لوگو امرداد
 آگاهی‌رسانی کمیسیون بانوان انجمن زرتشتیان یزد

برپایی نمایشگاه کارهای دستی و آیین گهنبار به خجستگی سپندارمزدگان

20 9کمیسیون بانوان انجمن زرتشتیان یزد (وهومن) از برگزاری آیین گهنبارخوانی و برپایی نمایشگاه کارهای دستی به فراخور سپندارمزدگان و روز مادر خبر داد.
کمیسیون بانوان انجمن زرتشتیان یزد (وهومن) به فراخور سپندینه جشن اسفندگان کارگاه صنایع دستی و نمایشگاه فروش کارهای دستی برای بانوان و تولیدکنندگان خانگی را روزهای 28 و 29 بهمن ماه 1401 خورشیدی از بامداد در مکان آتشکده یزد برگزار می‌کند. همچنین به مناسبت سپندارمذروز و روز مادر آیین گهنبار همگانی از بهرت تندرستی همه بهدینان در ساعت 15 در محل کمیسیون بانوان برگزار خواهد شد.
از همه‌ی همکیشان برای باشندگی در این گردهمایی دعوت شده برای هماهنگی پسین چهارشنبه 26 بهمن 1401 از ساعت 18 تا 20 به محل کمیسیون بانوان انجمن زرتشتیان یزد واقع در مسافرخانه پرویز شاهجهان مراجعه و آمادگی خود را اعلام کنند.
در گاه‌شمار ایرانی مزدیسنی، سال به دوازده ماه سی روزه بخش می‌شود که در پایان سال پنجه‌ی وَه (پنج روز پایانی سال) به آن افزوده می‌شود (365روز) که چرخش و هنجار زیستن را برای ایرانیان مزدیسنی مدیریت می‌کند. گاه‌شمار ایرانی مزدیسنی روز یکم، دوم و … یا هفته، شنبه و یکشنبه ندارد، این گاهشمار اندیشه‌ای ژرف‌تر را در خود دارد. تنها کسانی که با آن می‌زیند، می‌توانند ژرفای اندیشه و ساختار آن را دریابند. در این گاه‌شمار هر روز، نامی دارد و این نام برگرفته از نیروهای گرداننده‌ی هستی (ایزدان) است. هنگامی که از روز سپندارمزد (پنجمین روز ماه) سخن گفته می‌شود خود را در برابر سپندارمزد امشاسپند خواهیم دید و از این نیروی اهوراداده، برای زیستن بهتر و ساختن گیتی پیشروتر که خویشکاری هر ایرانی است، یاری می‌گیریم. سپندارمزد یکی از امشاسپندان سپند در آیین ایرانیان مزدیسنی است که سپنته‌آرمئیتی شکل اوستایی آن و سپندارمزد واژه‌ی پهلوی آن و اسفند واژه‌ی فارسی کنونی آن است که به چم (:معنی) فروتنی سپند یا همان از خودگذشتگی سپند است.

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-02-02