لوگو امرداد

خشکسالی در راه است؛ ارزش آب را بیشتر بدانیم

khoshksaliفرنشین (:رییس) مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی از خشکسالی شدید و بی‌‌پیشینه در ایران خبر داد و گفت: دستگاه‌های در پیوند باید باتوجه به درنظر گرفتن این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه‌ریزی کنند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چراکه هم‌اکنون کمبود آب جدی است.
احد وظیفه در گفت‌و‌گو با ایسنا با اشاره به اینکه از مهرماه سال گذشته تاکنون در کشور تنها نزدیک‌به ۱۱۳ میلی‌متر بارش داشته‌ایم، افزود: این میزان ۴۳ درصد کمتر از میانگین بلندمدت کشور است. از سویی دیگر از آغاز فصل بهار تاکنون در کشور ۴.۸ میلیمتر بارش داشته‌ایم که شوربختانه این اندازه نیز نسبت به میانگین بلند مدت کشور ۸۵.۵ درصد کاهش یافته است.
وی در ادامه با بیان اینکه هم‌اکنون کشور در شرایط خشکسالی بسیار شدید قرار گرفته است، یادآور شد: ۴۳ درصد کم‌بارشی در ایران از مهرماه تاکنون به‌نوعی رکورد در حوزه‌ی خشکسالی محسوب می‌شود. مشابه این شرایط را در سال ۱۳۸۷ که خشک‌ترین سال آبی ایران بود، تجربه کرده بودیم. امسال هم به‌نوعی یکی از خشک‌ترین سال‌های آبی در ایران است.
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با اشاره به اینکه خشکسالی در بخش‌هایی از ایران در سال آبی کشاورزی (:زراعی) جاری ازجمله قسمت‌های شرقی، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، هرمزگان و… بی‌پیشینه‌ بوده است، گفت: میانگین بارش بلند مدت در هرمزگان ۱۳۹ میلیمتر گزارش شده است این درحالی‌ست که در هفت ماه گذشته تنها ۱۲ میلی‌متر بارش در این استان داشتیم بنابراین با کاهش ۹۱ درصدی بارش‌ها در این منطقه روبه‌رو هستیم.
به‌گفته‌ی وظیفه بارش‌ها در استان سیستان و بلوچستان نیز ۹۳ درصد و در استان کرمان ۷۰ درصد کمتر از میانگین بلند مدت گزارش شده است. وضعیت بارش‌ها در غرب کشور نیز شرایط خوبی ندارد. برای مثال استان همدان ۲۱ درصد، لرستان ۳۳ درصد، چهار محال و بختیاری ۳۵ درصد و همدان ۲۱ درصد کاهش بارش داشته است.
وی ادامه داد: این شرایط در شمال کشور نیز وجود دارد و بارش‌ها در استان گیلان و مازندران به‌ترتیب ۲۵ و ۲۱ درصد کمتر از میانگین بلند مدت بوده است. از سویی دیگر اوضاع در نوار شرقی کشور بدتر است و استان‌های گلستان ۴۲ درصد، سمنان ۵۱ درصد، خراسان رضوی ۵۸ درصد، خراسان جنوبی ۶۱ درصد و خراسان شمالی ۵۱ درصد کم بارشی داشته‌اند.
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی افزود: در مرکز کشور نیز شرایط بارش‌ها مانند دیگر منطقه‌ها خوب نیست. برای نمونه بارش‌ها در استان تهران از آغاز مهرماه تاکنون ۲۳ درصد کمتر از میانگین بلندمدت گزارش شده است. بارش‌ها در استان‌های قم، البرز، قزوین و زنجان نیز به‌ترتیب ۲۱، ۱۹، ۲۹ و ۳۴ درصد کاهش یافته است.
سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سال‌های آبی در ایران بوده است
وظیفه در ادامه با بیان اینکه به‌طور کلی سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ یکی از بدترین سال‌های آبی در ایران بوده است، یادآوری کرد: گاهی در کشور ما کم بارشی در پاییز و زمستان با بارش‌های بهاره جبران می‌شود اما شوربختانه در این فصل نیز بارش خاصی نخواهیم داشت و حتی در فروردین‌ماه برخی از استان‌ها هیچ بارشی دریافت نکرده‌اند.
چرایی وقوع خشکسالی شدید در ایران
وی درباره‌ی چرایی رخ‌دادن خشکسالی شدید در ایران توضیح داد: به‌طور کلی کشور ما از گذشته تاکنون نوسانات بارشی شدیدی را تجربه کرده است و در ۶۰ سال گذشته همواره با ترسالی‌ها و خشکسالی‌ها در ایران دست و پنجه نرم کرده‌ایم البته بخشی از این موضوع به تغییرات اقلیم مربوط است. تغییر اقلیم پدیده‌ای جهانی است که در کشور ما سبب افزایش شمار سال‌های خشک و افزایش دما شده است.
فروردین ۳ درجه گرمتر از همیشه بود
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی در بخش دیگری از گفته‌های خود با اشاره به اینکه میانگین دمای کشور در بلند مدت در فروردین‌ماه ۱۵.۵ درجه گزارش شده است، افزود: این درحالی‌ست که میانگین دمای کشور در فروردین‌ماه ۱۴۰۰ بیش از ۱۸ درجه‌ی سانتیگراد بوده است بنابراین دمای هوا در این ماه نزدیک‌به سه درجه گرم‌تر شده است.
وظیفه افزود: در زمستان سال گذشته به‌ویژه بهمن‌ماه نیز با افزایش چشمگیر دمای هوا در کشور روبه‌رو بودیم اما به‌طور کلی می‌توان گفت که از آغاز مهرماه تاکنون میانگین دمای هوا در ایران نزدیک‌به یک درجه سانتیگراد بیشتر از میانگین بلند مدت بوده است.

