لوگو امرداد

آیین گهنبار کرج به پاس پدیداری گیاه در چهارمین گاه آفرینش

آیین آفرینگان‌خوانی گهنبار در کرج به پاس پدیداری گیاه در چهارمین گاه آفرینش، روز انارام ایزد و مهر ماه برابر با چهارشنبه  ۲۴ مهرماه ۱۳۹۸ در تالار مهرداد خانه دولت (انجمن زرتشتیان کرج)  با باشندگی شماری از همکیشان برگزار شد.

این آیین با اوستاخوانی موبدیار گودرز ماوندی و دهموبدی بهرام تیراندازی همراه بود و در پایان از باشندگان با لرک (همگون از چند میوه‌ی خشک)، میوه وَدرین (میوه‌ی خُرد شده بر سفره‌ی آیینی)، سیر و سداب (گیاه همیشه سبز دارویی)، کیک، کماچ، آش و سوروگ پذیرایی انجام شد.

واژه‌ی گهنبار دارای دو بخش گاه و انبار است. گهنبارها جشن‌هایی فصلی هستند. در هر سال، شش چهره‌ی گهنبار برگزار می‌شود که هر کدام یادآورِ گاهی از آفرینش است. این شش پله در «فروردین‌یشت»، بند هشتاد و شش، به این ترتیب «آسمان، آب، زمین، گیاهان، جانوران و انسان.» است. در باور زرتشتیان گهنبار ایاثرم گاه هنگامه‌ی آفریده شدن «گیاه» از سوی خداوند است و آیین‌های این گهنبارهم‌چون دیگر گهنبا‌رها برگزارمی‌شود.

«ایاثرم‌گاه» چهره‌ی چهارم گهنبار است. این جشن از روز اشتاد ایزد و مهرماه تا روز انارم ایزد ادامه دارد كه در سالنمای رسمی کشور با ٢٠ تا ٢٤ مهرماه برابری می‌کند. ایا(ائیوی) به چم(:معنی) بر، بالا و رو است و بخش دوم به چم سرودن و خواندن است. ایاثرم به آغاز سرما اشاره دارد. در این گهنبار گیاه آفریده شده است. از این رو در سفره‌ی گهنبار‏، شاخه‌ای از گیاه همیشه سبز مانند مورد می‌گذارند.

موبدیار گودرز ماوندی، آفرینگان‌خوانی گهنبار ایاثرم گاه را به جا اورد

موبدیار گودرز ماوندی، آفرینگان‌خوانی گهنبار ایاثرم گاه را به جا اورد

01

02

03

دهموبد بهرام تیراندازی

دهمهران زنده‌نوش، فرنشین انجمن زرتشتیان کرج

مهران زنده‌نوش، فرنشین انجمن زرتشتیان کرج

05

06

فرتورها از کانال ورهرام کرج است.

7777

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-26