لوگو امرداد
دهم امرداد؛ زادروز نویسنده­‌ «کلیدر»

زادروزت خجسته، آقای دولت­ آبادی

Mahmood%20Dolat%20Abadiمحمود دولت‌آبادی زاده‌ی دهم امرداد 1319 است. امروز زادروز فرخنده‌ی اوست: زادروز آفریننده‌ی داستان‌ها و رُمان‌هایی که با حافظه‌ی کتابخوانان پیوندی ناگسستنی دارد.
زمانی که دولت‌­آبادی، پس از دشواری‌های بسیار، «کلیدر» را منتشر کرد اندک نبودند کسانی که شگفت­‌زده به رُمان پُر برگ و بار او می‌نگریستند و پروایی نداشتند از این که او را با قله­‌های ادبیات جهان بسنجند. به­ راستی نیز سنجیدنی بود. «کلیدر» سرگذشت مردمان به ستوه آمده­‌ای است که نام­‌شان در غبار تاریخ­‌های رسمی گم شده است؛ اما در یاد و حافظه‌ی توده‌­ها مانده است تا نویسنده­‌ای چون دولت­ آبادی بنشیند و سرگذشت اندوه‌بار اما سرافراز آنان را بنویسد.
«روزگار سپری شده‌ی مردمان سالخورده» قله‌­ی دیگری بود: به همان استواری و پابرجایی «کلیدر». اما اکنون دولت­ آبادی، در چند کتاب واپسین­اش، بیش از هر زمان دیگری به همان راهی رفته است که نثر کهن و خوش‌­آهنگ پیشینیان می‌­رفت؛ مایه‌ور از هنر بیهقی که خود چشم‌بندی‌­ها کرده است در زبان و روایت سرگذشت توان‌سوز مردم سرزمین ما. «بیرون در»، واپسین کتاب دولت‌­آبادی، نفس­گیر است و نثر سنگین آن در شتاب رویدادهای داستان، فراز دیگری است در هنر نویسندگی کم­ مانند او.
اکنون، پس از گذر او از راه‌های دشوار زیستن و نوشتن، نیازی به سایبان کردن دست‌ها نیست؛ می‌بینیمش که بر تارک ادبیات امروز ما نشسته است: کوه­‌وار و بشکوه، از پس ِ عبور دشوار ِ «نوشتن» در سرزمینی که ایران است: گویی برای آن و دمی خستگی را از تن کوفته شده­‌اش تکانده است و از سر جان کندنی سهمگین نوشته است: «به آیندگان بگویم که هنر کار کردن و هنر زیستن را در سرزمینی که ایران است، بیاموزید.» (نون نوشتن- رویه 57).
«از خم چمبر»، «با شبیرو»، «آوسنه‌ی بابا سبحان» و «طریق بسمل شدن» از دیگر آثار محمود دولت آبادی است. او زاده‌ی سال 1319 است.
امروز – دهم امرداد- زادروز محمود دولت­‌آبادی است؛ نویسنده­‌ای که هرگز سرزمین و مردم‌­اش را از یاد نبرده است… زادروزت خجسته آقای دولت­ آبادی!

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

2 پاسخ

  1. آرزوی تندرستی برای این فرهيخته مرد ، دارم . درود و آفرین ها بر جناب دولت آبادی .

  2. درود بر این بزرگ مرد که در نوشتن و شرح و حال این مردمان قلمی بس گیرا دارد دغدغه اش مردم است . از ضعف های مان میگوید از بیچاره گی مان و… مثل کلیدر که شاید کلیدی برای در های عقب افتاده گی ما باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-24