تاریخ پست:1398/3/28 16:33
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

آیین پرسه همگانی اورمزد و تیر ماه برگزار می‌شودپرسه همگانی اورمزد و تیرماه، 29 خوردادماه 1396 خورشیدی در شهرهای زرتشتی‌نشین برگزار می‌شود.

- زرتشتیان می‌توانند برای همازوری و شرکت در آیین اوستاخوانی، چهارشنبه 29 خوردادماه از ساعت 8 تا 11 در تالار ایرج گردهم آیند.

- انجمن موبدان و موبدیاران استان یزد و انجمن زرتشتیان یزد، آیین جشن‌خوانی پرسه‌ی همگانی را از ساعت ۳۰: ۱۸ در آرامگاه زرتشتیان یزد برگزار می‌کند.

- زرتشتیان تفت و توابع نیز به یاد تازه درگذشتگان پیش از نیمروز چهارشنبه ۲۹ خورداد از ساعت ۹ در در آرامگاه زرتشتیان در نزدیکی روستای چم گردهم می‌آیند.

- انجمن زرتشتیان شیراز آیین پرسه‌ی همگانی را از ساعت 18:30 در تالار روانشاد یزدانی برگزار می‌کند.

زرتشتيان در روز اورمزد از ماه تير، برابر با ٢٩ خوردادماه، پرسه‌‌ی همگانی را به ياد روان و فروهر جانسپاران راه میهن در جنگ ایران و توران به روزگار منوچهرشاه پیشدادی برگزار می‌کنند. در این نبردها ایرانیان شکست سختی خوردند و بازپس نشستند. مرزها کوچک و خانه‌ها تنگ شد.  روز تیر از ماه تیر که سیزدهمین روز از تیرماه زرتشتی برابر با دهمین روز از سالنمای رسمی کشور است، آرش کمانگیر جان در تیر می‌گذارد و مرزها را باز می‌گشاید. زرتشتیان در روز اورمزد از ماه تير در آرامگاه، تالار، آتشکده یا خانه، گردهم می‌آیند و سفره‌ای به یاد درگذشتگان می‌گسترانند. در اين آيين خانواده‌هايی باشنده‌اند كه از يک سال پيش تاكنون كسی از خانواده‌ی آن‌ها درگذشته است. ديگر زرتشتيان نيز برای گرامی‌داشتن ياد و خاطره‌ی نيكان درگذشته در آيين پرسه‌ی همگانی باشنده می‌شوند.


تاریخ پست:1398/3/28 16:33 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :824

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics