لوگو امرداد

ژئوپارک طبس راهی یونسکو شد

tabasپرونده‌ی ژئوپارک طبس به عنوان سومین ژئوپارک ایران برای عضویت در شبکه‌ی ژئوپارک‌های جهانی به یونسکو فرستاده شد.

به گزارش مهر، علیرضا امری کاظمی، مدیر ژئوپارک جهانی قشم و مشاور ژئوپارک طبس در این‌باره گفت: پس از چهار سال کار و کوشش و انجام زیرساخت‌ها و آموزش‌های بایسته برپایه‌ی آیین نامه ژئوپارک‌های یونسکو، پرونده درخواست عضویت ژئوپارک طبس در شبکه ژئوپارک‌های جهانی یونسکو فرستاده شد. این کار پس از بررسی و تایید کمیسیون ملی یونسکو رخ‌داد و عملکرد و فعالیت‌های ژئوپارک طبس توسط کمیسیون ملی تایید شد.

وی با بیان اینکه پیش از این در تیرماه 1400، نامه اعلام آمادگی برای افرستادن پرونده به یونسکو نوشته شده بود گفت: این پرونده در مرحله نخست ارزیابی‌های دفتری و تخصصی خود را در یونسکو و شبکه‌ی جهانی و اتحادیه بین‌المللی علوم زمین و بخش‌های دیگر پشت سر خواهد گذاشت و در صورتی که تاییدیه این مراکز را به‌دست بیاورد سال دیگر مورد ارزیابی بازرسان یونسکو قرار می‌گیرد. در واقع پس از اینکه نهادهای بین‌المللی مختلف تاییدیه دادند و نقصی در پرونده ندیدند، ارزیابان یونسکو در تابستان سال دیگر به ایران می‌آیند.

امری کاظمی بیان کرد: ژئوپارک طبس با مساحت ۲۲ هزار و ۷۷۱ کیلومتر مربع دارای ۳۹ ژئوسایت است که جذابیت‌های زمین‌شناختی فرهنگی و طبیعی زیادی را در خود دارد و یکی از مراکز مورد توجه خاص زمین‌شناسان ایران و جهان است.

وی ادامه داد: آماده‌سازی زیرساخت‌های ژئوسایت‌ها از جمله تابلوهای تفسیری، بخش‌های خدماتی و برگزاری دوره‌های آموزشی برای جامعه محلی در سطوح مختلف از مباحث آموزش علوم زمین و دانش‌آموزی، صنایع دستی و تولید فراورده‌های محلی، مطالعات و پژوهش‌ها، راه‌اندازی و تشکیل مرکز آگاهی‌رسانی ژئوپارک اقداماتی بوده که در این چند سال انجام شده است و گزارش آن را در قالب پرونده آماده و فرستادیم.

امری کاظمی گفت: پرونده ارس نیز به عنوان دومین ژئوپارک داوطلب ایران دو سال پیش به یونسکو فرستاده شد و مورد تایید قرار گرفت ولی به دلیل محدودیت‌های برآمده از فراگیری کرونا امکان سفر ارزیابان یونسکو به کشور و بررسی‌های میدانی آنها میسر نشد و به تعویق افتاد امیدواریم در آینده نزدیک این ارزیابی انجام شود و ژئوپارک ارس نیز معرفی شود.

بیشتر منطقه‌های تحت حفاظت چهارگانه کشور قابلیت تبدیل به ژئوپارک ملی را دارند. قشم نخستین ژئوپارک خاورمیانه در جزیره قشم به عضویت شبکه جهانی ژئوپارک‌های ملی تحت حمایت یونسکو درآمد. پس از آن ارس به عنوان دومین ژئوپارک داوطلب به یونسکو معرفی شد، سومین ژئوپارک نیز در منطقه طبس قرار دارد.

امری کاظمی در اطلس توانمندی‌های ژئوپارک و ژئوتوریسم ایران، ۳۰ منطقه را در ایران به عنوان مناطق پیشنهادی برای معرفی و ثبت تحت عنوان ژئوپارک به تفصیل معرفی کرده‌ است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-24