لوگو امرداد

آیین واج‌یشت ایاثرم گاه در آتشکده یزد برگزار می‌شود

20.1 resizeانجمن زرتشتیان یزد از برگزاری آیین واج‌یشت چهره ایاثرم گاه با باشندگی همکیشان در آتشکده ورهرام خبر داد.

آیین واج یشت چهره ایاثرم گاه در روز چهارشنبه 20 مهرماه 1401 خورشیدی برابر با اشتاد ایزد و مهرماه ۳۷۶۰ زرتشتی در ساعت ۵:۱۵ بامداد در آتشکده ورهرام یزد با گردهمایی همکیشان برگزار می‌شود. آیین واج‌یشت گهنبار با همکاری انجمن موبدان و موبدیاران تهران و یزد برگزار می‌شود.
واج‌ یشت گهنبار یکی از کهن‌ترین آیین‌ زرتشتی است که در شهرهای زرتشتی‌نشین به تایید انجمن موبدان برگزار می‌شود. موبدان پیش از سپیده‌دم، پیش از آغاز هر چهره گهنبار، در مکان سپندینه یشت‌خانه‌ی آتشکده‌ی ورهرام، به نیایش می‌پردازند. این آیین یزشن‌خوانی یا یسنا خوانی نام دارد.
آیین گهنبار از جشن‌های سالیانه است که در شش هنگام یا شش چَهره و هر چهره به مدت پنج روز برگزار می‌شود. شش چهره‌ی گهنبار در باور زرتشتیان نماد آفرینش جهان و هستی از سوی پروردگار در شش گام است. شادی اهورایی در جشن‌های زرتشتی، با نیایش اهورامزدا و بزرگداشت جلوه‌های مینوی و گیتوی آفریدگار، با دادودهش، همازوری، هبستگی به بار می‌نشیند و خویشکاری دلپذیر دینی زرتشتیان می‌شود. گهنبار چهره‌ی ایاثرم‌گاه، گام چهارم آفرینش و جشنی به پاس پدیداری گیاهان و رستنی‌ها است. گهنبار ایاثرم در پنج روز از روز اشتاد ایزد تا انارام ایزد برپایه‌ی روزشمار زرتشتی برگزار می‌شود. در گاهشمار خورشیدی از بیستم مهرماه آغاز شده و در بیست‌و‌چهارم مهرماه به پایان می‌رسد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-03