لوگو امرداد

گزارش از تدارک برگزاری جشن سده شیراز

12 1 1فرهنگ ایرانی سرشار از جشن‌ها و آ‌یین‌هایی بوده که به مناسبت‌های گوناگون و در فصل‌های سال برگزار می‌شده است. آنچه در بیشتر این جشن‌ها به چشم می‌خورد، همازوری، همبستگی و هم‌افزایی است. «سده» از جشن‌های بزرگ ایرانیان است. انجمن زرتشتیان شیراز با همازوری همکیشان شیرازی در پاسداشت آیین‌ها و این جشن کهن نقش بسزایی دارند.
جشن سده 1401 پسین دوشنبه دهم بهمن ماه برابر با مهر ایزد و بهمن ماه در گاهشمار زرتشتی در باغ وقفی زرتشتیان شیراز برگزار شد. شهرام پوردهی هماهنگ‌کننده جشن سده شیراز از چگونگی برگزاری جشن به امرداد گفت: «جشن سده در شیراز مانند هرسال بدون هیچ مشکلی برگزار شد. چون مهندس سهرابی به گونه‌ای این مراسم را از سال‌های قبل پایه‌ریزی کرده بود که تا سال‌های سال بدون هیچ مشکل خاصی این جشن هرسال برپا شود. امسال نیز پس از دو سالی که به شوند کرونا این جشن غیرحضوری و بدون گردهمایی همکیشان بود امسال جشن در پهنه باز برگزارشد. پوردهی در پاسخ به درخواست تهیه گزارش از تلاش‌های انجام یافته پیش از جشن سده و اسامی افرادی که در این کار همازور بودند، گفت: « اعلام این چنینی با سیاست‌گذاری انجمن زرتشتیان شیراز هم راستا نیست در شیراز همه همکیشان در این امر سهیم و همازور هستند. برای جشن‌های آتی در صورت اعلام یک هفته قبل از برگزاری مراسم شاید چنین امکانی جهت اعلام مشخصات فراهم شود».
از مدت‌ها پیش از دهم بهمن ماه جوانان با گردآوری هیزم خشک، خود را برای برپایی جشن سده آماده می‌کنند. این هیزم‌ها با آتش مشعل‌ها به آتش زده می‌شوند. موبدان جلوتر از جوانان با مشعلی که به دست دارند، حرکت می‌کنند. آن‌ها با واژ نیایش سه بار به دور هیزم می‌گردند و جوانان به همراه موبدان با مشعل‌هایی که بر دستشان است، هیزم‌ها را افروخته می‌سازند.
فرتورها و گزارش این مراسم در تارنمای امرداد به نشانی https://amordadnews.com/155800/  در دسترسی است.

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-04