تاریخ پست:1398/8/7 20:7
در نشست ماهانه سازمان زنان زرتشتی بیان شد:

هیچ گلو دردی را بدون درمان رها نکنید

خبریار امرداد: مهشید شهریاری

 سخنرانی سازمان زنان زرتشتی تهران  در زمینه‌ی شناسایی بیماری‌های فصلی، مشکلات استخوانی و چربی خون، نخسین دوشنبه‌ی‌ آبان‌ماه برگزار شد.

سیما کشاورزی دانش‌آموخته‌ی دکترای علوم‌ آزمایشگاهی نکات بهداشتی پیرامون بيماری‌های همه‌گیر در فصل پاييز و دسته‌ای از بیماری‌های غیرواگیر وابسته به سن را آموزش‌ داد. آنفلوانزا، سرماخوردگی، آلرژی و افسردگی، از دسته بیماری‌های همه‌گیر فصل پاییز است که دکتر سیما کشاورزی نکته‎هایی درباره‌ی این بیماری‌ها را یادآوری کرد. وی با تاکید و سفارش بر این نکته که هيچ گلو دردی را بدون درمان رها نكنيد، گفت: در میان بیماری‌های همه‌گیر در این فصل از سال، نشانه‌های برخی بیماری‌ها مانند آلرژی، سرماخوردگی و آنفلوآنزا بسیار شبیه همدیگر است. نشانه‌های ترشح‌ بینی، خارش، عطسه و سرفه در هر سه بیماری مشترک است. گلو درد و تب نیز در آنفلوآنرا و سرماخوردگی دیده ‌می‌شود. نشانه‌های آنفلوآنزا به‌طور ناگهانی آغاز شده و بیمار را به یکباره به بستر می‌فرستد. در حالی که در سرما خوردگی نشانه‌های سردرد، گلو درد و تب كم‌كم بروز می‌کند.  

پرداختن به افسردگی فصلی که میزان  دریافت نور خورشید در طول ماه‌های پاییز و زمستان بر بروز آن تأثیر دارد، بخشی دیگری از نشست آموزشی بود. دکتر کشاورزی كاهش روشنايی و كوتاه شدن روز در فصل پاییز را شوند (:دليل) بيشتر دیده شدن این اختلال خلق و خوی در فصل پاییز بیان کرد.

پوكی استخوان و چربی خون از بیماری‌های فراگیر در جوامع امروزی به شمار می‌رود. پوکی استخوان حالتی است که در اثر از بین رفتن بافت استخوانی، توده‌ی‏ استخوانی بدن کاهش یافته و فرد درگیر را آماده‌ی شکستگی‌های استخوانی می‌کند. توده‌‏ی استخوانی هر فرد در 30 تا 35 سالگی به بیشترین اندازه می‌‏رسد. پس از این سن، کاهش توده استخوان به صورت یک روند طبیعی آغاز می‏‌شود. در حقیقت با افزایش سن، مقدار استخوان کاهش یافته بیشتر از مقداری است که ساخته می‏‌شود.

سیما کشاورزی دریافت ناکافی كلسيم، ويتامينD و منيزيم را از عوامل بروز پوکی استخوان در سنین بالا برشمرد. همچنین نارسايی كليه (زمانی که کلیه‌ها به خوبی کار نکنند، جمع شدن مقدار زیادی فسفر در خون موجب می‌شود بدن کلسیم را از استخوان‌ها بیرون کشیده و آنها را سست کند.) و افزایش هورمون پاراتيروييد به پوكی استخوان كمک می‌كند. وی شكستگی خودبخود در اثر ضربه‌‌ی كوچک و شكستگی لگن را به عنوان نشانه‌های واضح پوکی استخوان نام برد.

دکتر سیما کشاورزی در نشست دوشنبه‌ ششم آبان‌ماه، به نکاتی درباره‌ی دیگر بیماری فراگیر جوامع امروزی یعنی افزایش چربی خون اشاره کرد و گفت: چربی خون شامل دو نوع اصلی كلسترل و تری گليسريد است. ذراتی که کلسترول را جابجا می‌کنند نیز به دو دسته چربی خوب HDL و چربی بد LDL بخش می‌شوند. LDL یا همان كلسترل بد داخل رگ‌ها رسوب كرده و باعث سختی و گرفتگی رگ‌ها در بدن می‌شود. برای كاهش چربی خون افزون بر رعايت رژيم غذايی بايد در بهداشت كبد هم کوشید.

سخنرانی ماهیانه‌ی سازمان زنان زرتشتی به کوشش کارگروه طرح حساس، نخستین دوشنبه‌ی هر ماه از ساعت 10 در جشنگاه خسروی برگزار می‌شود و باشندگی در این نشست آموزشی برای همه‌ی همکیشان (آقایان و بانوان) آزاد و رایگان است.

فرتورها از سازمان زنان زرتشتی است.


تاریخ پست:1398/8/7 20:7 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1016

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics