تاریخ پست:1398/4/5 8:8
پنجم تیرماه سال‌روز درگذشت دانشمند بزرگ زرتشتی

هرگز نمیرد آنکه دلش زنده شد به عشق؛ یادی از موبد فیروز آذرگشسب

امرداد

هرگز نميرد آنكه دلش زنده شد به عشق؛ يادي از موبد فيروز آذرگشسب روز دی‌به‌آذر از تیرماه برابر با پنجم تیر در گاهنمای خورشیدی برابر است با سال‌روز درگذشت  دانشمند بزرگ زرتشتی، «موبد فیروز آذرگشسب». زنده‌یاد «موبد فیروز آذرگشسب» فرزند «دستور نامدار دستور شهریار» به‌سال 1298خورشیدی در یزد دیده به جهان گشود. تحصیلات آغازين را در یزد و تهران به پایان رساند، سپس در سال 1307 خورشيدي با هزينه‌‌ی کنکاش موبدان یزد همراه با زنده‌یاد موبد رستم شهزادی براي آموختن آموزش‌های پيشرفته در زمينه‌ی دين زرتشتی و چیرگی بر زبان‌های اوستايی، پهلوی، پازند و مساله‌های تطبيقی اديان، به مرکز عالی پژوهش‌های دینی«کاما آتورنان» در هندوستان که دانشکده و پژوهشگاهی است ويژه‌ي تربیت موبدان دانشمند، فرستاده شد. فراگيری در این مرکز برجسته‌ی آموزشي دو بخش بود. بخش نخست 3ساله که آرمان (:هدف) آن تربيت موبدان اوستاخوان است و پس از آن یک بخش ویژه‌ي 4 تا 5 ساله‌ي تخصصی که در پایان فراگیری این دوره‌ي آموزشی 8 ساله، دانشجو مدرک ممتاز «موبد دانشمند» را خواهد گرفت.
نام زنده‌یاد «موبد فیروز آذرگشسب» که می‌آید، بی‌درنگ برگردان ارزشمند آن استاد فرزانه از سرودهای مینوی «گات‌ها» در یادها زنده می‌شود. برگردانی که بی‌گمان یکی از ارزنده‌ترین برگردان‌ها از سرودهای مینوی گات‌ها در جهان است. برگردانی موشکافانه که دربرگيرنده‌ي آوانشت اوستایی، آوانویسی پارسی، آوانویسی لاتین، برگردان واژه به واژه، برگردان آزاد، تفسیر هر بند و در پایان واژه‌شناسی آن بند است. در این میان، آنچه برگردان گات‌هاي «موبد فیروز آذرگشسب» را برجسته‌تر از بسیاری از برگردان‌های خاورشناسان باخترزميني(:غربی) می‌کند، نگاه دینی و عرفان‌محور این برگردان است. برگردان بیشتر اوستاشناسان باخترزمین به‌شوند گرایش‌های مادی‌گرایانه‌ی كه بر غرب فرمان می‌راند، پایگاه مینوی و عرفانی اشوزرتشت را در جايگاه پیامبری بزرگ و آموزگاری بلندپایه درنيافته‌اند و باید گفت که بیشتر آنها دريافتی از فرزانش فرهمندی و عرفان زرتشتی ندارند. اينها در برگردان واژگان سپند مانتره، تنها به سويه‌ي (:جنبه‌ی) مادی و ظاهری واژگان بسنده کرده و کوشش ندارند تا سويه‌ي (:جنبه‌ی) مینوی و عرفانی آموزه‌های گات‌ها را دريابند. این درست همان چیزی است که در برگردان «موبد فیروز آذرگشسب» به آن نگاهی ويژه شده است.
همزمان با برپایی آيين یکصدمین سالگرد درگذشت «مانکجی لیمجی هاتریا» به كوشش  کنکاش موبدان آمریکای شمالی، «موبد فیروز آذرگشسب» گات‌های برگردانده شده‌ي خود را به انگلیسی برگردان و به آن کنکاش پيشكش کرد. پس از آن در سال 1364 خورشیدی به برگردان انگلیسی «خرده اوستا» همت گمارد. موبد آذرگشسب، کتابی هم به‌نام «بخشی از فرهنگ اوستا و تطبیق آن با فارسی و کردی» دارد که در سال 1337خورشیدی به‌چاپ رسیده‌ است. نوشتارها و پژوهش‌های ارزشمند «موبد فیروز آذرگشسب» در ماهنامه‌ی «سخن»، «هوخت» و «پیک کنکاش موبدان» هنوز هم از یاد دین‌پژوهان و دین‌دوستان نرفته است. نوشتارهایی که هنوزهم در شمار پژوهش‌های ارزشمند دین و فرهنگ زرتشتی هستند. «موبد فیروز آذرگشسب» در سال‌های 1371 و 72 در سفرهایی که به آلمان و انگلستان داشت در دانشگاه‌ها و انجمن‌های زرتشتیان پیرامون گات‌ها، اشوزرتشت و آیین سدره‌پوشی، سخنرانی کرد. فرزانه‌ي گرانمايه، «موبد فیروز آذرگشسب» در پنجم تیرماه 1375 خورشیدی، چشم از گیتی فرو بست. بهشت روشن نیکان جایگاهش باد.


تاریخ پست:1398/4/5 8:8 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :566

دیدگاه هموندان

نام : مهران سپهری زمان : ۵ تیر ۱۳۹۸ _ ۰۸:۴۵:۲۷

روانش شاد، راهش سبز، و گروسمان جایگاهش باد. در اواخر عمر به آمریکا سفر کرد و با میزبانی انجمن زرتشتیان ایرانی کالیفرنیا سخنرانی پرباری را در دانشگاه استانفورد ارایه داد. به راستی شایسته موبد دانشمند بود.

نام : مهزاد جمشیدی زمان : ۵ تیر ۱۳۹۸ _ ۱۲:۵۷:۱۶

روحشان شاد و راهشان پر رهرو باد...

نام : همکیش اصفهانی زمان : ۵ تیر ۱۳۹۸ _ ۱۵:۵۱:۰۸

رونشان در گروثمان اورمزدی همنشین با امشاسپندان و ایزدان باشد؛و جای نگرانی انجاست که گفته های این مستشرقین که بسیاریشان عقیده ترسایی جهودی و امروزه حتی متریالیستی دارند بیشتر از نظر موبدان و دانشمندان دینی برو بیا دارد ؛امید است همچون نیاکانمان ،ایرانیان زرتشتی سنت های اصیل زرتشتی و باور های اصیل زرتشتی را نگاهداری کنند نه اینکه دین زرتشتی را غربزده کنند و به نفی سنت ها بپردازند و فقط و فقط بگویند گاتها برای دین زرتتشی کافیست؛اته جمیات یته آفرینانی

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics