لوگو امرداد

باستان‌شناسان به 17 گور تاریخی در رامسر دست یافتند

01 5باستان‌شناسان با کاوش در گستره‌ی باستانی «ایزگام دشت» در شهرستان رامسر استان مازندران، به ۱۷ گور از دوره‌ی مفرغ میانی و «دوره‌ی آهن I» دست یافتند.

به گزارش ایسنا و به‌گفته‌ی روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، محمدرضا خلعتبری، سرپرست هیات باستان‌شناسی ایزگام دشت، در این‌باره گفت: کاوش این محوطه‌ی باستانی بی‌مانند در باختر مازندران در سال ۱۳۹۶ آغاز شده بود که دست‌یابی به آثاری از دوره‌ی مفرغ میانی، دوره‌ی آهن، دوره‌ی تاریخی و اسلامی را به دنبال داشت.

هموند (:عضو) هیات علمی پژوهشکده باستان‌شناسی افزود: برآیند فصل نخست کاوش این محوطه‌ی باستانی در کتابی با عنوان «رامسر در بستر تاریخ» منتشر و با اقبال فراوانی از سوی هازمان‌های (:جوامع) فرهنگی شهرستان رامسر روبه‌رو شد.

او ادامه داد: دومین فصل کاوش این گستره‌ی باستانی با توجه به اهمیت موضوع پس از یک درنگ (:وقفه) شش‌ساله به شوندهای (:دلایل) گوناگون، مانند بروز و رواج ویروس کرونا در سال 1402 دوباره پی گرفته شد.

خلعتبری گفت: تا کنون هیات اعزامی توانسته با شناسایی بخش‌های مگوناگون این گورستان باستانی از دید دوره‌ای، ۱۷ گور از گورهای کلان سنگی، چهارچینه سنگی، دلمن و … بازمانده از عصر مفرغ میانی (۱۶۰۰-۲۰۰۰ پیش از میلاد) و «دوره آهن I » از سال‌های ۱۳۵۰ تا ۱۰۰۰ پیش از میلاد را شناسایی کند.

هموند هیات علمی پژوهشکده باستان‌شناسی با اشاره به اینکه کاوش یکایک این گورهای شناسایی‌شده در حال انجام است، افزود: هیات اعزامی را در سال 1402 متخصصان باستان‌شناس، انسان‌شناس زیستی، مهندس معمار، نقشه‌بردار، طراح و … همراهی می‌کنند.

سرپرست هیات باستان‌شناسی ایزگام دشت در پایان گفت: امیدواریم با پایان گرفتن کار پژوهش میدانی این محوطه‌ی گورستانی و انجام پژوهش‌های آزمایشگاهی در زمینه سالیابی مطلق، ژنتیک، تغذیه و … نتایج کاوش این فصل را چون گذشته در کتابی با عنوان «رامسر در بستر تاریخ ۲» منتشر کنیم.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-11-23