لوگو امرداد

پاسداشت آیین گهنبار آفرینش گیاهان در اله‌آباد

دومین روز چهره گهنبار ایاثرم گاه در درمهر اله‌آباد با سپاسداری از برگزیدگان مسابقات دوز استانی همراه بود.

آدینه 21 مهرماه 1402 خورشیدی به روز آسمان از ماه مهر گاهشمار زرتشتی گردهمایی آیینی گهنبار با آفرینگان‌خوانی موبد پرویز مالی در آتشکده اله‌آباد برگزار شد. انجمن زرتشتیان اله‌آباد در این روز به نفرات اول تا سوم در رده زیر چهارده و بالای چهارده سال نخستین مسابقه دوز استانی که به مناسبت جشن مهرگان برگزار شده بود جوایزی پیشکش کرد. در پایان از همکیشان با میوه و شیرینی و سیروگ و پشمک پذیرایی شد. سیروگ و پشمک به کوشش پوران فلفلی همسر فرشید نامداریان فراهم شده بود.

آیین گهنبار از جشن‌های سالیانه است که در شش هنگام یا شش چَهره و هر چهره به مدت پنج روز برگزار می‌شود. شش چهره‌ی گهنبار در باور زرتشتیان نماد آفرینش جهان و هستی از سوی پروردگار در شش گام است. شادی اهورایی در جشن‌های زرتشتی، با نیایش اهورامزدا و بزرگداشت جلوه‌های مینوی و گیتوی آفریدگار، با دادودهش، همازوری، هبستگی به بار می‌نشیند و خویشکاری دلپذیر دینی زرتشتیان می‌شود.
گهنبار چهره‌ی ایاثرم‌گاه، گام چهارم آفرینش و جشنی به پاس پدیداری گیاهان و رستنی‌ها است. گهنبار ایاثرم در پنج روز از روز اشتاد ایزد تا انارام ایزد برپایه‌ی روزشمار زرتشتی برگزار می‌شود. در گاهشمار خورشیدی از بیستم مهرماه آغاز شده و در بیست‌و‌چهارم مهرماه به پایان می‌رسد.

1 30 2 27 3 27 4 25 5 24 6 25 7 25 8 21 9 18 10 21

فرتور رسیده است.
6744

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05