لوگو امرداد
کتابی درباره‌ی سراینده‌ی سرود «ای ایران»

فروش ویژه‌ی کتاب مرز پر گهر، نوشته‌ی هومن ظریف، با امضای نویسنده

marze porgoharکتاب «مرز پرگهر» نوشته‌ی هومن ظریف (درباره‌ی حسین گل گلاب، سراینده‌ی سرود ای ایران» از ششم تا هشتم اسفندماه 1401 خورشیدی، به‌گونه‌ی ویژه با امضای نویسنده‌ی کتاب و هما گل ‌گلاب، فرزند زنده‌یاد حسین گل‌گلاب، به فروش می‌رسد.

این کتاب پس از ثبت سفارش و خرید، (در پایان زمان یادشده)، با نام سفارش‌دهنده (یا نام دیگر) به امضای نویسنده می‌رسد و برای خریدار فرستاده می‌شود.

درباره‌ی کتاب «مرز پرگهر»

کتاب «مرز پرگهر» درباره سراینده‌ی سرود «ای ایران»، دکتر حسین گل گلاب، موسیقیدان، شاعر، ادیب، مترجم، عکاس، نوازنده، عضو پیوسته فرهنگستان دوره نخست و دوم و گیاه‌شناس است.

کتاب«مرز پرگهر» با بیش از هشتاد عکس دیده نشده و ارزشمند تاریخی از چهره‌هایی چون؛ استاد روح‌الله خالقی، کلنل وزیری، استاد بنان، استاد ابوالحسن صبا و حسین گل گلاب، عبدالعلی وزیری و یحیی معتمد وزیری (مشهور به نوذر در برنامه گلها) و مقدمه بانو سیمین بهبهانی از استادش دکتر حسین گل گلاب، در بخش‌های زیر گردآوری شده است:

یادی‌از‌داریوش گل گلاب، هومن ظریف

مهربانان‌همه‌رفتند، سیمین بهبهانی

زندگینامه‌خود‌نوشت حسین گل گلاب

حسین گل گلاب کیست؟ کمیته فرهنگ و تمدن اسلام ایران

نگاهی به تاریخ تولد حسین گل گلاب، احسان خازنی

دو نوشتار درباره یکی از بنیانگذاران دانشگاه اراک، پرویز شهریاری

همنفس کلنل، فرید‌ دهدزی

هفت سخن درباره کلنل وزیری، جواد مهدویان

چو گل بودی و ‌گلاب، محمد‌رضا‌ ممتاز‌واحد

تاریخچه‌ای برای شکوفایی سرود‌ ای‌ ایران، محمد‌عرفان‌ رفیعی

خاطره‌ای از رضی چلاجور، استاد کرسی بیولوژی گیاهی، محمد‌مهدی‌ موحدی

روایت نواب صفا درباره‌ی خاستگاه سرود ای‌ ایران

نمونه‌هایی از نگارش دکتر حسین گل گلاب

زبان فارسی در راه سرنوشت، محمد محیط طباطبایی

تصویر جوابیه حسین گل گلاب به محیط طباطبایی

لابراتوار مدرسه مبارکه دارالفنون

دوازده سال در فرهنگستان ایران

شش سال در فرهنگستان

معماری پارتی

جمجمه‌‌ی ابن سینا و تصویر حقیقی او، به قلم حسین گل گلاب

چرا‌ فرهنگستان ‌ادب گل کرد؟، هومن ظریف

«ای‌ مرز‌ پرگهر»‌ فروغ‌ و «سرزمین زرخیز»، یمینی شریف، هومن ظریف

نخستین اجراهای سرود‌ ای‌ایران، هومن ظریف

و بخشی‌ از گفتار مستند مرز‌پرگهر؛ متن سناریوی مستند داستانی مرز پرگهر.

