تارنمای خبری امرداد
گزارش تصویری

برگزاری آیین درگذشت اشوزرتشت در گهنبارخانه یزد

آیین سالروز درگذشت اشوزرتشت اسپنتمان به مانند سال‌های گذشته، خیر ایزد از ماه دی با نیک‌اندیشی خانواده روانشاد خسرو موبد فریدون صداقت و خانواده روانشاد رستم خسروی، همیاری و همازوری زرتشتیان در گهنبارخانه یزد برگزار شد.

گهنبارخوانی آیین را موبدان فریبرز شهزادی، پدرام سروش پور و رستم کاووسیان زاده بر دوش داشتند. موبد رستم کاووسیان زاده پیام موبد مهربان فیروزگری را برای باشندگان بازخواند. پیام موبد مهربان فیروزگری چنین است:

«این مکان مقدس آتشکده و گهنبارخانه بیش از صد سال گذشته توسط روانشاد موبد رستم دستور صداقت در محله دستوران برای کارهای مذهبی و نوزودی و عروسی و مراسم گاهنبار و سال و پرسه ساخته شد و تاکنون بیش از صد سال خانواده موبد فریدون موبد رستم آن را نگهداری کرده و می کنند».

سخنرانی موبد پدرام سروش‌پور، ‌گات‌هاخوانی گروهی از دانش‌آموزان دبستان مارکار از برنامه‌های این آیین در روز پنج‌شنبه پنجم دی‌ماه 1398 خورشیدی بود.

فرزانه نیكوكار شادروان رستم موبد خسرو صداقت در سال 1295 خورشیدی برای تربیت فرزندان روحانیان زرتشتی دبستان دینیاری را پایه‌گذاری کرد كه ازسال 1316 تا 1328 خورشیدی سه كلاس دبیرستان به آن افزود ولی ازسال 1330 پس از دو سال تعطیل به کوشش فریدون پیشدادی و سرپرستی میزرا سروش لهراسب و مدیریت اسفندیار كاویانی بازگشایی شد و اینک تنها مدرسه ویژه زرتشتیان یزد است.

گاهنبارخانه که در گویش  عامیانه به آن « گهنبار خانه» گفته می شود، محلی است برای برگزاری آیین داد و دهش  است که نوعی وقف به شمار می‌آید . گهنبارخانه مؤبدان در کوچه دبستان دینیاری یکی از معروف‌ترین آن هاست.

چهره از سمت راست: موبد پدرام سروش‌پور، موبد فریبرز شهزادی، موبد رستم کاووسیلن‌زاده

چهره از سمت راست: موبد پدرام سروش‌پور، موبد فریبرز شهزادی، موبد رستم کاووسیان‌زاده

 

 فرتورها از سرور دهموبد است.

4090

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ممکن است شما دوست داشته باشید