تارنمای خبری امرداد
گزارش مردمی

گیاهان خودرو به جان نیایشگاه آناهیتای بیشاپور افتاده‌اند

درخواست رسیدگی به یادمانی نیاکانی

فرتورها (:عکس‌ها)یی که از سوی سعید انصاری‌نژاد، از خوانندگان امرداد، از نیایشگاه (:معبد) آناهیتای بیشاپور به عنوان گزارش مردمی در دسترس این رسانه قرار گرفته است نشان‌دهنده‌ی وضعیت نابسامان و شرایط بد نگه‌داری از این سازه‌ی باستانی است.

همان‌گونه که در عکس‌ها پیداست گیاهان خودرو میان سنگ‌چین‌های سازه روییده و رشد می‌کنند و در جای‌حای این سازه دیده می‌شوند. رشد گیاهان در چداره‌ی سنگ‌چین‌ها به مرور به ترک‌خوردن سازه و آسیب‌های جبران‌ناپذیر می‌انجامد.

امید که سرپرستان و مسوولان میراث فرهنگی به‌ویژه میراث فرهنگی کازرون این سازه‌ی شکوهمند و یادمان نیاکانی را دریابند و بی‌درنگ نسبت به برطرف کردن این مشکلات اقدام کنند.

نیایشگاه آناهیتا از سازه‌های نام‌دار شهر باستانی بیشاپور است که در شهرستان کازرون جای دارد.

در کنار کاخ شاپور در دره‌ی بیشاپور اتاق چهارگوش بزرگی جای گرفته است که به نام پرستشگاه آناهیتای بیشاپور خوانده می‌شود. این پرستشگاه مکعبی شکل است که هر گوشه‌ی (:ضلع) آن نزدیک به ۱۴ متر است و از سنگ‌های تراشیده شده و بدون ملات و دو جداره و به شیوه‌ی معماری هخامنشی ساخته شده است. سنگ‌ها با بست‌های آهنی به یکدیگر متصل شده‌اند. این پرستشگاه در فرورفتگی ۶ متری از روی زمین جای دارد و پلکانی از کاخ به آن متصل بوده ‌است. نیایشگاه آناهیتای بیشاپور سقف ندارد از این‌رو آب رودخانه شاپور در نزدیکی این سازه به درون نیایشگاه جاری می‌شده و پس از جریان دردرون پرستشگاه به وسیله‌ی کاریزی از آن خارج می‌شده است. پیرامون تالارمرکزی نیایشگاه چهار دالان وجود دارد که در آن‌ها، جوی‌هایی برای گذشتن آب که نماد پاکی است در نظر گرفته شده است.

شهر تاریخی بیشاپور در کنار یکی از شاهراه‌های ارتباطی کشور در زمان شاپور یکم ساخته شد، ویرانه‌های بیشاپور در ۲۳ کیلومتری باختر (:غرب) کازرون در استان فارس جای دارد.

شما هم می‌توانید با فرستادن عکس یا ویدیو گزارشگر جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی شهر یا روستای خود باشید.

برای آگاهی بیشتر به این نشانی بروید: گزارشگر امرداد باشید

 

فرتورها از سعید انصاری‌نژاد است.

4090

5/5 - (2 امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید