تارنمای خبری امرداد

مقام مادر در شیراز گرامی داشته شد

جشن سپندارمزدگان برپایه‌ی گاه‌شمار زرتشتی در روز سپندارمزد و ماه اسفند، برابر با  ۲۹ بهمن‌ماه خورشیدی ویژه‌ی گرامی‌داشت جایگاه مادر و زن، از ساعت 18:30 در تالار روانشاد یزدانی شیراز برگزار شد.

پس از خوش‌آمدگویی پوروچیستا رشیدی مجری برنامه که با پوشش سنتی به جایگاه آمده بود، همکیشان دست در دست یکدیگر و به نشانه‌ی همازوری به نیایش ایستادند و اوستای همازوربیم خواندند.
در ادامه افلاتون سهرابی فرنشین انجمن زرتشتیان شیراز با شادباش جشن سپندارمزدگان به باشندگان به ویژه مادران، به انتخابات مجلس شورای اسلامی و بایستگی باشندگی پرشور زرتشتیان در رای‌گیری اشاره کرد و گفت : «درست است که تنها یک نامزد برای انتخاب نماینده‌ی ایرانیان زرتشتی در مجلس شورای اسلامی وجود دارد و رقابتی در کار نیست، اما چیزی که مهم است بها دادن به کرسی در اختیار زرتشتیان است، همان کرسی که تمامی زرتشتیان در حفظ و نگهداری آن سهمی برابر دارند و همگان بایستی به خویشکاری خود به خوبی عمل کنند». پس از پذیرایی با شیرینی، نمایشنامه‌ی «مهمانان ناخوانده» به نویسندگی ناهید فلفلی، کارگردانی شهرام پوردهی و بازی گردانی مهتاب گشتاسبی و هنرنمایی فرشته هنگامی راوی داستان، فرنام ایرجی در نقش خواستگار، آرمه ئیتی کاویانی در نقش خاله ریزه، آرنیکا بهمردی درنقش مرغ، پیمان گشتاسبی در نقش سگ، آریانا اسفندیاریان در نقش کلاغ، پارسا دهموبد در نقش الاغ، وانیا چشمه در نقش جوجه، آرتین یگانه در نقش بچه کلاغ، آرامیس کاویانی در نقش گنجشک، اوشتا نیکزاد در نقش بچه سگ و راتا پوردهی در نقش بچه گنجشک به زبان دری به اجرا درآمد و بازیگران پس از پایان نمایش بر جایگاه باشنده شده و به معرفی نقش و نمایشنامه‌خوانی پرداختند. در ادامه شهرام پوردهی با تاکید بر بایستگی پاسداشت زبان دری، گفت : «این جشن را سرآغازی برای توجه بیشتر به این زبان مادری قرار دهیم و با حوصله و بدون تمسخر گرفتن لحن و تلفظ دیگران به آنها کمک کنیم تا همگان دری حرف زدن را شروع کنند و همه با هم به زنده سازی دوباره‌ی آن کمک کنیم». پس از سخنان وی، نماهنگی که توسط نیما رایومند آماده شده بود، به نمایش درآمد؛ این کلیپ بیشینه از فرتورهای روانشاد افلاتون نمیرانیان همسر مهین بانو نورافروز (نویسنده‌ی نامدار زرتشتی) تهیه شده بود، که یک روز قبل از این جشن چشم از جهان فروبست. این کلیپ به نوعی سرآغاز برنامه‌ای بود که در آن همه ساله مهین‌بانو نورافروز از نوجوانان و نونهالان سنتی‌پوش باشنده در این جشن با پیشکش هدایایی سپاسداری می‌کرد، امسال به سبب درگذشت همسر وی، این برنامه توسط ناهید فلفلی اجرا شد، کیانوش رشیدی بانوی سنتی پوشی بود که به قید قرعه، پیشکش ویژه‌ی جشن امسال را دریافت کرد. همچنین از تمامی دوشیزگان نونهال و نوجوان و پسران نونهال باشنده در تالار با پیشکش یادبودی که ساخته‌ی دست روشندلان بود، سپاسداری شد. مهین بانو نورافروز همه ساله در راستای تشویق هازمان زرتشتی به نگهداشت پوشش سنتی، این برنامه را پیشنهاد و هدایایی را پیشکش می‌کند. شمار بانوان و نوجوانان و نونهالان سنتی پوش نسبت به سال‌های گذشته کاهش چشمگیری داشت.

برگزاری تک‌نوازی گیتار و تک‌خوانی فریدون هنگامی با شعرهایی در پیوند با «مادر» در ادامه اجرا شد تا نوبت به نمایشنامه‌ی طنز و برنامه‌ی پایانی برسد، نمایشنامه‌ای که توسط نیما رایومند و نوجوانان فرنام ایرجی، فرخ گشتاسبی، پیمان گشتاسبی و پارسا دهموبد به سرپرستی مهتاب گشتاسبی باز هم به زبان دری به اجرا درآمد، نمایشی که بارها لبخند را بر لبان باشندگان نشاند و لحظاتی شاد را رقم زد. هماهنگی‌ این آیین را ناهید فلفلی بر دوش داشت.

فرتورها از شهرام پوردهی و نیما رایومند است.
4090

 

 

3.7/5 - (20 امتیاز)
3 نظرات
  1. سلما می گوید

    بسیارزیبا

  2. مهنوش می گوید

    واقعا باید به شیرازی ها آفرین گفت. خوشحالم بالاخره در یک شهری و یک مناسبتی به جای شعار توجه به زبان دری و شعار ضرورت آموزش زبان دری ، یه اقدام عملی و عامه پسند دیدیم. ممنون از گزارش کامل و جامعتان

  3. رادی می گوید

    اگر در کارگروه دینی هم مطرح میشد که آموزگاران و دانش آموزان در کلاس های دینی به زبان دری صحبت کنند خیلی خوب بود. چه کار خوبی کردید که نمایش هاتان به دری بوده

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید