تاریخ پست:1398/4/8 14:14
خبریار امرداد: مهشید شهریاری

انجمن زرتشتیان اله‌آباد پیکار تیراندازی را به پاس کهن آیین تیرگان و یاد جانفشانی آرش کمانگیر در راه گسترش مرزهای ایران زمین برگزار کرد.

فرخنده جشن تیرگان و پیکار تیراندازی بامداد آدینه هفتم تیرماه 1398 خورشیدی در «درمهر» اله‌آباد برگزار شد. دوستداران شرکت در پیکار تیراندازی به رقابت پرداختند. در رده‌ی نوجوانان بهراد دانا، آیدا نجمی و آراد باستانی جایگاه نخست تا سوم را به دست آوردند و بهنام پاکسرشت، آرش آژیده و مهران منوچهری در رده‌ی بزرگسالان جایگاه نخست تا سوم را از آنِ خود کردند.  یادبود ویژه به آرش جمشیدی، شرکت‌کننده‌ی خردسال پیش‌کش شد. سپس آیین گهنبارخوانی، پیش‌کش هدایا به برترین‌های پیکار تیر و کمان و پذیرایی نیمروزی از دهش نیک‌اندیشان کی‌ناز یزدانی و همسر وی کورش نمیری انجام شد.

زرتشتیان برابری نام روز و نام ماه در گاهشمار زرتشتی را جشن ماهیانه برگزار می‌کنند. جشن تیرگان یکی از جشن‌های ماهیانه است. جشن تیرگان بنابر گاهشمار زرتشتی روز تیر از ماه تیر، برابر با ۱۰ تیرماه در سالنمای رسمی کشور برگزار می‌شود.

سبب پیدایش جشن تیرگان نیز مانند بسیاری از آیین‌های دیگر در فرهنگ ایرانی با رویدادی سرنوشت‌ساز از تاریخ زندگی ایرانیان باستان هماهنگی یا پیوند یافته است.

گروهی این جشن را یادگار پیروزی ایرانیان بر تورانیان می‌دانند. زمان پادشاهی منوچهر پیشدادی، پس از به دست گرفتن بخش‌های بسیاری از سرزمین ایران از سوی سپاه افراسیاب، قرار بر این گذاشته شد که از سوی سپاه ایران از سرزمین تبرستان، تیری رها شود و در هر جا به زمین فرود آید، مرز ایران و توران شناخته شود. بنابراین آرش، جوان دلیر ایرانی، جان بر کف و با تمام توان تیری را از کمان رها ساخت. این تیر در باور استوره‌ایی از سوی ایزد باد همراهی شد و در کنار رودخانه‌ی جیحون بر درختی نشست و مرز ایران و توران را آشکار کرد.

فرتور از سرور دهموبد است.

0256

 


تاریخ پست:1398/4/8 14:14 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :743

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics