لوگو امرداد

نخستین گزارش گردش 45 انجمن زرتشتیان تهران

14 4 1دکتر نوذر نوذری، دبیر انجمن زرتشتیان تهران، گزارشی از عملکرد سه‌ماهه‌ی نخست آغازبه‌کار گردش ۴۵ را به آگاهی رساند.

گردش ۴۵ انجمن زرتشتیان تهران از ۲۳ آبان‌ماه ۱۴۰۱ آغاز به کار کرده است و تا پایان سال ۱۴۰۱، چهارده نشست هفتگی را برگزار کرده و 75 مصوبه داشته است. دبیر انجمن زرتشتیان تهران، با توجه به آیین‌نامه داخلی جلسات هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران، هر سه ماه یک‌بار گزارشی را به هیات مدیره انجمن ارایه می‌کند. دکتر نوذر نوذری، دبیر گردش ۴۵ انجمن زرتشتیان تهران، نخستین گزارش خود را در اختیار هیات مدیره گذاشته است. با پیشنهاد وی این گزارش به صورت عمومی منتشر می‌شود.
این گزارش را در ادامه آمده است:

به نام و یاری اهورامزدا

با درود، فرارسیدن نوروز باستانی و بهار را به همه همکیشان شادباش می‌گویم. با توجه به آیین‌نامه‌ی داخلی جلسات هیات مدیره  انجمن زرتشتیان تهران گزارش دبیر هر سه ماه به هیات مدیره ارایه می‌شود. تصمیم گرفتم تا گزارش نخست را جهت اطلاع تمامی همکیشان عزیز به‌صورت عمومی منتشر کنم.
در ابتدا از گردش 44 انجمن زرتشتیان تهران که زحمات بسیاری را در دوران کرونا انجام دادند سپاسگزاری می‌کنم.
در سال 1401 متاسفانه تعدادی از کنشگران جامعه و همکاران انجمن را از دست دادیم، از جمله روان‌شادان دکتر منوچهر پرتوی، سرگرد پرویز شهریاری، مهربان بهمردی کلانتری، شاه جهان دهموبد، سهراب بهمنش و کیخسرو کریمدادی از اعضای پیشین هیات مدیره انجمن، موبدان ارجمند اردشیر مانکچی منکچیان، اردشیر خدایار منکچیان، و اردشیر نمیرانیان و همچنین خدارحم دانشمند از کارمندان باسابقه انجمن در پردیس مارکار یزد که امیدوارم روحشان شاد و یادشان گرامی باشد. در اینجا اگر از همکاران و کارمندان انجمن نام درگذشته ای از قلم افتاده است عذرخواهی می‌کنم.
در این مدت که از شروع فعالیت گردش 45 می‌گذرد، بسیاری از همکیشان پیشنهادها و نظرات خود را به انجمن زرتشتیان تهران ارایه کرده‌‌اند که بخش بزرگی از آنها بررسی شده است. بیشتر این سوال‌ها درباره سایر سازمان‌ها بوده است. با توجه به این موضوع بایستی به آگاهی برسانم در سطح کشور بیش از 50 نهاد زرتشتی رسمی وجود دارد.  این سازمان‌ها دارای اساسنامه و مقررات خود هستند و انجمن زرتشتیان تهران نقشی در مدیریت آنها ندارد و فقط در صورت درخواست هیات مدیره آنها، انجمن زرتشتیان تهران هر گونه کمکی که بتواند را در اختیار آنها قرار می‌دهد ولی حق دخالت در اجرای امور آنها را ندارد.
در گردش 44 اولین بار اداره تعدادی از زیرمجموعه های انجمن زرتشتیان تهران از طریق آیین‌نامه هیات‌های اجرایی مصوب شد. به این صورت که اداره امور برخی مراکز زرتشتی زیر نظر انجمن، توسط همکیشان و یک نفر از هموندان انجمن به عنوان رابط و با بودجه‌بندی ماهانه اداره شود تا کوچک‌سازی و چابک‌سازی ساختار اداری انجام شود و همچنین با کاهش تعداد مصوبات، هیات مدیره بیشتر سیاست‌گذاری برای آینده بهتر همکیشان زرتشتی ساکن تهران را در دستور کار قرار دهد.
گردش ۴۵ انجمن دارای 5 کمیسیون و یک هیات‌رییسه است که کمیسیون‌ها شامل 1-خدمات، 2- مالی، 3- املاک و موقوفات، 4- آموزشی و فرهنگی و 5- روابط عمومی و امور اجتماعی هستند و همچنین 4 هیات اجرایی شامل آدریان بزرگ، خانه فرهنگ و هنر زرتشتیان، باغ وقفی اوسون و مارکار تهرانپارس تشکیل شده است و به‌زودی هیات اجرایی آرامگاه قصر فیروزه نیز تعیین خواهد شد.
هزینه‌های ماهیانه جاری انجمن، شامل دستمزدها، مستمری‌ها و پرداخت قبوض برق و آب و… در حدود ماهیانه پانصد میلیون تومان است که این مبلغ شامل تعهدات مالی پروژه‌ها و طرح‌های توسعه‌ای و… نیست. در این دوران با توجه به شرایط اقتصادی جامعه، بسیاری از تلاش‌های گردش فعلی به کاهش هزینه‌ها و الویت بیشتر به معیشت همکیشان، نیازمندان، بیماران و حمایت از آموزش همکیشان در مدارس بوده است.
گردش 45 به طور رسمی از تاریخ 23 آبان‌ماه 1401 شروع به فعالیت کرده است. تمامی کمیسیون‌ها در روزهای مقرر فعالیت داشته‌اند و به‌طور رسمی 14 جلسه هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران تاکنون برگزار شده است. تعداد مصوبات 75 مورد است که به تفکیک کمیسیون مالی 18 مصوبه، کمیسیون املاک و موقوفات 15 مصوبه، خدمات 15 مصوبه،  امور آموزشی و آموزشی و دینی 7 مصوبه و کمیسیون روابط عمومی و امور اجتماعی (مددکاری) 12 مصوبه داشته‌اند و سایر موارد مطرح شده نیز درباره‌ی آیین‌نامه و درخواست هیات رییسه مصوبات بوده است. برای هر مصوبه به صورت میانگین در حدود 43 نفرساعت گفت‌وگو در کمیسیون‌ها و هیات مدیره صورت می‌پذیرد. میانگین زمان جلسات انجمن در گردش 45 روزهای دوشنبه، ۳ ساعت و ۳۴ دقیقه بوده است.
میانگین زمان پرداخت هزینه اجرای مصوبات مربوط به کمیسیون مددکاری و امور اجتماعی، فوری بوده است و سپس کمیسیون آموزشی و خدمات با میانگین یک هفته بوده است، سپس کمیسیون املاک و موقوفات که با توجه به تنخواه به‌صورت ماهانه است و مصوبات کمیسیون مالی نیز بر اساس برآورد مالی، کوتاه مدت و میان مدت و بلند مدت بوده است.
در طول این مدت انجمن زرتشتیان میزبان 3 نفر کارشناس خبره در 3 جلسه بوده است که برای ارایه توضیحات برای تصمیم‌گیری و تصمیم‌سازی به جلسات هیات مدیره دعوت شده‌اند. دبیرخانه انجمن زرتشتیان به 5 همکیش برای ارایه توضیحات قبل جلسه وقت داده بود که در 5 جلسه حضور یافتند و موضوعات و مشکلات را بیان کردند.
در این دوران یک خانواده به جمعیت مستمری‌بگیران ماهانه انجمن زرتشتیان تهران اضافه شده است. مجموع کمک‌های نقدی پرداخت شده بدون در نظرگرفتن مستمری ماهیانه واریزی به حساب همکیشان نیازمند و بیمار مبلغ 208 میلیون تومان (مددکاری) و کمک به سایر سازمان‌های زرتشتی 40 میلیون تومان است. کمک‌های نقدی همکیشان به انجمن در این خصوص در این مدت در حدود 150 میلیون تومان بوده است که از تمامی نیک‌اندیشان و دهشمندانی که انجمن و جامعه را یاری می‌کنند سپاسگزاری می‌کنم.
هزینه برگزاری جشن سده حدود ۲۶ میلیون تومان بوده است. آیین درگذشت اشوزرتشت نیز در حدود پنجاه میلیون تومان مصوب داشته است که مابقی هزینه‌های آن از سوی نیک‌اندیشان پرداخت شده است. همچنین کمک به مدارس زرتشتی شامل یارانه سرویس دانش‌آموزان و آموزش فوق برنامه و ….این مدارس مبلغ یک میلیارد و  576 میلیون تومان مصوب شده است.

