لوگو امرداد
گزارش تصویری

آیین آفرینگان‌خوانی گهنبار میدیاریم‌گاه در رستم‌باغ

هیات‌امنای موقوفه‌ی ارباب رستم گیو، آیین گهنبار میدیاریم‌گاه را در آتشکده‌ی رستم‌باغ بدون گردهمایی همکیشان برگزار کرد.

آیین گهنبار چهره‌ی میدیارم‌گاه، روز مهر ایزد از ماه دی در گاهشمار زرتشتی، برابر با آدینه 10 دی‌ماه 1400خورشیدی از ساعت 16 در آتشکده‌ی مجتمع رستم باغ برگزار شد. آفرینگان گهنبار را موبد اردشیر مهربانی خواند. با تصمیم هیات‌امنای موقوفه ارباب رستم گیو برای پیشگیری از گسترش سویه‌ی کرونا این آیین بدون گردهمایی همکیشان برگزار شد. بر سر سفره‌های آیینی، نمادهایی از آفرینش پروردگار نهاده می‌شود و هریک به یکی از ویژگی‌های آفرینشی خداوند بازمی‌گردد. برای هم‌بهره شدن خانواده‌های ساکن رستم‌باغ از میزد مینوی گهنبار پیشکش‌هایی برای آنان فرستاده شد.

زرتشتیان در این جشن‌ها به ستایش اهورامزدا و سپاسگزاری از او برای داده‌ها و آفریده‌های نیک‌اش می‌پردازند. واژه‌ی گهنبار دارای دو بخش گاه و انبار است. گهنبارها جشن‌هایی فصلی هستند. در هر سال، شش چهره‌ی گهنبار برگزار می‌شود که هر کدام یادآورِ گاهی از آفرینش است. اين شش پله در «فروردين‌يشت»، بند هشتاد و شش، به این ترتيب «آسمان، آب، زمين، گياهان، جانوران و انسان.» است. شش چهره گهنبار، گاه دادودهش است.
چَهره‌ی پنجم گهنبار در هر سال، میدیاریم‌‌گاه است. این گهنبار از روز مهر ایزد تا روز ورهرام از ماه دی و مانند گهنبارهای پیشین به مدت پنج روز برگزار می‌شود. میدیاریم یعنی میانه‌ی آرامش، به همین روی این جشن در زمانی برگزار می‌شود که هنگام آرامش و استراحت کشاورزان و دامداران است. زرتشتیان این گهنبار را نیز مانند دیگر گهنبارها در خانه‌ی خود و یا در مکان‌های سپندینه‌ی آتشکده برگزار می‌کنند.

2
3

0

4

5

6

7

8
1 1

9

10

11

فرتور از شهرام نمیرانیان است.
6744

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-03