لوگو امرداد

بابِ عالی؛ درِ تاریخی کاخ گلستان بازگشایی می‌شود

kakh1درِ تاریخی کاخ 400 ساله‌ی گلستان پس از سال‌ها بسته ‌بودن، در هفته‌ی میراث فرهنگی بازگشایی می‌شود.

مدیر مجموعه‌ی جهانی کاخ گلستان از بازگشایی باب عالی این کاخ در خیابان ناصرخسرو در اردیبهشت‌ماه 1400 خورشیدی، خبر داد.

آفرین امامی در گفت‌و‌گو با ایرنا با اشاره به همکاری شهرداری منطقه ۱۲ گفت که تنها درِ تاریخی برجای‌مانده از این میراث جهانی در هفته‌ی میراث فرهنگی در اردیبهشت‌1400 ماه گشایش می‌شود.

وی با یادآوری اینکه در سال‌های گذشته موضوع بازگشایی این در مطرح بوده است، ‌گفت: معاونت میراث فرهنگی نیز بر بازگشایی این در پافشاری داشت و در سال ۹۸ شورای راهبردی کاخ نیز تصمیم برای بازگشایی را گرفت و از آن زمان پیگیر شرایط بازگشایی بودیم.

امامی  با اشاره به اینکه در این زمان عملیات حفاظت و مرمت همچنین تعبیه‌ی زیرساخت‌های گردشگری برای درِ شرقی (عالی) ‌انجام شده گفت: آینه‌کاری و نقاشی دوباره انجام شد، همچنین از بهترین زیرساخت‌های گردشگری برای حفاظت الکترنیک برای این ورودی استفاده شده است.

وی یکی از ویژگی‌‌های اصلی این در تاریخی را داشتن مولفه‌های ورودی برای ورود به باغ ایرانی برشمرد و گفت: وجود هشتی و راهرو  برای ورود به باغ محوطه‌ی‌ کاخ گلستان یکی از سرشناسه‌های (:مولفه‌های) بی‌مانند درِ عالی است که درِ غربی به دلیل وجود ساختمان و هویت‌های سیاسی و اداری ساختمان فاقد این مولفه است.

امامی یکی دیگر از رخدادها را مرمت ساعت شمس‌العماره اعلام کرد و افزود: با همکاری شهرداری منطقه ساعت شمس‌العماره نیز تعمیره شده است.

وی در پاسخ به پرسشی درباره‌ی دلایل اختلال در کار این ساعت در درازای سال‌های گذشته گفت:‌ این ساعت سال‌ها خاموش بود و چندین بار هم مرمت شد ولی دوباره از کار افتاد چون هزینه‌ی نگهداری آن سنگین بود. حالا در تفاهم‌نامه‌ای از محمد ساعتچی همدانی متخصص تعمیر ساعت تاریخی، خواسته شده که کار تعمیر و نگهداری ساعت به یکی از کارکنان فنی کاخ آموزش دهد تا از این پس نگهداری از سوی خود کارمندان کاخ انجام شود.

مدیر مجموعه‌ی جهانی کاخ گلستان با اشاره به اینکه بازگشایی این در می‌تواند محورتاریخی – گردشگری  که از میدان امام خمینی آغاز می‌شود و تا بازار ادامه دارد را دوباره فعال کند، گفت: دوست‌داران در این مسیر گردشگری می‌توانند از جلوخان شمس‌العماره، کوچه مروی، مدرسه دارالفنون و خانه‌ی امام جمعه بازدید کنند و دو محله‌ی قدیم تهران یعنی دولت با عودجالان باردیگر پیوند می خورد.

وی افزود: در بخشی از روزهای سال مانند نوروز دوست‌داران زیادی برای بازدید به کاخ مراجعه می‌کنند ولی حتا با وجود بلیت‌فروشی اینترنتی به دلیل حجم بازدید‌کنندگان تراکم زیادی برابر درِ ورودی به وجود می‌آمد که حالا با داشتن دو درِ این کاخ، حجم این میزان بازدید‌کننده را می‌توان برای دو در تقسیم کرد.

امامی در ادامه با اشاره به تعطیلی کاخ گلستان با دستور ستاد مقابله با کرونا گفت:  بازگشایی درِ عالی نیز در هفته‌ی میراث فرهنگی به صورت مجازی برگزار می‌شود.

kakh

تاریخچه کاخ گلستان به زمان شاه عباس صفوی برمی‌گردد، هرچند در دوران آغا محمدخان قاجار به اهمیت آن افزوده شد و در دوران فتحعلی شاه آراسته‌تر و توسعه‌یافته‌تر شد. این مجموعه در دوران ناصرالدین شاه به واسطه سفرهایی که به اروپا داشت، دستخوش تغییرات اساسی و متاثر از معماری اروپا شد. ارگ سلطنتی شاهد وقایع تاریخی و سیاسی پرشماری بوده است، که از آن میان می‌توان به انقلاب مشروطه، تاجگذاری رضاشاه و محمدرضا شاه پهلوی اشاره کرد. در دوران معاصر ارگ سلطنتی حتا با دست‌یازی (:تعرض) و تصرفاتی هم روبه‌رو شده است.

دیرینگی کاخ گلستان که در سال ۱۳۹۲ خورشیدی، در فهرست جهانی یونسکو نیز ثبت شده است، به بیش از ۴۴۰ سال می‌رسد.

سال گذشته مسوولان این کاخ زمان بازگشایی بابِ عالی را شهریورماه سال 1399 خورشیدی،  اعلام کرده بودند.

یادآور می‌شود ۲۸ اردیبهشت‌ماه برابر با ۱۸ ماهِ می، روز جهانی موزه و میراث فرهنگی نام‌گذاری شده است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05