لوگو امرداد

آیین گهنبارخوانی تیرگان در کوشک ورجاوند برگزار می‌شود

IMG 20230624 WA00021سازمان جوانان زرتشتی تهران (فروهر) از برگزاری آیین گهنبار میدیوشهم گاه به خجستگی جشن تیرگان در کوشک ورجاوند خبر داد.

پیرو آگاهی‌رسانی سازمان فروهر، كوشک ورجاوند تهران آدینه 9 تيرماه ۱۴۰۲ خورشيدی از ساعت ۹ بامداد تا ۲۱ پذیرای همکیشان خواهد بود و آيين گهنبارخوانی چهره میدیوشهم گاه ساعت ۱۸:۳۰ برگزار می‌شود.

در این آگاهی‌رسانی از همکیشان درخواست شده است در راستای نگهداری محیط کوشک از به همراه آوردن حیوانات خودداری کنند.

میدیوشهم‌‌گاه دومین چهره از شش گهنبار سال و به چم (:معنی) میان تابستان بزرگ است. در این چهره از گهنبار، آفرینش آب پاس داشته می‌شود و این گهنبار برپایه‌ی گاهشمار زرتشتی از روز خیر ایزد تا دی‌به‌مهر ایزد تیرماه برابر با هشتم تا 12 تیرماه در گاهشمار رسمی کشور، برگزار می‌شود.
تیرگان از جشن‌هایی است که هم جنبه‌ی دینی دارد و هم جنبه‌ی ملی. در گاهشمار دینی زرتشتیان، نام سیزدهمین روزِ هر ماه سی‌روزه به یاد و فرخندگی ایزد تیر آراسته شده است. با برابرشدن روز تیر با ماه تیر، جشن تیرگان، برگزار می‌شود (سیزدهمین روز تیرماه زرتشتی برابر است با دهمین روز تیرماه رسمی کشور).
شادی اهورایی در جشن‌های زرتشتی، با نیایش اهورامزدا و بزرگداشت جلوه‌های مینوی و گیتوی آفریدگار، با دادودهش، همازوری، هبستگی به بار می‌نشیند و خویشکاری دلپذیر دینی زرتشتیان می‌شود.

✳️ ویژه زرتشتیان

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05