تارنمای خبری امرداد

بازدید مشاور وزیر میراث‌فرهنگی از موزه اسناد و نسخ خطی یزد

مشاور وزیر میراث فرهنگی با همراهی مدیرکل میراث‌فرهنگی استان یزد از موزه اسناد و نسخ خطی «ارباب مهربان پولاد» یزد دیدن کرد.
طاهره قیومی، مشاور وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی، مشاور و مسوول پیگیری‌های ویژه وزیر، که به نمایندگی از وزیر میراث‌فرهنگی برای بازدید از موزه‌ها از تهران به یزد سفر کرده بود، چهارم فروردین‌ماه 1401 خورشیدی از موزه اسناد و نسخ خطی دیدن کرد. در این موزه بخشی از اسناد و نسخ خطی «ارباب مهربان پولاد»، از تجار و شخصیت‌های دینی، سیاسی و اجتماعی برجسته هازمان زرتشتی در روزگار قاجار و پهلوی به نمایش گذاشته شده است. احمد آخوندی ابراهیم‌آبادی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان یزد، الهه خاکباز الوندیان، کارشناس مسوول موزه‌ها و امین اموال فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان یزد، در این دیدار هیات همراه بودند.

در موزه‌ی اسناد و نسخ خطی، مجموعه‌ای کم‌نظیر از اوستاهای خطی، امشاسپندان (فروزه‌ها)، اسناد خطی، اسناد تاریخی، تجاری، نامه‌های شخصی، سکه و اسکناس‌های قدیمی، تمبر و بیش از صدها نسخه خطی اوستا، وندیداد، یسنا، واج یشت، گهنبار، خرده اوستا گرد‌آوری‌شده و به نمایش درآمده است. همچنین تالار مراسم، اتاق سکه و تمبر، اتاق چاه، فرتورخانه (اتاق عکاسی)، دمنوش‌خانه و فروشگاه بخش‌هایی از این موزه‌ی زرتشتیان یزد است. بازدید از این موزه موجب شناخت و آشنایی بیشتر مخاطبان با آداب، رسوم و فرهنگ نیاکان از راه تصاویر ثبت‌شده، می‌شود و راهگشای محققان و پژوهشگران علاقه‌مند در این زمینه است.
موزه اسناد و نسخ خطی یزد به نشانی یزد، بلوار بسیج، 150 متر مانده به آب‌انبار رستم گیو، کوچه بامسی پلاک 36 از ساعت ۹ تا 21، یکسره پذیرای دوستداران آیین و فرهنگ نیاکانی و بازدیدکنندگان است. در روزهای نوروزی آیین نوروزگاه در محل این موزه برگزار می‌شود.
این گنجینه‌ به کوشش موبد مهربان پولادی، دانش‌آموخته‌ی دکترای فرهنگ و زبان‌های باستان، از نوادگان «ارباب مهربان پولاد» گردآوری شده است. ۱۳ اسفندماه سال گذشته موزه اسناد و نسخ خطی با حضور معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی گشایش یافت.

فرتورها رسیده است.

4090

3.7/5 - (4 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید