لوگو امرداد

جشن زادروز به خجستگی مهرگان در دبستان جمشیدجم

گرامیداشت آیین دیرین مهرگان در دبستان پسرانه‌ی جمشیدجم، با برگزاری جشن زادروز دانش‌آموزان همراه شد.
ویژه‌برنامه‌ی مهرگان و جشن زادروز زادگان فصل تابستان و ماه پایانی بهار در دبستان جمشیدجم با همازوری دانش‌آموزان و مسوولان آموزشگاه، یکشنبه 9 مهرماه 1402 خورشیدی برگزار شد. جشن نیاکانی مهرگان با گستردن خوان مهرگانی به کوشش فرشته شامردانی، معاون اجرایی دبستان جمشیدجم؛ آیین نیایش با آوای بردیا ارغوانی، دانش‌آموز پایه‌ی پنجم؛ سخنان فیروزه فرودی، آموزگار دینی، درباره‌ی نمادهای سفره‌ی مهرگان؛ برگزاری جشن زادروز دانش‌آموزان و دیگر برنامه‌های فرهنگی گرامی داشته شد. هزینه‌ی میوه و پذیرایی را خانواده‌ی پرویز مهرشاهی، دانش‌آموز پایه‌ی ششم، خانواده‌ی سپنتا جاودانی، دانش‌آموز پایه‌ی چهارم و خانواده‌ی دانش‌آموزان زاده‌گان ماه خورداد و فصل تابستان همازور شدند.
یکی از آیین‌های مهرگانی، برپا داشتن خوان مهرگانی در این روز است. خوان مهرگان بر روی پارچه‌ای ارغوانی رنگ گسترده می‌شود و روز آن هفت بنشن (:حبوبات)، ترازو به نشانه‌ی ترازمندی (:اعتدال پاییزی)، میوه‌های پاییزی و سرخ رنگ مانند انار، سیب، ترنج، انگور، عناب، سنجد، شیرینی و بوهای خوش همچون کندر و اسپند و گلاب جای می‌گیرد. آش، حلوا، سیروگ(سیرو)، کماچ، چنگمال(چُمال) و خوراک ویژه‌ای به نام “دون: آشی که از گندم، جو، عدس، ماش، لوبیاسفید، لوبیا چشم‌بلبلی، نخود، برنج و چغندر پخته می‌شود” نیز از دیگر خوراکی‌های این خوان است.
جشن مهرگان همچون دیگر آیین‌های زرتشتیان از پیشینه‌های (:فلسفه) دینی، استوره‌ای و طبیعی برخوردار است. در باور مردمی سرچشمه‌ی پیدایش مهرگان به پیروزی فریدون بر ضحاک برمی‌گردد و از دید طبیعی زمان برپایی این آیین، اعتدالی پاییزی را نوید می‌دهد. امروزه این آیین در روز مهر ایزد از ماه مهر (در گاهشمار زرتشتی) برابر با دهم مهرماه در گاهشمار رسمی کشور برگزار می‌شود.

1 1 2 1 3 1 4 1 5 1 6 1 7 1 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

فرتورها رسیده است.
6744

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1402-12-05