لوگو امرداد

شناسایی سایت‌های برتر زمین‌گردشگری در گیلان

jeoپنج سایت برتر زمین گردشگری در راستای شناسایی توانمندی‌های (:پتانسیل) زمین‌شناختی در استان گیلان شناسایی شد.

مدیرکل زمین‌شناسی گیلان، با اشاره به پایان پروژه‌ی شناسایی ‌ توانمندی‌های ژئوتوریسم استان گیلان، گفت: محورهای دامنه‌ی جنوب باختری قله درفک، لوشان-جیرنده، اشکورات، ماسوله و محور قله اسپیناس در این راستا شناسایی شد.

مسلم امانی در گفت وگو با ایسنا، گیلان را یکی از استان‌های گردشگرپذیر و توانمند (:مستعد) از دید گردشگری طبیعی دانست و گفت: یکی از جنبه‌های گردشگری طبیعت‌محور که در این استان تاکنون مورد توجه کامل قرار نگرفته، بحث زمین‌گردشگری (ژئوتوریسم) است، در حالی که امکان سرمایه‌گذاری بخش‌های دولتی و خصوصی برای گسترش فعالیت‌های زمین‌گردشگری در استان گیلان وجود دارد.

وی با بیان اینکه یکی از اولویت‌های مهم در گسترش صنعت گردشگری، شناساندن توانمندی‌های زمین‌گردشگری (ژئوتوریسم) است، گفت: این کار افزون‌بر بهره‌برداری درست و پایدار از پدیده‌ها و عوارض زمین‌شناختی، سبب پاسداری و نگهداری از آن‌ها در برابر آسیب‌ها و ویرانی‌ها می‌شود و به عنوان دستمایه‌ای ارزشمند برای توسعه‌ی زمین گردشگری به کار خواهند رفت.

مدیرکل زمین شناسی و اکتشافات معدنی گیلان با اشاره به اجرای پروژه‌ی پتانسیل‌یابی ژئوپارک در استان گیلان، یادآور شد: زمین‌گردشگری با پافشاری (:تاکید) بر بهره‌برداری پایدار و نگاهبانی از میراث زمین شناختی از رویکردهای نوین و تخصصی گردشگری است.

امانی با اشاره به اهمیت پژوهش‌های ژئوتوریسم و ژئوپارک در سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی کشور، افزود: این سازمان یکی از پیشگامان پژوهش‌های ژئوتوریسم و ژئوپارک در جهان به‌شمار می‌رود.

وی با بیان اینکه این استان با توجه به موقعیت جغرافیایی و زمین‌شناسی ویژه از مانند زمین‌ساخت جنبا (بررسی و ارزیابی زمین‌شناختی یک منطقه از دید ‌لرزه‌خیزی)، فعالیت‌های رسوبی، فرسایشی، آذرین و دگرگونی دارای اهمیت ویژه‌ای است، یادآوری کرد: در این راستا اداره‌کل زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی گیلان نیز بنا به خویشکاری (:وظیفه) خود در سال ۱۳۹۳ شناسایی پتانسیل‌های ژئوتوریسمی را در پروژه‌ای با عنوان «معرفی و ارزیابی ژئوسایت‌ها و پتانسیل‌یابی ژئوپارک در استان گیلان» را آغاز کرده است.

مدیرکل زمین شناسی گیلان بررسی و شناخت میراث زمین‌شناختی استان و معرفی علمی و درست آن‌ها را بستری مناسب برای توسعه فعالیت‌های گردشگری وابسته به زمین شناسی(ژئوتوریسم و زمین گردشگری) دانست و افزود: برای فهرست برداری از ژئوسایت‌ها و روشن‌کردن موقعیت مکانی آن‌ها، پیمایش‌های میدانی در چهار مرحله غرب، جنوب، شرق، جلگه و سواحل استان گیلان انجام شد و موقعیت سایت‌ها ثبت و تصویربرداری از سایت‌ها انجام گرفت و گزارش آن در سال ۱۴۰۰ به پایان رسید.

وی با یادآوری اینکه پس از روشن شدن ژئوسایت‌های برتر، محورهای زمین‌گردشگری در استان تعریف شد، عنوان کرد: محور دامنه‌ی جنوب باختری قله درفک، محور لوشان – جیرنده، محور اشکورات، محور ماسوله و محور قله اسپیناس در این راستا شناسایی شده است.

امانی با اشاره به پایان پروژه‌ی شناسایی توانمندی‌های ژئوتوریسم استان گیلان، یادآور شد: پدیده‌های ژئوتوریسمی گیلان همچون آبشارهای زیبا با لایه‌های آهکی بی‌مانند، فرسایش پوست‌پیازی در گدازه‌های بازالتی، فسیل‌های جانوری و گیاهی و آمونیت‌های بسیار بزرگ، ساختارهای بی‌مانند گسلی، چین‌خوردگی‌ها، پدیده‌های کارستی و غارها دارای پتانسیل آموزشی جهانی است.

مدیرکل زمین‌شناسی گیلان با بیان اینکه توانمند‌سازی در بخش زمین گردشگری می‌تواند بستر تازه‌ای را پیرامون گسترش اقتصادی استان ایجاد کند، گفت: ژئوتوریسم افزون‌بر ایفای نقش آموزشی و علمی به گسترش گردشگری منطقه و توسعه پایدار می‌انجامد.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-01