لوگو امرداد

مه‌لقا ملاح، مادر محیط زیست ایران درگذشت

mahlagha malahمه‌لقا ملاح، مادر محیط زیست ایران و بنیان‌گذار «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌ زیست»، بامداد  امروز، ۱۷ آبان‌ماه، درگذشت.

به گزارش ایسنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست مه‌لقا ملاح که به مادر محیط زیست ایران نامور است بامداد امروز در ۱۰۴ سالگی درگذشت. این خبر را رضا شهران، خواهرزاده مه‌لقا ملاح، در صفحه‌ی شخصی خود در اینستاگرام منتشر کرده است.

مه‌لقا ملاح در سال ۱۲۹۶ هنگامی که پدر و مادرش با کاروان برای زیارت به مشهد می‌رفتند، در یک کاروان‌سرای عباسی در بین راه چشم به جهان گشود. پدر مه‌لقا، آقابزرگ ملاح به دلیل داشتن منصب دولتی در شهرهای گوناگون ساکن می‌شد. به همین دلیل مه‌لقا در شهرهای گوناگونی مانند مشهد، قوچان، اصفهان، دامغان، همدان و کرمانشاه تحصیل کرد. او پس از دانش‌آموختگی در فلسفه، علوم اجتماعی و جامعه‌شناسی در دانشگاه تهران مدرک فوق‌لیسانس علوم اجتماعی گرفت سپس برای ادامهٔ تحصیل به پاریس رفت و در سوربن علوم اجتماعی خواند و با مدرک دکترا به ایران بازگشت.

ملاح در فرانسه دوره‌ی کتابداری نیز در کتاب‌خانه‌ی ملی فرانسه گذراند و در بازگشت به ایران در کتابخانه دانشگاه تهران مشغول کار شد. پس از مدتی در سال ۱۳۴۷ به ریاست کتابخانه‌ی موسسه‌ی تحقیقات روان‌شناسی برگزیده شد.

پس از بازنشستگی همه‌ی زمان خود را در راه مبارزه با آلودگی زیست‌بوم گذاشت.

دکتر مه‌لقا ملاح در سال ۱۳۷۳ خورشیدی، با مشارکت همسرش و چند استاد دانشگاهی دوست‌دار زیست‌بوم سازمان غیر دولتی زیست‌محیطی «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌ زیست» را بنیان گذاشت.

مه‌لقا ملاح دو دهه‌ی گذشته عمرش را در جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط زیست صرف آموزش زنان خانه‌دار و معلمان مدارس برای آشنایی با محیط زیست و بایستگی حفظ سرزمین کرد.

او توانست شعبه‌های «جمعیت زنان مبارزه با آلودگی محیط‌ زیست» را در ۱۶ استان کشور هم گسترش دهد.

یادش سبز و  نامش جاودان

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-23