لوگو امرداد
چهارمین نمایشگاه نقاشی هنرجویان استاد شبنم رازی‌شریف برگزار شد

نواخته شدن ساز ۸۰۰۰ ساله تنبور، در گالری آیریک

نواخته شدن ساز تنبور از سوی سیده‌غزل شفیعی نوازنده و مدرس این ساز زیبا درآیین گشایش چهارمین نمایشگاه گروهی نقاشی هنرجویان استاد شبنم رازی‌شریف، سبب کنار هم قرارگرفتن هنرهای موسیقی و  تجسمی و گیرایی بیشتر این هنرهای زیبا در نمایشگاه نقاشی شد و تشویق بازدیدکنندگان را به دنبال داشت.

به گزارش پایگاه خبری امرداد و به‌گفته‌ی نرگس صافی خبرنگار و عکاس گالری آیریک، تنبور یکی از کهن‌ترین سازهای زهی ایرانی است و دیرینگی نزدیک‌به ۸ هزارساله دارد. مهارت‌های ساختن و نواختن ساز تنبور ایرانی زبانزد اهل موسیقی سنتی در ایران و حتا بیرون از مرزهای کشور ماست. در این ساز، ۲ یا ۳ سیم و ۱۴ پرده روی دسته‌ای بلند قرار گرفته‌ است و سپس به کاسه‌ای می‌رسند. تنبور یا تنبوره دسته‌ای بلندتر از سه تار دارد و با ضربه‌ی انگشتان دست به صدا درمی‌آید. همچنین نسبت به سه‌تار، دارای کاسه‌ای بزرگتر با انحنایی بیشتر دارد.

تنبور، دوتار محلی و سه‌تار از یک خانواده به‌شمار می‌روند به علت آنکه هر سه با انگشت(ناخن) به صدا درمی‌آیند. به باور پژوهشگران موسیقی، این ساز زهی ایرانی ، جنبه‌ای عرفانی و حماسی دارد. این ساز برای نواختن قطعات حماسی نیز استفاده می‌شود. تنبور در زمان‌ها و مکان‌های گوناگون، نام‌ها و شکل‌های متفاوتی به خود دیده است. شماری از متخصصین حوزه‌ی موسیقی، تنبور را سفیر فرهنگی ایران می‌دانند.

آیین گشایش نمایشگاه روز آدینه ۲۲ بهمن‌ماه ۱۴۰۰ساعت ۱۶:۳۰ در گالری آیریک برگزارشد.

سبک و تکنیک هنرجویان حاضر در نمایشگاه اکرولیک، رنگ روغن و میکسمدیا روی بوم و رده سنی هنرجویان از ۱۰ سال تا ۶۵ سال است.

هنرجویان باشنده (:حاضر) در این نمایشگاه:

ارمغان قاسمی، اعظم مراد، آیلار نجفی، آیدا آزوره، پروانه صدقی، پریا کردستی، دینا محبوبی ، رونیا محب‌زاده، رها بیاناتی، سارا حق‌دل، سارا موسوی مطلق، ساناز گلبابائی اصل، سمیرا زیویار، سوگند میرزای فشمی، سولماز حسین‌زاده، شایلین شراهی، شراره اشتری ، شیوا حاجی‌بابا ، فاطمه مصلح، فرناز روحی سار، لیلا محمودآبادی ، مبینا سادات صالحی، محدثه سادات فرزانه، مریم بور‌بور، مریم زرنوشه، مریم قربانی، مینا قلی پور، نیوشا جلیلوند، هانیه دزفولی و یاسمین عبدالملکی

شبنم رازی‌شریف، مدرس این هنرجویان درباره این نمایشگاه گفت: آرمان از برگزاری این نمایشگاه ایجاد انگیزه و تجربه در هنرجویان و کارآفرینی و امکان نمایش و فروش آثار، در محیط گالری است.

در این نمایشگاه ۵۱ اثر از۳۲ هنرمند در اندازه‌های گوناگون به نمایش گذاشته شد.

 

زمان بازدید و نشانی نمایشگاه:

از ۲۳ تا ۲۷ بهمن‌ماه ۱۴۰۰

همه روزه از ساعت ۱۶:۳۰ تا ۲۰

تهران، اتوبان ستاری، بلوار فردوس شرق، نبش خیابان وفاآذر، مجتمع آیریک سنتر جنوبی، طبقه ۳، واحد۱۰۲، گالری آیریک.

1353

5/5 - (1 امتیاز)
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-01-07