لوگو امرداد

بشقاب ساسانی رشی به موزه رشت رفت

rashiبشقاب سیمین «رشی» که در موزه‌ی ملی ایران نگه‌داری می‌شد به گیلان انتقال داده شد. این بشقاب ساسانی قرار است در موزه‌ی رشت به نمایش گذاشته شود.

به گزارش ایسنا، جبرئیل نوکنده، رییس کل موزه‌ی ملی ایران، گفت: در اواخر دهه‌ی  ۴۰ خورشیدی در کاوش‌های  محوطه‌ی باستانی «رشی» رودبار در استان گیلان، بشقاب سیمین زراندودی به موزه رشت منتقل شد. این اثر در اوایل دهه ۷۰ خورشیدی به سرقت رفت و پس از پیگیری توسط پلیس اینترپل در لندن کشف و در آبان‌ماه سال ۱۳۷۳ به کشور بازگردانده شد و تاکنون در موزه‌ی ملی ایران نگهداری می‌شد. این شی‌ در نمایشگاه‌های پرشمار خارجی از جمله در تور نمایشگاه هفت‌هزار سال هنر ایران در موزه‌های متعدد اروپایی به نمایش درآمده است.

به گفته‌ی او، این بشقاب متعلق به اواخر دوره ساسانی (سده‌های ۶ و  ۷ میلادی) است که دارای پایه حلقوی در زیر است و رویه بیرونی آن، صاف و دارای خوردگی بسیار است. نقش‌برجسته‌های روی بشقاب با کنده‌کاری زمینه ایجاد شده است و تنها مدال کوچک در وسط بشقاب، جداگانه ساخته و به آن افزوده شده است. هنرمند داخل بشقاب را مانند دریایی به تصویر درآورده که پر از ماهی، اردک و موجودات افسانه‌ای است. در چهار گوشه لبه بیرونی، یک قایق با دو ماهیگیر دیده می‌شود. برخی از ماهیگیرها، پاروهای بلندی برای به حرکت درآوردن قایق و برخی قلاب یا تور برای شکار ماهی در دست دارند و ماهی در سبدهایی آویخته به پشت ماهیگیران یا درون قایق نگهداری می‌شوند. ماهیگیران بالاتنه‌ای برهنه دارند و فقط یکی از آن‌ها به طور کامل لباس پوشیده است و کلاهی نوک‌تیز بر سر دارد. چهار موجود افسانه‌ای بالدار شامل جانورانی همچون قوچ، اسب، شیر و بزکوهی با بدن ماهی دور مدال مرکز بشقاب قرار گرفته‌اند. روی مدال، یک کبک دیده می‌شود که یکی از نقش‌های رایج در اواخر دوره‌ی ساسانی است. این نقش‌ها در هنر فلزکاری ویژه است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-01