لوگو امرداد

نخستین نوزاد گوزن زرد ایرانی در جنگل باغ‌شادی شهرستان خاتم زاده شد

gavaznنخستین نوزاد گوزن زرد ایرانی در ماه آغازین 1400 خورشیدی، در منطقه‌ی حفاظت شده‌ی جنگل باغ شادی چاهک شهرستان خاتم یزد زاده شد.
سرپرست محیط‌زیست شهرستان خاتم گفت: محیط‌بانان منطقه حفاظت شده جنگل باغ شادی چاهک در سال تازه هنگام پایش سایت، موفق به دیدن یک راس گوساله‌ی گوزن زرد ایرانی که تازه به‌دنیا آمده، شدند.
موسی شمسایی در گفت‌و‌گو با ایرنا افزود: در سال ۹۹ برنامه غذایی کامل‌تری برای گوزن‌ها در نظر گرفته شد که این برنامه‌ی غذایی تا پایان سال ادامه پیدا کرد به همین دلیل گوزن‌ها از وضعیت جسمانی خوبی برخوردار هستند و پیش‌بینی می‌شود امسال شمار زایمان‌ها نسبت به پیشتر رشد درخور توجهی داشته باشد.
وی اظهار کرد: آرمان اصلی سایت ‌ای تکثیر، رهاسازی دوباره‌ی گونه در طبیعت است که در چند سال گذشته سایت باغ شادی خاتم از طرف برخی کارشنان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت برای مرحله‌ی رهاسازی برگزیده شده است.
شمسایی ادامه داد: سایت تکثیر و پرورش باغ شادی با گستردگی (:وسعت) ۲۰۰ هکتار در جنوبی‌ترین نقطه‌ی استان و در قلب منطقه‌ی جنگلی باغ شادی شهرستان خاتم واقع شده است.
وی یادآور شد گوزن زرد ایرانی، یک‌گونه در معرض خطر انقراض در طبیعت به شمار می‌رود و تنها در سایت‌های محصور شده و با نظارت سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری و تکثیر می‌شود.
گوزن زرد ایرانی یکی از سه‌گونه گوزن موجود در ایران است که در این گونه جانوری نرها شاخ دارند و شاخ آن‌ها پیش از نوروز در اسفندماه می‌افتد و بلافاصله شاخ تازه شروع به رشد می‌کند و هرسال که این شاخ می‌افتد یک شاخک به آن افزوده می‌شود، شاخ‌های گوزن زرد چند شاخه است و هرکدام از این شاخک‌ها بیانگر یک سال از سن جانور است که در مجموع از شمار این شاخک‌ها می‌توان تشخیص داد که سن این گونه چند سال است.
هرات مرکز شهرستان خاتم در فاصله ۲۴۰ کیلومتری شهر یزد واقع شده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-23