تارنمای خبری امرداد

آیین گهنبار پنجه و آتش بام در شریف‌آباد

انجمن زرتشتیان شریف‌آباد آیین گهنبار پایان سال 1400، چَهره‌ی همس‌پت‌میدیم‌گاه و آتش‌افروزی پنجی را پاس داشت.

آیین گهنبار از جشن‌های سالیانه است که در شش هنگام یا شش چَهره و هر چهره به مدت پنج روز برگزار می‌شود. شش چهره‌ی گهنبار در باور زرتشتیان نماد آفرینش جهان و هستی از سوی پروردگار در شش گام است. زرتشتیان با برگزاری آیین واج‌یشت پیش از آغاز هر چهره‌ به پیشواز گهنبار می‌روند. این جشن کهن ریشه در فرهنگ نیاکانمان دارد. برپایی آتش جشن «فَروَردِگان» در پیوند با جشن گهنبار همس‌پت‌میدیم‌گاه و واپسین روز سال است. باور بر این است که فروهرها از ده روز پیش از نوروز، برای یاری مردمان و خویشان فرود آیند، با نیروی نیک خود سودهایی بخشند که بسیار گران‌بها بوده، فر و شکوهی به همراه آورند و در پایان روز «وهیشتوایش» با برافروختن آتش بر بالای بام و بلندی خانه، بدرقه‌کننده‌ی آنان به جایگاه خویش هستیم.
امروزه ما زرتشتیان پنج روز آن را بزرگتر و به نام پنجه‌ی بزرگ (اندرگاه) می‌شناسیم که برابر با درنگ آفرینش انسان و گهنبار همس‌پت‌میدیم‌گاه است. ما در این روز آیین‌های مربوطه را برگزار می‌کنیم و شایسته است در پایان روز وهیشتوایش (۲۹ اسفندماه) و سپیده‌دم روز اَوَرداد (روز کبیسه) با خواندن اوستا، ستایش اهورامزدا و زنده نگه‌داشتن‌ آیین نیاکان و بدرقه فروهرهای درگذشتگان، با پاکی و حرارت، در بالای بام خانه آتش افروزیم، که هم بدرقه‌ی راه فروهرهای نیاکانمان باشیم و حرارت‌دهنده بوده و هم ناپاکی‌های درون را بزداییم و اشویی پیشه کنیم و دوستی و خوشبختی دیگران را خواستار باشیم و به دور و نزدیک خبر دهیم که سال نو به یاری پروردگار بزرگ، اهورامزدا به زودی فرا می‌رسد. زرتشتیان در این آیین با روشن کردن آتش و نیایش پروردگار به بدرقه‌ی روان درگذشتگان می‌روند. در این آیین که در واپسین روز از پنجی برگزار می‌شود، ظرفی پر از آب، مقداری میوه که «وَدرین» نامیده می‌شود، چند شاخه سرو و شمشاد و آتشدان به همراه بوی خوش کندر و چوب صندل بر روی پشت‌بام‌ها می‌گذارند و ظرف آب و آویشن را پس از پایان آتش‌افروزی به نشانه‌ی بدرقه‌ی درگذشتگان بر روی زمین می‌ریزند. پس از افروختن آتش، آتش خانه را در آتشدان گذاشته و برای همازوری به آتش آتشکده می‌پیوندند. «آیین آتش بام و پنجه زرتشتیان»، یکم آذرماه 1400 خورشیدی در فهرست ملی میراث فرهنگی ناملموس به ثبت رسیده است.

فرتور از انجمن زرتشتیان شریف‌آباد است.

4090

5/5 - (3 امتیاز)
1 نظر
  1. فرشید می گوید

    با بهترین درودها و شادباش نوروزی و با سپاس از امرداد
    خواهش میکنم امرداد فیلم و فرتورهایی کار کند که با فرهنگ زرتشتی همسو باشد ، برای نمونه ایا فرتورهای نخست و دوم که در این پست کاشته شده و بجای سفره از قالی استفاده شده با فرهنگ زرتشتی همسو است؟
    پیشاپیش از توجه تان سپاسگزاری میکنم
    سال نو بر همگان خجسته باد

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید