لوگو امرداد

راه‌اندازی کلاس هوشمند در دبیرستان فیروز بهرام

هم‌گام با آموزش نوین، کلاس چندمنظوره و هوشمند دبیرستان و هنرستان ماندگار فیروزبهرام با دهش خانواده تیرانداز پرخیده، تجهیز و راه‌اندازی شد.

کلاس چندمنظوره هوشمند نامگانه‌ی زنده‌یاد تیرانداز پرخیده، آذر ماه ۱۴۰۲ در سالروز 90 سالگی دبیرستان فیروز بهرام به بهره‌برداری رسیده است. در حالی که پیش‌بینی شده بود آیین تابلوگذاری این کلاس با باشندگی دکتر اسفندیار اختیاری، نماینده ایرانیان زرتشتی، دکتر بهشید برخوردار، نماینده برگزیده زرتشتیان، دکتر افشین نمیرانیان، فرنشین انجمن زرتشتیان تهران، بهرام برومند، مدیر دبیرستان، هموندان انجمن اولیا و مربیان، شماری از خویشان تیرانداز پرخیده، کارکنان آموزشگاه و دانش‌آموزان دبیرستان، بامداد دوشنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۳ خورشیدی انجام شود، در پی شهادت رییس‌جمهور و همراهان این برنامه برگزار نشد. تابلوی نامگانه‌ بدون مراسم رسمی نصب شد. زنده‌یاد تیرانداز پرخیده به مدت 33 سال از سال 1323 تا 1356 مدیر دروس و دبیر ریاضی دبیرستان فیروز بهرام بود و با نیک‌اندیشی خانواده‌ی او این کلاس چندمنظوره و هوشمند برای پیشرفت سطح آموزشی و به‌کارگیری فناوری‌های نوین تجهیز شده است.

بوذرجمهر پرخیده، برادرزاده تیرانداز پرخیده و معاون و دبیر فیزیک دبیرستان ماندگار فیروزبهرام  با بیان این خبر، درباره روند اجرایی و اطلاعات تکمیلی به امرداد گفت: ساخت کلاسی که همه‌گونه کاربری آموزشی و فناوری داشته باشد سال‌ها ذهنم را مشغول کرده بود. در آخرین سال مدیریت‌ام در فیروزبهرام با فرستادن ایمیلی به پسرعمویم بهروز پرخیده درخواست کردم که به نام پدرش این کلاس را تجهیز کند و او موافقت کرد. کار زیرسازی، رنگ‌آمیزی، کابل‌کشی، ساخت میز و صندلی، ویدیوپروژکتور و خرید ده عدد سیستم کامپیوتر دانش‌آموزانی و یک سیستم برای آموزگار، نزدیک به دو سال به درازا کشید.

وی درباره‌ی کاربرد این کلاس افزود: این کلاس می‌تواند به‌عنوان اتاق مطالعه، کارگاه کامپیوتر، سالن نمایش فیلم و اسلاید، محل تدریس هوشمندانه و … به کار گرفته شود. در این‌جا باید از خانواده زنده‌یاد عمویم، و همه کسانی که در این مدت من را یاری کردند، سپاس‌گزاری کنم؛ به‌ویژه از بهزاد پرخیده، پدرام باستانی، دانش‌آموزان کلاس دهم کامپیوتر در به‌ثمر رسیدن این کار یاری‌گر بودند.

به گفته‌ی بهرام برومند مدیر دبیرستان فیروز بهرام، این کلاس پیش از این کتابخانه دبیرستان بوده که برای آسانی دسترسی و استفاده دانش‌آموزان و کادر آموزشی دبیرستان، کتابخانه به طبقه همکف دبیرستان جابه‌جا شده است. کتابخانه دبیرستان پس از یک وقفه، امسال بازگشایی و با کتاب‌های درسی و کمک آموزشی جدید به‌روزآوری شد.

به یاد تیرانداز پرخیده
به درخواست بوذرجمهر پرخیده، دختر عموی ایشان آرمیتا پرخیده سرگذشت کوتاهی از پدرش را نوشته است:
سی‌وهشت سال [اکنون: چهل‌وچهار سال] از درگذشت نابهنگام زنده‌یاد تیرانداز پرخیده می‌گذرد، ولی هنوز یاد آن روز برای خانواده‌شان سخت است. چند سال پیش که در کالیفرنیا بودم و در جمعی، یکی از شاگردان پدرم را ملاقات کردم. تا فهمید که فرزند آقای پرخیده با شور و شوقی دوستانه به من گفت:«عجب دایره‌ای می‌کشید پدر شما! یک ثانیه، با یک تکه کوچک گچ بهترین و زیباترین دایره را می‌کشید، یادشان زنده!»
زنده‌یاد تیرانداز بمان پرخیده در زمستان ۱۳۰۰ خورشیدی در شهر یزد، در محله آتشکده و در کوچه ارباب سهراب کیانیان به دنیا آمد. او آخرین فرزند خانواده بود و یک برادر و دو خواهر به نام‌های خسرو، دولت و سرور داشت. مادرش آبنهیر شهریار رستم تنها فرزند خانواده‌ای بود که تا چین برای تجارت می‌رفتند.
پدرش بمان کریم بود و یکی از غرفه‌داران شهر یزد که به درستی و راستی زبانزد همه بود. به خاطر داشت که در زمان جنگ جهانی دوم، مادرش ساعت‌ها در صف نانوایی می‌ایستاد تا یک دانه نان بگیرد. در این زمان بود که خانواده پرخیده وسایل گران‌بهای خود؛ فرش‌ها و جواهرات را برای خرید خوراک فروختند.
تیرانداز در تهران دیپلم تجربی گرفت و گرچه علاقه بسیاری به بیولوژی و علوم طبیعی داشت، در ریاضی و ادبیات هم بسیار خوب بود. بعد از درگذشت پدر، او و برادرش نان‌آور خانواده بودند.
زنده‌یاد تیرانداز پرخیده در سال ۱۳۲۳ خورشیدی در دبیرستان فیروزبهرام آغاز به کار کرد. هم‌چنین در این زمان – به خاطر علاقه زیادی به دبیری – نخستین موسسه فرهنگی خصوصی را به نام «کانون فرهنگی نیک» بنیاد کرد. گشایش این کانون فرهنگی به عنوان نخستین آموزشگاه خصوصی، در روزنامه‌های آن زمان به ثبت رسیده است.
آقای پرخیده، به تنهایی در تنها کلاس این کانون به تدریس درس‌های مختلف مانند ادبیات، ریاضی و علوم می‌پرداخت. کلاس‌ها در ساعات شب برگزار می‌شد و دانش‌آموزان بیش‌تر بزرگسال بودند.
تیرانداز در سال ۱۳۳۳ خورشیدی با دوشیزه دلبر فریدون اردشیری چم ازدواج کرد و از این زناشویی چهار فرزند به نام‌های بهروز، شهروز، داریوش و آرمیتا دارد.
زنده‌یاد پرخیده بیش از سی سال در دبیرستان فیروزبهرام در سمت‌های مختلفٍ مدیر دروسی، دبیری و ناظمی کار کرد. علاقه بخصوصی به تدریس داشت و کلاس‌های هندسه و مثلثات ایشان هنوز در خاطر شاگردانش باقی مانده است. ایشان هم‌چنین کلاس‌های طبیعی و بهداشت و جبر را هم تدریس کرده‌اند.
زنده‌یاد تیرانداز پرخیده خط بسیار زیبایی داشت و در زمانی که ایشان مدیر دروس بود، دیپلم‌های فارغ‌التحصیلی با خط زیبای ایشان نوشته می‌شد.
ایشان هم‌چنین همراه با گروهی از دبیران فیروزبهرام «تعاونی دبیران» را پایه‌گذاری کرد تا دبیران بتوانند کالاهای بهتر را با نرخ‌های پایین‌تر تهیه کنند.
شادروان تیرانداز علاقه به‌خصوصی به ادبیات و شعر فارسی داشت و در هر جمعی از اشعار زیبای فارسی می‌خواند. حافظ، خیام، نظامی، سعدی و به‌خصوص فردوسی مورد علاقه ایشان بود. آواز شاهنامه‌خوانی ایشان در جمع دوستان و فامیل معروف بود. ایشان همیشه در دقایق قبل از تحویل سال نو، از شاهنامه به‌ ویژه زایش شاه کیخسرو را می‌خواند.
بعد از سی‌وسه سال خدمت در دبیرستان فیروزبهرام و انجمن زرتشتیان، زنده‌یاد تیرانداز در سال ۱۳۵۶ فیروزبهرام را ترک کرد و چون حقوق بازنشستگی به ایشان داده نشد، به کار کردن در سازمان یگانگی مشغول شدند و حسابداری مهندس رستم یگانگی را به عهده گرفت.
در آذرماه ۱۳۵۹، در سن پنجاه‌ونه سالگی، تیرانداز پرخیده در اثر حمله قلبی نابهنگامی جان به جان‌آفرین دادند و خانواده و دوستان را در غم بزرگی فروبرد. مراسم پرسه ایشان در تالار ایرج گرفته شد که مملو از شاگردان و دوستان ایشان بود. دبیرستان فیروز بهرام مراسم بزرگداشت ایشان را چند ماه بعد برگزار کرد.
ایشان در راستی و درستی، در زمان‌سنجی و در امانت‌داری زبانزد همه دوستان بودند و تا به امروز در هر کجا که نام‌شان برده و یاد می‌شود، آن‌هایی که ایشان را می‌شناختند از عشق به آموختن دانش و درستکاری‌شان سخن می‌گویند.
یادشان و نام نیک‌شان در دل ما برای همیشه زنده خواهد ماند.

نویسنده: آرمیتا پرخیده
لس‌آنجلس، فوریه ۲۰۱۹ میلادی (بهمن ۱۳۹۷)

برای دیدن فیلم این گزارش اینجا را کلیک کنید.

1 46

  تیرانداز پرخیده همراه دو دانش‌آموز

4 38

تیرانداز پرخیده در 14 سالگی

2 38

نمونه خط و امضای تیرانداز پرخیده به عنوان مدیر دروس

77 1

از راست تیرانداز پرخیده شاه فریدون بنداری و رشید سپنتا

3 40 5 36 10 32 6 37 7 37

فرتور از بهزاد پرخیده است.
6744

 

به اشتراک گذاری
Telegram
WhatsApp
Facebook
Twitter

2 پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تازه‌ترین ها
1403-04-24