لوگو امرداد
امروز زامیاد ایزد بیست‌وهشتم بهمن‌ماه زرتشتی؛ 22 بهمن‌ماه خورشیدی

زمین نماد مادر سرچشمه‌ی زندگی بهتر

photo 2019 06 16 07 04 02امروز فرخ روز زامیاد ایزد و بهمن‌ماه به سال 3758 زرتشتی، 22 بهمن‌ماه 1399 خورشیدی دهم فوریه 2021 میلادی

چون روز زامیاد نیاری ز می ‌تو یاد
زیرا که خوش‌تر آید می ‌روز زامیاد

در گاهشماری زرتشتی، که گاهشماری‌ به شیوه‌ی خورشیدی است، روزهای ماه به نام اورمزد، امشاسپندان، پاکان جاوید، و ایزدان، نگهبانان فروزه‌های اهورایی نام زده شده است. یکی از جستارهایی که همواره درپیوند با سنجه‌های زمانی در گاهشماری ایران باستان است، همانا زمانبندی روزها به کمتر از یک ماه سی روزه است؛ یعنی چیزی همانند سنجه‌ی هفته.  «زامیاد» بیست‌و‌هشتمین روز ماه در گاهشمار زرتشتی به این ایزد منسوب است. زامیاد (زم ، زمین + یزد) یا زامیاد نام فرشته‌ی زمین است‌ که با صفت نیک کنش، از او یاد شده است. زامیاد به چم زمین است. ایزد زامیاد از ایزدان همکار امرداد است. زمین سرچشمه‌ی همه داده‌ها برای زندگی بهتر آفریده‌هایی است که روی آن زندگی می‌کنند. ایزد زامیاد (زمین) با ایزد آسمان یک‌جا یا جداگانه سپندینه (:مقدس) شمرده شده‌اند. زمین نماد مادر است برای انسان و دیگر موجودات زنده‌ی روی آن، بنابراین ستودنی و سپندینه بوده و در آموزش‌های دین زرتشتی به نگهداری پاک و نیکو از آن بسیار سفارش شده است. گویند در این روز درخت نشاندن و تخم کاشتن و آبادانی کردن بسیار خوب است.
زامیاد به چم(معنی) زمین است. ایزد زامیاد از ایزدان همکار امشاسپند امرداد است. زمین سرچشمه‌ی همه داده‌ها برای زندگی بهتر آفریده‌هایی ست که روی آن زندگی می‌کنند. ایزد زامیاد (زمین) با ایزد آسمان یک‌جا یا جداگانه سپندینه(مقدس) شمرده شده‌اند. زمین نماد مادرست برای انسان و دیگر موجودات زنده‌ی روی آن، بنابراین ستودنی و سپندینه بوده و در آموزش‌های دین زرتشتی به نگه‌داری پاک و نیکو از آن بسیار سفارش شده است. گویند در این روز درخت نشاندن و تخم کاشتن و آبادانی کردن بسیار خوب است.

در ستایش زامیاد
نیایش و ستایش اهورمزدای یگانه
از همه‌ی،
نیکوکاران به داده‌های هرمز هست ،
نگهدارنده و پروراننده‌ی
آفریده‌ی زمین نیکو
را همی مى‌ستاییم ….
سروده‌ی مسعود سعد سلمان، بر پایه‌ی کتاب بندهش
چون روز زامیاد نیاری ز می ‌تو یاد / زیرا که خوش‌تر آید می ‌روز زامیاد
اندرزنامه آذرباد مهراسپندان (موبد موبدان در روزگار شاپور دوم)
دارو مخور
اندرزنامه آذرباد مهر اسپندان در سروده‌ی استاد ملک‌الشعرای بهار:
گرت خوردن دارو افتد به سر
به (زامیاد) روز، هیچ دارو مخور
یاد روز 22 بهمن‌ماه:
– توماس ادیسونThomas Alva Edison که 1200 اختراع الکتریک به نام خود از جمله لامپ برق را به ثبت رسانده است یازدهم فوریه 1847 در اهایو آمریکا زاده شد
– ویلیام اج.اف.تالبوت W. Henry Fox Talbot مخترع کاغذ عکس 11 فوریه 1800 به دنیا آمد.
– نخستین هواپیمای دوباله «تی. دبلیو ـ 3» که با استفاده از تجربه های جنگ جهانی اول و تکنولوژی تازه تر در فوریه سال 1924 ساخته شد و پروازهای آزمایشی مرسوم انجام گرفت.
– دانشگاه لندن در سال 1826 آغاز بکار کرد.
-درگذشت “رِنِه دکارْتْ” فیلسوف و ریاضی‏دان معروف فرانسوی (1650میلادی)
– انتشار روزنامه رسمی کشور (1323 خورشیدی)، روزنامه رسمی کشور، عنوان جریده‏ای بود که از طرف مجلس شورای ملی چاپ می‌شد و مجموعه مذاکرات مجلس و قوانین مصوبه مجلس را منتشر می‏‌کرد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-06-31
امرداد