برای املاک و ساختمان مبلغ 1200 میلیون تومان، برای ادامه پروژه بیست واحدی ساختمان کیخسروی و مبلغ 466 میلیون تومان برای بازسازی سایر ساختمان‌ها پرداخت شده است و مبلغ 280 میلیون تومان نیز برای وکلا و هزینه کارشناسی و دعاوی پرداخت شده است.
هزینه چاپ تقویم و هدیه نوروزی انجمن زرتشتیان تهران نیز در حدود 90 میلیون تومان بوده است.
از 75 مصوبه تصویب‌شده 9 مصوبه منتظر تامین بودجه است و بقیه مصوبات اجرایی شده است. لازم به ذکر است این مصوبات شامل هزینه‌های بالاتر از سقف تنخواه برای روال جاری هزینه‌های ماهانه است و شامل کلیه هزینه‌ها نیست. در این مدت تنخواه مبلغ مصوب هیات‌های اجرایی نیز با توجه به تورم افزایش یافته است.
مراسم همه ساله بزرگداشت شهدای اقلیت‌های دینی نیز امسال به میزبانی انجمن زرتشتیان تهران در قصر فیروزه انجام شده است.
موضوعات پذیرشگاه تهران و موزه زرتشتیان تهران نیز در دستور کار کارشناسی هیات مدیره است که پیشاپیش از مشکلاتی که همکیشان برای حضور در تهران از شهرها و خارج کشور در تعطیلات عید نوروز دارند عذرخواهی می‌کنم.
از همه همکاران در هیات مدیره، دبیرخانه و دیگر زیرمجموعه‌های انجمن و نیز هیات‌های اجرایی تشکر می‌کنم و از همکیشان در خصوص کمی و کاستی‌ها عذر می‌خواهم. تلاش می‌کنیم تا در جهت بهبود قدم برداریم لذا پذیرای پیشنهادها و نظرات عزیزان در جلسات و کمیسیون‌ها هستیم تا درجهت هر چه بهتر شدن گام برداریم.
دبیر هیات مدیره انجمن زرتشتیان تهران
نوذر نوذری
به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

یک پاسخ

  1. سپاس از شما بزرگواران برای تلاش و زمانی که صرف زندگی بهتر هازمان زرتشتیان می کنید.
    دانستن روشنی بخش است. سپاس از آگاهی رسانی شما.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-03-07