بخشی از متن این کتاب با این درونمایه که «دلیل موفقیت «گل گلاب»ها، صرفا بهره‌گیری از تجربیات زبان‌شناسی و تئوریک نیست، بلکه عنایت بسیاری از اعضای فرهنگستان‌های پیشین، به انواع هنر، به ویژه هنر موسیقی و ترانه و تصنیف برای درک درست زبان و لهجه‌های اقوام این سرزمین گسترده، در خور اندیشیدن است: «آن‌ها در گزینش واژگان با یکدیگر چالش داشتند. برگزیدن واژگانی که افزون‌بر تداعی معنی نزدیک به لغت گذشته، بتواند آهنگ و درنگ کلامی و هجایی داشته باشد، که بدون شناخت موسیقی و ملودی مستتر در هجاها به لطیفه‌ای بی‌مزه شبیه است.

اهمیت تسلط بر ردیف موسیقی ایرانی برای کسانی که می‌خواهند واژگانی برابرنهاد (:معادل)، ارائه بدهند تا از سوی جامعه پذیرفتنی باشد، باید مورد تاکید قرار گیرد، زیرا گوشه‌ها و نغمه‌های ردیف موسیقی دستگاهی ایران، رد پایی از فرهنگ نیاکان ما را در خود به یادگار دارند».

دکتر محمد محیط طباطبایی، در سخنرانی 19 مهر 1354 خورشیدی، با عنوان «فرهنگستان»، چاپ‌شده در مجله‌ی تحقیقات اسلامی، به هسته‌ی اولیه اعضای فرهنگستان اشاره می‌کند که همگی افزون‌بر ادیب بودن، از موسیقیدان‌های زمان خود بوده‌اند: «در 1304 که شاگرد دارالفنون بودم به وسیله استاد ارجمندم آقای حسین گل گلاب، که از شاگردان موسیقی و دوستان کلنل علینقی‌خان وزیری بود با مدرسه عالی موسیقی آشنا شدم. کلنل روزی دفتری داد که مطالب آن را پاکنویس کنم. این دفتر صورت مذاکرات آکادمی ادبیات وصنایع مستظرفه بود که سال پیش در محل مدرسه موسیقی برای کمک به وضع اصطلاحات مورد نیاز مدرسه تاسیس شده بود. در صورتجلسه‌هایی که می‌نوشتم اسامی حاجی شمس‌العلماء ربانی، حاج سیدنصرالله اخوی، میرزا عبدالعظیم خان قریب، میرزا محمود عرفان، غلامرضا رشید یاسمی، سعید نفیسی و حسین گل گلاب به خاطرم است. مذاکرات جلسه‌ها غالبا درباره کارهای مقدماتی و طرح کار فرهنگستان دور می‌زد. مرحوم شمس‌العلماء نیز مطلبی درباره پیوند موسیقی وشعر تهیه کرده بود که بعدها مرحوم روح‌الله خالقی آن را به چاپ رسانید. این فرهنگستان در اواخر همان سال تعطیل شد و نمی‌دانم که آیا تجدید جلساتی کرد یا نه ولی همینقدر می‌دانم که در آتش‌سوزی که در محل جدید مدرسه روی داد، اسناد و اوراق مزبور سوخت.»

در واقع با استناد به این قبیل سخنان است که در می یابیم، همه اعضای فرهنگستان زبان و ادب فارسی، دغدغه موسیقایی داشته‌اند و نه تنها همانند اعضای فرهنگستان امروز، همانند کارمندان خود را در اتاقی فرسنگ‌ها دور از کنسرت‌های موسیقی برای معادل‌یابی واژگان محبوس نمی‌کرده‌اند، بلکه اگر موسیقیدان نبودند، شنوندگان حرفه‌ای موسیقی بوده‌اند!».

کتاب مرز پرگهر به بهای 200 هزارتومان، از سوی نشر «اندیشه عصر» چاپ و روانه‌ی بازار کتاب شده است.

دوستداران می‌توانند از شنبه تا دوشنبه (ششم تا هشتم اسفندماه)، 1401 خورشیدی، از راه تلفن‌های 31- 02188325329  این کتاب را خریداری کنند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-03