لوگو امرداد
تپه‌ای باستانی فدای سیر و پیاز

لودر قلب جندی‌شاپور کهن را شکافت

یکی از تپه‌ تاریخی  کهن‌شهر جندی‌شاپور،  از مهمترین شهرهای باستانی ایران با خاک یکسان شد و انبوهی از خشت و  آجر شکسته از آن به‌جا ماند.

07 1

به گزارش کانال اینستاگرامی «میراث‌ خبر» یک کشاورز بر اساس منافع شخصی در نبود دیدبانی (:نظارت) یگان حفاظت میراث فرهنگی، یکی از تپه‌های باستانی شهر کهن جندی‌شاپور را با لودر هموارسازی (:مسطح) و سراسر ویران کرده است.

این تپه در جنوب شهر کنونی جندی‌شاپور، در جنوب خاوری آرامگاه یعقوب لیث صفاری جای دارد.

09 08

از آنجا که کاوش‌های باستان‌شناسی هنوز در همه‌ی این گستره انجام نشده است، بعید نیست  بخش با خاک یکسان‌شده، بیمارستان یا دانشگاه این شهر باستانی باشد.

بر پایه‌ی واپسین شنیده‌های میراث خبر بلندای تپه‌ی ویران‌شده نزدیک به دو متر بوده است و یکی از کشاورزان به گمانی برای کاشت سیر و پیاز آن را با لودر هموار و با خاک یکسان کرده است. در پی این هموارسازی انبوهی از خشت و آجر خردشده و سالم نمایان شده است.

در ادامه این گزارش آمده است؛ واپسین بازدید از این محوطه‌ی تاریخی در چندماه گذشته نشان می‌دهد گستره‌ی وسیع جندی‌شاپور هیچ‌گونه حفاظی ندارد اگرچه این شهر باستانی در سال 1310 به ثبت ملی رسیده است و برپایه‌ی قانون باید از هرگونه دخل و تصرفی محفوظ بماند.

برپایه‌ی توافق کارشناسان میراث فرهنگی با کشاورزان  بسیاری از بخش‌های این گستره می‌تواند زیر کشت برود به شرطی که تپه‌های تاریخی مشخص‌شده، در این زمین‌ها دست‌نخورده باقی بماند. با این همه همواره این چالش میان کشاورزان و مسوولان میراث فرهنگی وجود داشته است و اکنون به ویرانی این تپه‌ تاریخی انجامیده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-23