لوگو امرداد

آیین واج‌یشت گهنبار پایان تابستان در تهران برگزار می‌شود

0 2 1 450x300 1آیین واج‌یشت گهنبار چهره پیته‌شهیم گاه، بامداد سه‌شنبه 21 شهریورماه در آتشکده تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش انجمن موبدان تهران، موبدان یسناخوان موبد کورش بلندی و موبد مهراب وحیدی، آیین یسناخوانی سومین واج‌یشت سال 1402 را از نیمه‌شب در یشت‌خانه‌ی آتشکده‌ی تهران به‌جا می‌آورند. آیین گهنبارخوانی با همراهی همکیشان از ساعت 5:30 بامداد اشتاد ایزد و شهریورماه آغاز می‌شود. در تهران پس از آیین واج‌یشت از باشندگان با صبحانه پذیرایی خواهد شد. هزینه میزبانی صبحانه را سیمین و‌ داریوش دیانت و فرزندان کورش و آزیتا دیانت و نوه‌ها، زاوش رشیدی – ارشیا و‌ آناهیتا و آندیا دیانت و سی‌ینا دیانت، به دوشارمی و تندرستی بهدینان دهش کرده‌اند.
همزمان با آیین واج‌یشت در آتشکده تهران، موبد دکتر مهربان پولادی یسناخوانی آیین واج‌یشت را در یزشن‌خانه آتشکده یزد برگزار خواهد کرد. آیین گهنبارخوانی با همازوری موبدان و همکیشان در یزد از ساعت 5 بامداد آغاز می‌شود.
آیین واج یشت، کهن آیینی‌ست که پیش از سپیده‌دم نخستین روز از چهره‌ی گهنبار در جایگاه «یزشنگاه» یا «یشت خانه» آتشکده برگزار می‌شود. در واج‌یشت بامداد نخستین روز از چَهره‌ی گهنبار، زرتشتیان پیش از برآمدن سپیده‌ی پگاه با گردهمایی در آتشکده‌ها و گهنبارخانه‌ها، هم‌آوا با موبدان به اوستاخوانی می‌پردازند. زرتشتیان با این آیین به پیشواز گهنبار می‌روند.
دمیدن آفتاب، نشان از آغاز چهره‌ی گهنبار دارد. هر چهره پنج روز است و با دمیدن آفتاب موبدان گرد سفره‌ای دیگر اوستا و گهنبار می‌خوانند.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-01