام پروفیل فولادی در آن دوره گسترش داشت و تا سال‌ها نیز انواع پروفیل­‌ها را به نام ”سپنتا“ می‌شناختند. این شرکت در سال 1339 در اهواز بنیان و کارخانه‌ی تولیدی آن در تهران در سال 1340 به بهره‌برداری رسید. شرکت صنعتی سپنتا، با دو کارخانه تولیدی در تهران (جاده قدیم کرج) و اهواز (کیلومتر 5 جاده اهواز – خرمشهر) در جایگاه بزرگترین تولید‌کننده‌ی لوله و پروفیل در کشور قرار داشت. پس از انقلاب این کارخانه زیر پوشش وزارت صنایع درآمد.

آیین خاکسپاری روانشاد منوچهر فلفلی، هشتم فروردین‌ماه 1398 خورشیدی در سکوت خبری در قصر فیروزه، آرامگاه زرتشتیان تهران، برگزار شد.

«امرداد» درگذشت آن روانشاد را به خانواده‌ی فلفلی و آشنایان و نزدیکان وی آرامش‌باد می‌گوید و آرزوی شکیبایی برای آنان دارد.


تاریخ پست:1398/1/12 0:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2184

دیدگاه هموندان

نام : بابک سلامتی زمان : ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۰:۲۳:۴۵

روانش شاد و گروسمان‌نشین باد. یادش تا جاودان زنده خواهد ماند چراکه مرد نکونام نمیرد هرگز...

نام : سهراب زمان : ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۲:۵۹:۵۹

یادش گرامی، روانش شاد و بهشت برین جایگاهش باد. به باز ماندگان آرامش باد میگویم.

نام : کیامرزافشاری زمان : ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۷:۵۲:۵۷

ارستنام اروانوفره وشیویزمیده . هرگزنمیردآنکه دلش زنده شد به عشق ثبت است درجریده عالم دوام او. روانش شادبهشت برین پایگاهش باد.به بازماندگان و جامعه بهدینان آرامش بادمی گویم ایدون باد.

نام : شهریاری زمان : ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ _ ۲۰:۱۷:۴۵

روانش شاد و بهشت برین جایگاهش باد. یادش گرامی و هدفش ادامه دار باد

نام : ... زمان : ۱۲ فروردین ۱۳۹۸ _ ۲۰:۳۴:۲۹

درود به روان پاک نیکان درگذشته درود به روان خاندان فلفلی از این دسته دهشمندان به تاریخ پیوستند نیک اندیشانی که هم ایران زمین و هم جامعه زرتشتی را سربلند کردند یادشان گرامی و امیدوارم راهشان رهرو داشته باشد!!!!

نام : همایون مهرزاد زمان : ۱۳ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۱:۴۰:۴۳

درگزارش خیرین مدرسه ساز انوشیروان و گشتاسب که عکاس برنامه بودم امسال چه پسندیده به نیکویی یادشان گرامی داشته شد.روح این بزرگ مرد شاد وبهشت جایگاهشان باد

نام : ... زمان : ۱۴ فروردین ۱۳۹۸ _ ۰۰:۵۱:۱۸

چرا از هم خبر نداریم؟ چرا دهشمند جامعه که یادگارهای فرهنگی را از خود به جا گذاشته غریبانه به خاک سپرده میشه؟از کسی که دغدغه ی زندگیش دانش آموزان و دانشجویان و پیشرفت جامعه بود بی خبر باشیم!! لطفا روز پرسه را اعلام کنید

نام : همکیش زمان : ۱۵ فروردین ۱۳۹۸ _ ۰۶:۱۶:۰۰

روحش شاد باد .بهشت بهره اش باد .

نام : یک ايرانی زمان : ۱۸ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۳:۱۶:۵۴

درود بر روان پاکش . یادش گرامی و راهش پر رهرو باد .

نام : اسفندیار سیاهکل زمان : ۲۰ فروردین ۱۳۹۸ _ ۰۸:۳۷:۲۵

روانش شاد گروسمان نشین باد از دیار سبز بهدینان گیلان شهرستان تاریخی سیاهکل ودیلمان به خانواده روانشاد آرامش باد میگم

نام : راحتی زمان : ۲۳ فروردین ۱۳۹۸ _ ۱۰:۵۷:۴۰

بی آزاری سود مندی گزین /که این است آیین فرهنگ دین انسانهای بزرگ همواره در اندیشه مهرورزی شادی دهش مندی به دیگر ان هستند و بر این باورند که خوشبختی راستین از آن کسی است که خواستار خوشبختی دیگران باشد روان این نیکو کار ارزشمند بهدین جناب( منوچهر فلفلی) شاد گروسمان نشین باد و راهش همواره پر رهرو باد وبرای خانواده گرامیشان نیز شکیبایی آرامش دیرزیوی رااز یزدان پاک آرمان داریم ایدون باد.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics