لوگو امرداد
در امرداد 483 آمده است:

فروغ آتش، نماد راستی

p05«فرهنگ» ویژگی‌های رفتاری و باوری به‌دست‌آمده (:اکتسابی) است که شیوه‌ی زندگی یک گروه یا یک جامعه، بر بنیاد آن استوار می‌شود. هنجارهای فرهنگی برای یک جامعه روشن می‌کنند که مردمان در جایگاه و پایگاه ویژه‌ی اجتماعی خود، باید چه نوع رفتاری را در پیش بگیرند و از چه نوع رفتاری پرهیز کنند. به سخنی دیگر هنجارهای فرهنگی، شناسه‌هایی هستند که گروهی از هموندان (:اعضا) می‌خواهند در اندیشه، گفتار و کردارشان نمایان شود. فرهنگ‌سازی کاری بس دشوار بوده که هم زمان‌بر است و هم هزینه‌بر.

ارزش‌ها و باورها بخشی از هنجار فرهنگی هستند که بسیار در روش زندگی جامعه، تاثیرگذارند. باور به فروزه‌های اهورایی (=امشاسپندان) و چگونگی کارکرد آنان در این جهان می‌تواند بسیاری از دشواری‌های رفتاری و گفتمانی انسان کنونی را بزداید، انسانی که گمان می‌رود از این راه دور شده است. دریافت درست از درون‌مایه‌ی اَردیبهشت و چگونگی کارکرد آن در زندگی می‌تواند راه‌گشای برخی از کج‌روی‌های پیش‌آمده در زندگی انسان امروزی باشد.

زرتشتیان، روز اَردیبهشت (سومین روز از گاه‌شمار دینی زرتشتیان) از ماه اَردیبهشت را به نام جشن اردیبهشتگان (دوم اردیبهشت گاه‌شمار رسمی کشور)، گرامی می‌دارند. امشاسپند اردیبهشت پس از بهمن، در دومین پایگاه امشاسپندان جای دارد. برای دریافت بهتر درون‌مایه امشاسپندان به فروزه‌های اهورامزدا ویژ‌گی‌هایی داده می‌شود تا یادگیری آن آسان‌تر باشد. از این‌رو در اوستای متاخر، یاران اردیبهشت، آذر (آدُر)، سُروش و وِرَهرام شناسانده می‌شود.

اردیبهشتی، یعنی هنجارمندبودن و به‌کاربستن راستی و درستی در زمینه‌های گوناگون زندگی همچون اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی. همان‌گونه که اردیبهشت فارسی یا اَشَه‌وَهیشتَه‌ی اوستایی (اَشاوَهیشت پهلوی) یا بهترین هنجار، نماد اشا است؛ آتش فروزان هم نماد اشا و اردیبهشت در جهان مادی است.

از آن به دیر مغانم عزیز می‌دارند

که آتشی که نمیرد، همیشه در دل ماست (حافظ)

در یسنای 17بند11، پنج‌گونه آتش نام برده می‌شود و به هر یک درود فرستاده می‌شود:

«… آذر “بِرِزی سَونَگهَه” را می‌ستاییم. آذرِ “وُهوفریانَ” را می‌ستاییم. آذرِ “اوروازیشتَ” را می‌ستاییم. آذرِ “وازیشتَ” را می‌ستاییم. آذرِ “سپِنیشتَ” را می‌ستاییم …».

آنچه در بالا آمده بخشی از نوشتاری‌ست با عنوان «فروغ آتش، نماد راستی»، به خامه‌ی رستم شهریاری، که در نخستین شماره امرداد در سال 1403، آمده است.

متن کامل این نوشتار را در رویه‌ی پنجم (اندیشه) شماره‌ی 483 امرداد بخوانید.

«امرداد» شماره‌ی 483 از ‌‌چهارشنبه 29 فروردین‌ماه 1403 خورشیدی، در روزنامه‌فروشی‌ها و نمایندگی‌های امرداد در دسترس خوانندگان است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

فروش اینترنتی فایل پی‌دی‌اف شماره‌ی  483 هفته‌نامه امرداد

فروش اینترنتی نسخه‌ی چاپی شماره‌ی 483 امرداد

اشتراک ایمیلی هفته‌نامه‌ی امرداد

نشانی نمایندگی‌ها و دکه‌های فروش امرداد در تهران

برای دریافت فایل اکسل نمایه امرداد کلیک کنید

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-26