در بسیاری از جاها در شرایط تنش آبی هستیم
وی با بیان اینکه در چنین شرایطی به‌ دلیل کاهش بارش و ذوب برف، انباشت (:ذخیره) آبی در منطقه‌های کوهستانی به‌شدت کاهش پیدا می‌کند، گفت: این وضعیت ما را در شرایط تنش آبی قرار خواهد داد. درحال‌ حاضر نیز می‌توان گفت که بسیاری از نقاط ایران در جنوب و شرق کشور در شرایط تنش آبی هستند و کاهش بارش‌ها می‌تواند حتی روی تامین آب نوشیدنی (:شرب) نیز اثرات خود را نشان دهد.
رییس مرکز ملی خشکسالی و مدیریت بحران سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه این شرایط به‌هیچ عنوان به‌نفع محیط زیست کشور نیست و اثرات خود را به‌زودی نشان خواهد داد، تصریح کرد: دستگاه‌های ذی‌ربط باید باتوجه به درنظر گرفتن این شرایط برای مصرف آب موجود در کشور برنامه‌ریزی کنند و ارزش قطره قطره آب را بدانند چراکه هم‌اکنون کمبود آب جدی است.
وظیفه در پایان یاد شد: درحال حاضر نیاز آبی کشور نسب به گذشته بیشتر شده است و باید از به‌صرفه‌ترین راهکارها برای آبیاری زمین‌های کشاورزی استفاده کرد. ما باید در این شرایط به مساله پایداری سرزمین توجه کنیم و بی‌پروا از آب‌های زیرزمینی استفاده نکنیم چراکه مشکل فرونشست زمین در کشور بسیار جدی است و می‌تواند سرزمین را از شرایط زیستی خارج کند.
به گزارش ایسنا سال آبی ۱۴۰۰-۱۳۹۹ از مهرماه سال گذشته آغاز شده است و تا آخر خردادماه امسال ادامه دارد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-02