تاریخ پست:1395/6/11 18:0
چو فردا برآید بلند آفتاب

برنامه فردا، 12 شهریورماه

خبریار امرداد : آتنا هرمزی

در گاه‌شمار زرتشتی سال به ١٢ ماه ٣٠ روز بخش می‌شود كه هر روز به نامی آراسته است. فردا هفدهمین روز شهریورماه در گاه‌شمار زرتشتی است. نام اين روز «سروش» است.

سروش در اوستا « سرئوشه »خوانده می‌شود که به چم(:معنی) فرمان‌برداري از خداوند است. این ایزد در گات‌ها بيش‌تر «سرئوشه» آمده است که به همين چم است. در اوستا نیز ایزدی به چم « مهين » و «بزرگ» است. بزرگی جایگاه سروش  با ایزد مهر برابری می‌کند و گاهی او را از امشاسپندان می‌دانند.

سروش، پيک ايزدي است که حافظ پیرامون این ایزد می‌سراید: «در راه عشق وسوسه اهرمن بسي است / پيش آی و گوش دل به  پيام سروش کن». چه نيکوست زرتشتیان در اين  روز به آتشکده‌ها می‌روند و نماز می‌خوانند. مسعود سعد سلمان نیز پیرامون این ایزد می‌سراید: «روز سروش است که گويد سروش / باده خور و نغمه مطرب نيوش».
گل «خيري سرخ» نماد این روز در دین زرتشتی است.

زرتشتی

-فردا واپسین روز از برگزاری همایش‌ اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره است. بیست‌وسومین همایش اوستاخوانی و گاتاشناسی مانتره از سوی کانون دانشجویان زرتشتی در همایشگاه مارکار تهران‌پارس برگزار می‌شود.

-سازمان زنان زرتشتی فردا در تالار خسروی کارهای دستی، هنری و فرهنگی زرتشتیان را برای فروش به نمایش می‌گذارد. این برنامه از ساعت ۹ تا ۱۷ در تالار خسروی به نشانی؛ خیابان جمهوری، خیابان میرزا کوچک‌خان، کوچه‌ی زرتشتیان، شماره‌ی ۶ برگزار می‌شود و باشندگی همگان در آن آزاد و رایگان است.

-درهای کوشک ورجاوند از ساعت ۸ تا ۲۲ فردا به روی خانواده‌های زرتشتی باز خواهد بود. در پسین این روز برنامه‌ی شاد برگزار می‌شود.

 فرهنگی

سرزمین مادرینمایشگاه «رنگ‌های سرزمین مادری‌ام» در گالری فرهنگسرای نیاوران برگزار می‌شود. این مجموعه نقاشی از سوی «آدمان ایوازیان» کشیده شده و احساس نقاش را در خود جای داده است. این مجموعه طرح‌های ایوازیان از مدل‌های زنده مانند کویر است. دوست‌داران می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه  از ساعت ۱۴ تا ۲۱ به نشانی  خيابان پاسداران، مقابل پارک نياوران، فرهنگسراي نياوران  بروند.

 

منم آرشنمایشگاه نقاشی «من آرش» در نگارخانه‌ی آتشزاد برگزار می‌شود. هنرمند این نمایشگاه «هاله رحمانی» است. دوست‌دارن می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه  از ساعت ۱۷ تا ۲۱ به نشانی خیابان ولیعـصر، نرسیـده به میـدان ونک، خیابان عباسپـور ( توانیــر ) شمـالـی، بعـد از پـل همت، شماره‌ی 23 بروند.

 

  

اینستاگرام

نمایشگاه گروهی عکس‌های اینستاگرام در «کافه گالری مارکوف» برگزار می‌شود. دوست‌داران می‌توانند برای بازدید از این نمایشگاه از ساعت ۱۷ تا۲۱ به نشانی انتهاي خيابان مطهري، بعد از خيابان‌ شريعتي، باغ‌ موزه‌قصر‌، کافه‌ گالري‌ مارکوف بروند.

 


تاریخ پست:1395/6/11 18:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1918

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics