لوگو امرداد
در امرداد 396 چاپ شده است

کاوش‌های گیرشمن از زبان عزت‌الله نگهبان

کاوش‌های گیرشمن از زبان عزت‌الله نگهبان در امرداد 396«کاوش‌های گیرشمن از زبان عزت‌الله نگهبان»، عنوان نوشتاری است به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ که در آن روانشاد نگهبان از خاطره‌های خود در زمینه‌ی کاوش‌های باستان‌شناسی در کنار گیرشمن یاد می‌کند.

«استاد زنده دكتر عزت‌­ا… نگهبان (۱۳۰۰ –۱۳۸۷) را بسیاری به راستی پدر باستان­‌شناسی ایران می­‌دانند. نگهبان یکی از سرسخت‌ترین مدافعان سامان‌دهی فعالیت‌های باستان‌شناسی بوده ‌است. بسیاری او را دشمن بزرگ قاچاقچیان و دلالان عتیقه در ایران می‌دانند. نگهبان در پنجمین کنگره‌ی جهانی باستان‌شناسی و هنر ایران در سال ۱۳۴۷، گفتاری ارائه داد و در آن ماده‌ای پیشنهاد کرد که بر پایه‌ی آن خریدوفروش اشیای باستانی به گونه‌ی غیرمجاز و از راه قاچاق ممنوع اعلام شود و کنگره را ملزم به صدور قانونی در این زمینه کرد. او با ارائه‌ی این گفتار، نقش بنیادین در تصویب قطعنامه‌ی محکوم ‌کردن قاچاق و فروش اشیای عتیقه داشت.
او پرورش‌­دهنده­‌ی چند نسل از استادان و دانشجویان باستان‌­شناسی دانشگاه تهران و سرپرست بسیاری از كاوش­‌های باستان­‌شناسی كشور است. نگهبان در كتاب «مروری بر پنجاه سال باستان­‌شناسی ایران» روایتی دیگر را از كارنامه­‌ی پروفسور گیرشمن به یاد می‌­آورد.
استاد عزت‌­ا… نگهبان از هنگامی یاد می‌­كند كه در پایان زمستان 1337 به همراه گروهی از دانشجویان باستان­‌شناسی دانشگاه تهران به دشت خوزستان و دیدار از كاوش­‌های نیایشگاه چغازنبیل به وسیله­‌ی گیرشمن رفته بودند.
گیرشمن آنان را با خوش‌رویی می­‌پذیرد و به پرسش­‌های آنان پاسخ می­‌دهد.»
«کاوش‌های گیرشمن از زبان عزت‌الله نگهبان» در رویه‌ی تاریخ امرداد 396 چاپ شده است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

خرید اینترنتی شماره‌ی 396 امرداد

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-30