لوگو امرداد

یادمان نیاکانی پرسه اورمزد و اسفندماه در آرامگاه زرتشتیان یزد

آیین پرسه‌ی همگانی در نخستین روز اسفندماه زرتشتی به یاد فروهر پاک جانباختگان راه میهن و تازه درگذشتگان در آرامگاه زرتشتیان یزد برگزار شد.
شماری از زرتشتیان یزد برای دیدار با خانواده‌هایی که در یک سال گذشته تاکنون، خویشان و نزدیکان خود را از دست داده‌اند، در آرامگاه زرتشتیان یزد گردهم آمدند و برای بازماندگان آرامش، دیرزیوی و تندرستی خواستار شدند. در این آیین، همه‌ی جانبازان، سلحشوران و همه‌ی جانسپاران راه ایران زمین را به همراه هماروانان یاد کردند و بر فروهر نیرومندان، راستی‌جویان و نخستین پیروان راه راستی درود فرستادند. آیین از ساعت 15 با آفرینگان‌خوانی موبدان فریبا مالی، رستم کاووسیان‌زاده، شاه‌بهرام بلیوانی و موبد پرویز مالی آغاز شد. سخنرانی آیینی را موبد دکتر مهربان پولادی، فرنشین انجمن موبدان به انجام رساند و در دامنه‌ی دین و فرهنگ و در پیوند با امور مینوی هازمان سخن گفت. وی سخنان را با درود به روان همه درگذشتگان و جانسپاران راه میهن آغاز کرد و گفت: ارستانوم اوروانو یزه میده یا اشه اُنام فروشه یو، به روان و فروهر پاک همه درگذشتگان درود باد به روان و فروهر پاک همه درگذشتگان راه میهن درود باد که با اهدای جان خود باعث شده‌اند که کوچکترین خاک ایران عزیزمان به دست دشمن نیافتد و امروز بتوانیم جشن‌ها و مراسم را برگزار کنیم. آنان‌که خوشبختی خود را در خوشبخت‌کردن دیگران جست‌وجو می‌کنند. به روان بهدینانی که امسال جهان را بدرود گفته‌اند، درود باد.
موبد پولادی افزود: به باور ما زرتشتیان، دومین محور جهان‌بینی مکتب زرتشتی بازگشت به آخرت است. اشو زرتشت در گاهان پس از خداشناسی که خود از دو بخش خداگرایی و خداباوری تشکیل شده بسیار سخن گفته است و درباره‌ی بازگشت به آخرت و زندگی مینوی افزون بر گاهان و اوستا، در کتاب‌های گوناگون دینی مانند دینکرد سوم به زیبایی سخن از نیروهای مینوی انسان آورده شده است. محور سوم پیامبری اشوزرتشت از سوی اهورامزدا است.
فرنشین انجمن موبدان در ادامه به اهمیت پاسداشت آیین‌ها پرداخت و بیان داشت: در بخش دیگر سنت‌های دینی بسیار ارزشمند هستند و این سنت‌ و گردهم‌آیی‌ها دین را زنده نگه داشته است. خوشبختانه امروز که می‌توانیم به راحتی مراسم دینی را برگزار کنیم شایسته است که جشن‌ها و مراسم به زیبایی تمام براساس اصول خودش برگزار شود و انجمن موبدان ایران با توجه به جایگاه و نگهداری از آیین و نگاهبانی از دین و برپایه‌ی اساسنامه خود، نظارت بر جشن‌ها و همچنین سخنرانان دینی، آموزگاران و اجرای مراسم را برعهده دارد. و در پایان آرامش باد به بازماندگانی که تازه روان دارند.
در بخشی از آیین سپنتا نیکنام، فرنشین انجمن زرتشتیان یزد از کارهایی که به تازگی در آرامگاه زرتشتیان به انجام رسیده سخن گفت از جمله سقف‌دارشدن بخشی از راه‌روی آرامگاه از محل اموال خیریه روانشاد بانو هرمزان با نیک‌اندیشی فریدون قندی‌پارسی و در ماه‌های آینده تکمیل می‌شود. همچنین تصمیم مشترک با انجمن موبدان درباره‌ی جابه‌جایی مکان برگزاری مراسم درگذشتگان به ساختمان مرکزی آرامگاه و بایستگی رعایت آیین‌نامه آرامگاه که به تازگی تدوین شده است.
این گردهمایی آیینی با هماهنگی انجمن زرتشتیان یزد و همکاری انجمن موبدان و موبدیاران یزد، اورمزدروز و اسفندماه 3760 زرتشتی، سه‌شنبه 25 بهمن‌ماه 1401 خورشیدی برگزار شد.

1 19

4 17

3 17

26 7

25 6

24 8

0 7

6 15

2 18

7 15

8 14

9 15

10 15

5 17

11 11

12 14

13 12

15 13

16 10

17 8

14 12

23 6

21 8

22 8

19 10

20 8

فرتور از سرور دهموبد است.
6744

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-09-04